Seria o Matim estońskiego autora Antiego Saara przedstawia codzienne sytuacje, które z perspektywy dziecka są skomplikowane i wzbudzają wiele emocji. Prawdziwe, opowiedziane z perspektywy dziecka i okraszone subtelnym humorem historie pokazują, że czasem nie da się uniknąć trudnych sytuacji, ale można sobie z nimi poradzić, niezależnie od tego, czy mieszka się w Polsce, w Estonii, czy w innym miejscu na Ziemi.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Siedmioletni Mati mierzy się z różnymi sytuacjami, które burzą jego spokój. W takich trudnych momentach w głowie chłopca zaczynają się kłębić najróżniejsze myśli. Niektóre są czarne, jak burzowe chmury, inne – całkiem logiczne, choć nie zawsze adekwatne do sytuacji. Czasem to wyobraźnia sprowadza chłopca na manowce… Najważniejsze w tych opowieściach są jednak emocje, które towarzyszą myślom, bo ONE SĄ JAK NAJBARDZIEJ PRAWDZIWE. Inspirująca lektura, idealna do wspólnego czytania i rozmowy z dzieckiem o uczuciach.

Materiał prasowyMateriał prasowy 

Seria ukazała się w ramach projektu „Bliskie-dalekie sąsiedztwo", który ma na celu przybliżyć polskim czytelnikom literaturę z krajów leżących w basenie Morza Bałtyckiego. Kolejne tytuły zaplanowane są na jesień.

Mati nie umie zrobić salta

Tego dnia, gdy Mati wychodzi z domu, jego koleżanka Kaisa już skacze na trampolinie. Kaisa umie robić wspaniałe salto, a Mati nie, i już samo to jest naprawdę denerwujące. A gdy dziewczynka zaczyna się z chłopca naśmiewać, jego złość rośnie i rośnie, aż przestaje się w nim mieścić…

embed

Mati i ostatni kawałek ciasta

Ciocia Asta kroi ulubione ciasto Matiego – napoleonkę – na sześć kawałków. Przy stole siedzi pięć osób. Chłopiec szybko liczy, bo jest bardzo dobry z matematyki, że jedna porcja zostanie. Zamawia najmniejszy kawałek, licząc na dokładkę. Jednak gdy kończy jeść, nie ma odwagi, by o nią poprosić. Wychodzi na chwilę, a gdy wraca, okazuje się, że ostatni kawałek ciasta zniknął…

embed

Mati jedzie autobusem

Gdy mati otwiera oczy, autobus, którym wraca ze szkoły, właśnie mija jego dom. Co robić? Z pewnością nie może poprosić kierowcy, żeby zawrócił, bo autobusy nie zawracają ot tak, a inni pasażerowie na pewno by się na niego zezłościli. Nie wolno mu też rozmawiać z obcymi. Im dalej od domu, tym bardziej chłopiec tęskni za rodziną i tym więcej czarnych myśli pojawia się w jego głowie…

embed

O AUTORACH:

Anti Saar – uznany pisarz i tłumacz, znany z przekładów prozy, tekstów filozoficznych i humanistycznych z języka francuskiego na estoński oraz książek dla najmłodszych. Mówi, że oba zajęcia zabierają go do wyjątkowego świata, do którego chętnie zaprasza czytelników – tak jakby rzeczywistość nie była wystarczająco dobra! Jego książki zdobyły wiele nagród i były tłumaczone na wiele języków.

Anna Ring – Ukończyła Tartu Art College na Wydziale Projektowania Mediów i Reklamy. Większość ilustracji rysuje cyfrowo, ale używa ręcznie rysowanych tekstur. W pracy korzysta z różnych metod, zwykle jest to mieszanka tuszu, gwaszu i kredek. Ilustruje głównie książki dla dzieci. Jej ilustracje zdobyły wiele nagród, między innymi White Raven 2019 za książkę „Stój tu, Mati!".

 

Seria „Mati"

  • Mati nie umie zrobić salta
  • Mati i ostatni kawałek ciasta
  • Mati jedzie autobusem

Tekst: Anti Saar
Ilustracje: Anna Ring
Tłumaczenie: Anna Michalczuk-Podlecki
6+ | Estonia
Wydawnictwo Widnokrąg

PATRONAT:

Materiał prasowy