Wśród uczestników konkursu była też przeprowadzana ankieta "Świat za 100 lat". Dzieci odpowiadały w niej m.in. na pytania o największe wyzwania dla ludzkości i jakie wynalazki będą przełomowe dla naszego dalszego losu. Czy okres pandemii wpłynął na ich postrzeganie przyszłości?

Ankieta „Świat za 100 lat" została przeprowadzona w kwietniu 2021 roku wśród 4023 uczniów szkół podstawowych z całej Polski, którzy wzięli udział w konkursie literackim „Popisz się talentem", organizowanym już po raz piąty przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. W tym roku dzieci pisały futurystyczne opowiadania o tym, jak będzie wyglądał nasz świat za 100 lat, a przy okazji odpowiedziały na pytania o naszą przyszłość, zadane przez organizatora konkursu.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Każdy z nas codziennie mierzy się ze swoimi problemami, ale jak często zastanawiamy się, jakie globalne wyzwania stoją przed nami, jako całą ludzkością? Czego musimy w przyszłości dokonać, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się szczęściem? Nowa Era poprosiła dzieci, by zastanowiły się, jakie największe zadanie czeka ludzi w ciągu kolejnych 100 lat. Dla 42% uczestników ankiety największym wyzwaniem będzie opracowanie lekarstw na groźne choroby. Na drugim miejscu znalazła się ochrona ginących gatunków zwierząt i roślin (41%), a na trzecim zatrzymanie zmian klimatu (12%).

– Nasi pradziadkowie – zaczął Krzysiek – prawie sto lat temu ostro wzięli się za ratowanie Ziemi: ograniczenie efektu cieplarnianego, redukcję zanieczyszczeń, ratowanie ginących gatunków. Mało brakowało, a Ziemia wyglądałaby teraz jak Mars! Spójrz! Dookoła zieleń i zwierzęta, korzystamy z energii odnawialnej, a produkcja w większości oparta jest na surowcach wtórnych. Opanowaliśmy fuzję jądrową i od lat kolonizujemy Marsa, budując wielkie miasta dla osadników, a projekt tworzenia atmosfery zbliża się ku końcowi.

Fragment opowiadania laureata konkursu
Bartosza Maraska, pt. „Co przyniesie przyszłość"

Dzieci mogły także puścić wodze fantazji i opisać konkretne wynalazki, które według nich pojawią się w przyszłości i znacząco wpłyną na dalsze losy ludzkości. Najwięcej dzieci wskazało na innowacje technologiczne (43%). Na drugim miejscu znalazły się przełomowe wynalazki mające zapewnić nam zdrowie (24%), a na trzecim różnego rodzaju rozwiązania proekologiczne, które mają nam pomóc z zanieczyszczeniem Ziemi i zmianami klimatycznymi (17%). Co ciekawe łącznie 5% uczniów napisało, że nie będzie przełomowych wynalazków lub że najważniejsza zmiana, jaka się dokona, musi nastąpić w nas samych – w naszym postępowaniu i mentalności.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

W przyszłości zmiennokształtne roboty zastąpią ludzi, a my będziemy podróżować w czasie!
Uczestnicy ankiety, którzy opisywali wynalazki z dziedziny nowych technologii, prognozowali nie tylko rozwój sztucznej inteligencji i powstanie androidów, ale także wynalezienie wyspecjalizowanych robotów, które zastąpią ludzi w codziennej pracy. Według uczniów za 100 lat roboty przejmą nie tylko wszelkiego rodzaju obowiązki domowe, ale także np. pracę lekarzy, czy nauczycieli. Równie ważne dla naszej przyszłości będą nowe szybkie środki transportu, głównie powietrzne (latające samochody, rowery, deskorolki, a nawet plecaki). Taką samą popularnością cieszyły się różnego rodzaju wehikuły do podróży w czasie, które pozwolą nam poznawać przyszłość i zmieniać przeszłość. 18% wskazań dotyczyło mechanizmów urządzeń do natychmiastowej teleportacji. Spora część dzieci marzy także o wynalazku, który w łatwy sposób pomoże w nauce lub w zdobyciu potrzebnej wiedzy!

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Potrzebne nam ochronne pole antywirusowe i kapsuła szczęścia lecząca wszystkie choroby!
Według ¼ ankietowanych dzieci, najważniejsze dla ludzkości będą wynalazki związane z ochroną zdrowia. Aż 64% wskazań z tej kategorii dotyczy powstania leku lub szczepionki na wszystkie możliwe choroby, w tym na COVID-19! W osobnej kategorii dzieci umieściły stworzenie leku na nowotwory. Według uczniów powinna nastąpić także rewolucja w sposobie leczenia - zapewnią ją różnego rodzaju urządzenia do wykrywania chorób i uzdrawiania ludzi, np. skanery do ciała, leczące łóżka i kapsuły, a także możliwość produkcji potrzebnych nam narządów wewnętrznych, np. za pomocą specjalnych drukarek. W odpowiedziach pojawiła się również substancja zapewniająca długowieczność oraz wynalazek nieśmiertelności.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

W przyszłości zbudujemy kosmiczny wentylator oczyszczający powietrze całej planety!
Według dzieci równie ważne dla naszej przyszłości jest ratowanie naszej planety. Dzieci opisały szereg ekologicznych wynalazków, które mają zapewnić nam spokojne życie na Ziemi za 100 lat. Głównym wyzwaniem było według nich pozbycie się śmieci i plastiku. Wśród pomysłów pojawiło się przerabianie ich na źródła energii albo stworzenie małych czarnych dziur pochłaniających odpady. Równie ważne będzie wynalezienie sposobu na oczyszczanie oceanów, mórz i powietrza. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii (np. energii z fotosyntezy, energii z jądra Ziemi) i zatrzymanie zmian klimatycznych to kolejne wyzwanie kluczowe dla przyszłych pokoleń. Dzieci opisały również wynalazki, które pozwolą przywrócić do życia wymarłe gatunki zwierząt i roślin. Aż 14% wskazań z tej kategorii obejmowało konieczność znalezienia sposobu na produkcję wody pitnej i żywności dla potrzebujących.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Nie ma podróży w kosmos bez latającej międzygalaktycznej karetki!
Podbój kosmosu to dla dzieci jeden z kierunków rozwoju ludzkości. Ich wyobraźnię nieodmiennie pobudza wszystko to, co dzieje się poza Ziemią – dzieci bardzo szczegółowo opisały różnego rodzaju wynalazki, dzięki którym możliwe będą nie tylko podróże kosmiczne, ale i życie w kosmosie lub na innych planetach. Nowe rodzaje napędów dla statków kosmicznych, bazy kosmiczne, urządzenia do hibernacji, kosmiczne hotele i statki pasażerskie zainteresowały aż 10% uczniów biorących udział w ankiecie. W opisach wynalazków pojawiła się także kosmiczna międzygalaktyczna karetka!

Ważniejszy niż wynalazki jest człowiek!
"Uważam, że żaden wynalazek nie jest w stanie odmienić naszej przyszłości. Jesteśmy kowalami własnego losu. To jedynie od Nas zależy jak wyglądać będzie JUTRO" – to tylko jeden z głosów dzieci, które pisały, że najważniejsza zmiana musi się dokonać w nas samych! Uczniowie pisali o tym, że najważniejsze powinny się dla nas stać relacje z innymi ludźmi, w tym z najbliższymi. Według nich w przyszłości będziemy po prostu lepsi i mądrzejsi, zakończymy też wszelkiego rodzaju wojny i konflikty zbrojne. 4% wskazań z tej kategorii dotyczyło realizacji naszych marzeń – za 100 lat mamy to robić dużo częściej niż teraz.

Dzieci z optymizmem patrzą w przyszłość!
Przyszłość będzie lepsza niż teraźniejszość – według jednego z uczestników ankiety za 100 lat zostanie wynaleziona "obowiązkowa szczepionka sprawiająca, że człowiek będzie kierował się w życiu dobrem, miłością i szacunkiem". Być może dlatego aż 56% dzieci napisało, że za 100 lat ludzie będą szczęśliwsi niż obecnie!

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Wydawnictwo Nowa Era stworzyło konkurs „Popisz się talentem" w 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. „Popisz się talentem" to także szansa na prawdziwy literacki debiut pod okiem fachowców. We wszystkich edycjach konkursu główną nagrodą dla laureatów jest publikacja zwycięskich opowiadań w prawdziwej książce – profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej.

Od początku istnienia konkursu dzieci przysłały prawie 17 tysięcy opowiadań – zawsze ocenia je kilkuosobowe jury, w skład którego wchodzą: przedstawiciele Polskiej Sekcji IBBY, magazynu literackiego dla dzieci „Świerszczyk", Wydawnictwa Nowa Era oraz twórcy książek dla dzieci. Do tej pory ukazały się cztery książki z opowiadaniami laureatów konkursu: „Ukryte światy" (2017), „Tajemnicza wyprawa" (2018), „Wielka księga marzeń" (2019) i „Zwierzaki mają głos" (2020).

Materiał prasowyMateriał prasowy 

W tym roku dzieci pisały o tym, jak będzie wyglądał świat za sto lat. Wyniki tegorocznej 5. edycji konkursu zostały ogłoszone 25 maja, w komentarzu do ankiety wykorzystano fragmenty opowiadań laureatów konkursu. Wszystkie nagrodzone opowiadania będzie można przeczytać już w październiku tego roku, kiedy ukaże się książka pokonkursowa z tekstami laureatów. Cały dochód z jej sprzedaży jak zwykle zostanie przeznaczony na cele charytatywne. A po szczegóły zapraszamy na https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem.