• Ponad połowa Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu LDL. Podwyższone stężenie cholesterolu oraz nadciśnienie tętnicze są przyczyną miażdżycy i jej powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu[1].
  • Jednak aż 65% osób, których dotyczy problem podwyższonego cholesterolu LDL, nie zdaje sobie z tego sprawy – jest to ponad 12 milionów ludzi w Polsce[2].
  • Wbrew powszechnej opinii, podwyższony poziom cholesterolu we krwi nie dotyczy wyłącznie osób starszych. Statystyki wskazują, że 1/3 osób w wieku 18-35 lat ma podwyższony cholesterol[3].
  • Odpowiedzią na problem podwyższonego poziomu cholesterolu LDL jest podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych – zachęca do tego marka Flora ProActiv w ogólnopolskiej kampanii „Kto jak nie Ty?”.
  • W ramach kampanii można skorzystać z kuponu na bezpłatne badania cholesterolu, dostępne na stronie ktojakniety.pl.
embed

Ponad połowa Polaków ma podwyższony poziom „złego” cholesterolu, jednak aż 65% osób, których ten problem dotyczy, nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego marka Flora ProActiv rozpoczęła ogólnopolską kampanię edukacyjno-świadomościową „Kto jak nie Ty?”. Ma ona na celu zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę codziennego dbania o swoje zdrowie i konieczność regularnego badania się. Jest to istotne zarówno dla nas, jak i dla naszych najbliższych, którzy nas potrzebują. W ramach kampanii można skorzystać z kuponu na bezpłatne badania cholesterolu, dostępne na stronie ktojakniety.pl. Przewidziano prawie 10 000 takich kuponów.

Cholesterol występuje w każdej komórce naszego ciała i odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Istnieją dwa główne typy cholesterolu, zazwyczaj zwane „dobrym” (HDL) i „złym” (LDL). Zbyt wysoki poziom „złego” cholesterolu LDL może prowadzić do rozwoju chorób serca.

Według szacunków, 19 milionów Polaków ma podwyższony poziom „złego” cholesterolu we krwi, a aż 65% osób, których dotyczy ten problem, nie jest tego faktu świadomych. Oznacza to, że ponad 12 milionów ludzi w Polsce nie wie o tym, że znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, choroby serca, wystąpienia zawału czy udaru.

Współautor najważniejszych polskich badań oceniających w 21. wieku rozpowszechnienie głównych czynników ryzyka zawałów serca i udarów mózgu (seria projektów NATPOL i WOBASZ) prof. dr hab. med. Tomasz Zdrojewski z Komitetu Zdrowia Publicznego PAN w wydanej w tym roku „Monografii o zdrowiu w Polsce” potwierdza „utrzymywanie się hipercholesterolemii na bardzo wysokim poziomie (61% dorosłych Polaków), tak samo jak podwyższonego stężenia cholesterolu frakcji LDL (≥115 mg/dl u 58%), zarówno wśród 

[1] Medonet, „Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020”.
[2] „Epidemiologia palenia papierosów oraz innych czynników ryzyka chorób układu krążenia w Polsce – badanie NATPOL 2011”.
[3] Jw.