Materiał PR Łódź Young Fashion

Łódź Young Fashion, wydarzenie organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi to w tym roku 30-lecie konkursu Złota Nitka, 26. Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru, druga edycja Fashion Film Festival, a także jubileuszowa wystawa i bogaty program warsztatów.

Tegoroczna edycja Łódź Young Fashion odbędzie się w dniach 24-26 listopada. Przez te trzy dni uwaga świata mody zwrócona zostanie na Łódź, gdzie młodzi projektanci, ale też twórcy filmowi walczyć będą o cenne nagrody i uznanie branży.

Materiał PR Łódź Young FashionMateriał PR Łódź Young Fashion 

Projekt Łódź Young Fashion 2022 czerpie z potencjału Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która w ramach Instytutu Ubioru kształci profesjonalnych projektantów mody na poziomie studiów licencjackich i magisterskich. Doskonaląc swoje programy i wzbogacając ofertę, Instytut może poszczycić się kilkoma pokoleniami absolwentów – projektantów, którzy kształtowali i kształtują współczesny rynek mody i wzornictwa.

Tegoroczna edycja stanie się przestrzenią dialogu wielu pokoleń polskiego świata mody. Pretekstem do tego stanie się juz prawie 30-lecie Złotej Nitki. Z tej okazji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi odbędzie się jubileuszowa wystawa „30 lat wokół Złotej Nitki". Zwiedzający będą mogli zapoznać się z historią tego prestiżowego konkursu zapisaną w formie multimedialnej. „Złota Nitka" – to najstarszy w Polsce konkurs dla młodych projektantów. Jego tradycja oraz setki zaprezentowanych kolekcji każą uznać go za jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń branżowych w kraju. Konkurs pozwolił zaistnieć wielu znanym dziś projektantom, wśród których wymienić można m.in. Agatę Wojtkiewicz, Łukasza Jemioła, duet Paprocki & Brzozowski czy Adriana Krupę. Wystawa w CMWŁ, której kuratorem i autorką koncepcji jest prof. Dorota Sak zaprezentuje także najnowsze dokonania projektowe laureatów „Złotej Nitki".

Materiał PR Łódź Young FashionMateriał PR Łódź Young Fashion 

– Złota Nitka od 30 lat kreuje scenę mody w Polsce i co roku nagradza niezwykle utalentowanych projektantów, którzy mogą zrewolucjonizować światowe wybiegi. A prestiż tego konkursu otwiera zwycięzcom drzwi do kariery – mówi Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion. Jak dodaje, tegoroczna edycja jest wyjątkowa, podniesiony został limit wieku uczestników i po raz pierwszy swoje kolekcje mogą zgłaszać osoby do 35 roku życia. Zwycięzcę poznamy podczas gali finałowej konkursu, 26 listopada, w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP. Laureat lub laureatka otrzymają statuetkę Złotej Nitki oraz 30 000 złotych, ufundowane przez miasto Łódź.

Ogólnopolski Konkurs Złota Nitka skierowany jest zarówno do profesjonalnych projektantów, jak i debiutantów – artystów związanych ze szkołami mody, uczelniami artystycznymi i freelancerów. Ukończone szkoły i dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie mody nie są tu jednak tak ważne jak świeże spojrzenie na światowe trendy i odwaga w prezentowaniu własnego stylu.

Materiał PR Łódź Young FashionMateriał PR Łódź Young Fashion 

Nie mniejsze emocje budzi co roku Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru. Wydarzenie to odbywa się od 1995 roku i jest imprezą promującą dyplomantów Instytutu Ubioru, wywodzącego się z najstarszego i najbardziej prestiżowego w uczelni Wydziału Tkaniny i Ubioru. Przez lata Gala zyskała niezwykłą oprawę – dzisiaj to wizualny spektakl prezentujący dyplomy młodych projektantów na profesjonalnym wybiegu w Centrum Promocji Mody ASP. Kilkadziesiąt reflektorów i rzutników, wielkoformatowe ekrany, dwudziestometrowy wybieg ze ścieżką multimedialną – to wszystko pozwala na zaprezentowanie dyplomów w formie pokazów na najwyższym światowym poziomie.

– Pokaz z jednej strony zamyka ważny etap nauki w życiu młodego projektanta, a z drugiej – stanowi nowe otwarcie, pozwalając wyjść ze swoją twórczością do szerokiej łódzkiej publiczności – podkreśla Katarzyna Wróblewska i dodaje, że młodzi projektanci powalczą o nagrodę główną Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz o nagrody partnerów, współpracujących z Instytutem.

Reżyserię Gali przygotuje Adrianna Grudzińska-Pham, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi związana z Instytutem Ubioru i doświadczona reżyser pokazów.

Materiał PR Łódź Young FashionMateriał PR Łódź Young Fashion 

W programie Łódź Young Fashion ważne miejsce zajmuje też organizowany po raz drugi Międzynarodowy Konkurs „Fashion Film Festival". Jest on skierowany do młodych twórców ubioru poniżej 35 roku życia, którzy prezentują swoje projekty w formacie filmowym. Taki sposób wypowiedzi artystycznej daje możliwość innego spojrzenia na autorskie kolekcje, poszerzenia grona odbiorców i jest wyjątkowym narzędziem wspierającym promocję kolekcji. Jednocześnie prowokuje do zderzenia z nowym formatem twórczości i innymi artystami zaangażowanymi w produkcję filmu.

Konkurs przygotowany został z myślą o promowaniu młodych talentów i ułatwianiu startu zawodowego studentom i absolwentom kierunków związanych z projektowaniem mody. Do udziału zaproszeni są utalentowani, odważni twórcy, związani ze szkołami mody, uczelniami artystycznymi i freelancerzy, prezentujących oryginalne kolekcje i nośne idee im towarzyszące poprzez filmowe formy narracji.

Tegoroczna edycja to również bogaty program warsztatów, zarówno z dziedziny szeroko pojętego biznesu modowego jak i dziedzin typowo artystycznych, jak techniki rysunku żurnalowego czy fotografii, realizowanych w nowoczesnych przestrzeniach Akademickiego Centrum Designu. Uczniowie, studenci, ale też po prostu osoby zainteresowane proponowaną tematyką mogą dowiedzieć się więcej na temat rysunku żurnalowego czy projektowania ubioru metodą rysunkową w oparciu o inspiracje sztuką lub designem. Mogą też wziąć udział w warsztatach z kostiumu scenicznego lub warsztatach fotograficznych, albo od Marcina Świderka dowiedzieć się jak nawiązywać relacje z mediami, blogerami i przećwiczyć z nim sposoby przygotowywania informacji prasowych i pakietu informacji dla prasy.

Materiał PR Łódź Young FashionMateriał PR Łódź Young Fashion 

Organizatorzy Łódź Young Fashion to Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Łódź, partnerem – Łódzkie Centrum Wydarzeń.