Książki pod znakiem Dwukropka są nagradzane i pozytywnie oceniane przez recenzentów. Ale dla nas najważniejszym recenzentem jest młody czytelnik. To właśnie dzieciom dostarczamy wiele radości, wiedzy i przygód z każdą nową książką i z każdą przewróconą stroną.

O tym, co nieuniknione. Zbiór wyjątkowych opowieści ludowych

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata

Zbiór 44 historii zaczerpniętych z rozmaitych kultur (m.in. hiszpańskiej, greckiej, irlandzkiej, chińskiej, tybetańskiej, arabskiej, indyjskiej, azteckiej, aborygeńskiej, buszmeńskiej czy kultury Inuitów), których wspólną bohaterką jest Śmierć. Z poszczególnych opowieści wyłania się obraz Śmierci jako Matki, która towarzyszy ludziom od chwili narodzin (czasem wręcz fizycznie, jak w micie zairskim, gdzie pomaga przy porodach) i wszystkich, bez względu na status, traktuje jednakowo. Śmierć jest przedstawiona w różnych odsłonach (jako sprawiedliwa, przyjaciółka czy zakochana), a poszczególne opowieści poświęcone są postrzeganiu jej w kulturach niemal z całego świata. Wiele z nich jest dość egzotycznych, jak chociażby walencjańska historia o staruszce, która uwięziła śmierć na swojej gruszy, czy meksykańska baśń o śmierci, którą drwal poratował jedzeniem i w zamian za to otrzymał dar uzdrawiania, a także legendy Aborygenów, Azteków czy Inuitów.

Wydawca: Dwukropek
Autor: Ana Cristina Herreros
Ilustrator: Marcin Minor
Tłumacz: Barbara Bardadyn
Ilość stron: 280
Wiek: 9 - 12

„Czerwone chustki" – dorastanie w erze mediów społecznościowych

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Nadchodzi wyjątkowa książka!

Camilla jest niepewną siebie trzynastolatką, która jakiś czas temu straciła mamę i nie potrafi odnaleźć się w nowej rodzinie. Nie znajduje nici porozumienia ani z przyszywaną siostrą, ani z uczniami szkoły, do której trafia. Luna z kolei to klasowa gwiazda, popularna tiktokerka uwielbiana przez swoich fanów. Nic nie wskazuje na to, aby pomiędzy dziewczynami mogła nawiązać się nić porozumienia. Wszystko zmienia się, gdy do mediów społecznościowych trafia wideo, na którym Camilla opowiada o doświadczeniach związanych z pierwszą miesiączką. Wideo, którego sama tam nie umieściła…

Czy należy wstydzić się tego, co naturalne? Czy warto otworzyć się na drugiego człowieka (nawet jeśli jest rodzicem)? Czy rodząca się kobiecość może być źródłem siły? Camilla i Luna szukają odpowiedzi na te pytania w świecie zdominowanym przez internetowe słupki popularności. Świecie, który z jakiegoś powodu uczynił z miesiączki temat tabu.

Jako że media społecznościowe i aplikacje są w tej książce wszechobecne (WhatsApp, TikTok, Instagram, Skype, Spotify), zamieszczone są też okienka z dymkami wiadomości i emotikonami z WhatsAppa, co stanowi ciekawe urozmaicenie.

Wydawca: Dwukropek
Autor: Roberta Marasco
Ilustrator: Anna Rudak
Tłumacz: Barbara Bardadyn
Ilość stron: 196
Wiek: 12 - 14