Historia lubi się powtarzać. Przekonają się o tym bohaterki najnowszej produkcji TVN. „Receptura" to sześcioodcinkowa opowieść rozgrywająca się równolegle w okresie międzywojennym oraz teraźniejszości, w intrygujący sposób przeplatająca ze sobą perspektywę tradycji ze współczesnością. Marię i jej prawnuczkę Zosię dzieli sporo – światy, w których żyją, obyczaje, możliwości, a mimo to łączy dużo więcej: ambicjonalne rozterki, miłosne dylematy oraz wytrwałość w szukaniu prawdy o sobie. A także dziennik, który odkryje przed Zosią odpowiedź na pytanie: czy poznając przeszłość, możemy zmienić przyszłość?

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Zosia Żakowska studiuje architekturę. Kierunek – jak pokaże historia – wybrała nieprzypadkowo. Od kilku lat mieszka w Warszawie, która skradła serce i wywróciła jej życie do góry nogami. Również uczuciowe. Z dala od rodzinnego miasta Zośka uświadamia sobie, że jej związek z chłopakiem z rodzinnej miejscowości, Andrzejem, wypalił się. Kiedy decyduje się na rozstanie, odkrywa, że spodziewa się dziecka. Czy to jednak wystarczający powód, aby trwać w nieszczęśliwej relacji? Zwłaszcza że na horyzoncie pojawia się ten trzeci – Tomek, uczelniany James Dean. Chłopak z błyskiem w oku, ale też nie do końca jasnymi zamiarami.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Wkrótce umiera ukochana babcia Zosi, Kazimiera. Na otarcie łez staruszka zostawia po sobie coś, co odkrywa przed dziewczyną siłę kobiet z ich rodu – dziennik swojej matki! Wraz z kolejnymi stronami pamiętnika dziewczyna przenosi się do 1936 r. i poznaje losy prababki. Po studiach na prestiżowej niemieckiej uczelni Maria Kielicz z pięcioletnią Kazią przyjeżdża do powojennej Warszawy, żeby rozpocząć nowe życie. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną z córeczką, Maria nie spodziewa się, w jak zaskakujący sposób odmieni się ich los. Kobieta trafia do najprężniej działającej fabryki słodyczy w Europie i, ku zaskoczeniu męskich rywali, dostaje posadę asystentki Jana Wedla. Między Marią a jej pracodawcą szybko rodzi się wyjątkowa więź, dzięki której kobieta poznaje tajemnice skrywane w murach fabryki – w tym recepturę na słodycz, którą chcą zdobyć wszyscy! Poza sekretami czeka na nią tu także idealna partia tamtych czasów – inżynier Michał Jankowski. Młody, przystojny, a do tego prawdziwy dżentelmen. Wtedy do Warszawy przyjeżdża Johann Krauze, znajomy Marii z przeszłości, którą – jak jej się wydawało – zostawiła już za sobą…

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Nowy rozdział w życiu Marii przynosi ze sobą szereg ambicjonalnych i obyczajowych dylematów. Tych samych, które – ponadczasowe – w kolejnym stuleciu dopadną również jej prawnuczkę Zosię. W końcu historia lubi się powtarzać! Tak samo, jak nie zapomina… Kilkadziesiąt lat później zapiski z dziennika Marii Kielicz nie tylko odkrywają przed młodą dziewczyną rodzinne tajemnice i przeprowadzają ją przez zaskakujący moment w życiu, ale też ściągają na nią niebezpieczeństwo. Rozpoczyna się gra, w której nie wiadomo, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Zosia i Maria zabiorą widzów do swoich czasów. Lat diametralnie różnych, nie tylko wizualnie, ale przede wszystkim obyczajowo. „Receptura" w jedyny w swoim rodzaju sposób łączy urok epoki z nowoczesnością współczesności.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Serial reżyseruje Tomasz Szafrański, za zdjęcia odpowiada Rafał Paradowski. Autorami scenariusza są: Artur Kowalewski, Dorota Jankojć-Poddębniak oraz Bartosz Staszczyszczyn. Pionem kostiumowym kierują Katarzyna Baran i Agata Culak, a scenograficznym - Dorota Rakowiecka. Producentką „Receptury" z ramienia TVN jest Marta Pasławska, producentem wykonawczym ATM Grupa.