Zacznij od właściwej komunikacji z lekarzem!

„Piękno to kwestia gustu. Nie zawsze widać je na pierwszy rzut oka. - Keri Arthur, Całując grzech.  - To cytat, z którym nie sposób się nie zgodzić. Jednakże bazując na obecnej wiedzy mamy świadomość, iż istnieją sprecyzowane kanony, które sprawiają, iż analizowaną część ciała określimy jako piękną. Rynek zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej gruczołu piersiowego pokazuje wysokie zapotrzebowanie na tego typu procedury.  Zróżnicowanie preferencji pacjentek, zmienność anatomii oraz mnogość technik chirurgicznych pozwala łatwo pogubić się w zawiłościach proponowanych rozwiązań, dlatego tak ważne jest sprecyzowanie własnych oczekiwań i dobra komunikacja w chirurgiem operującym - mówi dr n. med. Daniel Maliszewski.

Szeroki wybór implantów i bezpieczeństwo

Kiedy mówimy o szerokim spektrum zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej gruczołu piersiowego, nie sposób nie wspomnieć o implantach piersi. - Pierwszy raz pojawiły się one na rynku amerykańskim w 1962 roku. Od tego czasu ewoluowały, poprawiając swoją jakość, bezpieczeństwo i dopasowując się do potrzeb potencjalnych pacjentek - mówi dr Maliszewski. Jednak na przestrzeni lat, uległy one dużej transformacji. - Te zmiany dokonały się zarówno w strukturze implantu (żelowe i wypełnione solą fizjologiczną), charakterystyce powłoki (gładkie, teksturowane, poliuretanowe) dostępnej rozmiarówce oraz kształcie – okrągłe oraz anatomiczne. Dobranie właściwego implantu jest kluczowe w stworzeniu piersi wymarzonej przez pacjentkę, a równocześnie spełniające obowiązujące kanony piękna i estetyki - zaznacza dr Maliszewski.

Implanty MotivaImplanty Motiva 

Podczas spotkania z chirurgiem, bardzo ważne jest, aby omówić wiele kluczowych kwestii. - Ważne jest, aby omówić z chirurgiem każdą z nich – wzajemne doprecyzowanie oczekiwań pacjentki oraz możliwości chirurga spowoduje, iż po zabiegu obie strony będą zadowolone z uzyskanego, finalnego efektu - tłumaczy chirurg.

Jakie kwestie powinny zostać poruszone? Dr n. Med. Daniel Maliszewski wylicza:

 1. Wielkość piersi (jest to pierwsze poruszane przez pacjentki zagadnienie). Ogólna zasada mówi, iż powinna być dopasowana do sylwetki. Oczywiście wielkość piersi wymarzona przez pacjentkę jest kwestią indywidualną. W granicach rozsądku istnieje tutaj pole manewru, aby zaspokoić potrzeby pacjentki i nie naruszyć proporcji piersi. Na podstawie zdjęć lub wizualizacji przedoperacyjnej oceniamy efekt, jaki zamierza osiągnąć pacjentka. Następnie analizując budowę anatomiczną pacjentki oraz jej oczekiwania dobieramy odpowiedni implant. Finalna wielkość i forma piersi jest pochodną parametrów dobranego implantu, grubości tkanek nad implantem oraz pozycji, w której go umieszczamy. Należy pamiętać, iż kluczowe są parametry implantu, czyli szerokość, wysokość i projekcja – objętość implantu jest pochodną poniższych wartości.

Pacjentka po zabiegu chirurgii piersi z wykorzystaniem implantów Motiva True Fixation.Pacjentka po zabiegu chirurgii piersi z wykorzystaniem implantów Motiva True Fixation. 

Dzięki zastosowaniu implantów anatomicznych True Fixation – jesteśmy w stanie dobierać indywidualnie powyższe parametry i samym implantem skorygować wiele „niedociągnięć anatomiczny". W przypadku redukcji (zmniejszenia) piersi oprócz zmiany wielkości piersi, jednocześnie zmieniamy jej formę, redukujemy ptozę (opadanie).

Implanty Motiva: kształt okrągły i anatomicznyImplanty Motiva: kształt okrągły i anatomiczny 

2. Proporcje nowej piersi. To aspekt równie ważny, a nawet ważniejszy niż wielkość. Klasycznie wg dr Patryka Mallucci – 45% objętości nowej piersi powinno być zlokalizowane nad brodawką, a 55% poniżej.  Jest to pozycja wyjściowa do dyskusji z pacjentką odnośnie ostatecznego kształtu piersi, wypełnienia i wyglądu dekoltu. U pacjentek, stawiających na ładny dekolt oraz naturalność nowej piersi skłaniamy się ku skorzystania z implantów anatomicznych. U pacjentek, którym zależy na „przepełnieniu“ dekoltu rozważamy użycie implantów okrągłych. Niejednokrotnie celem zmiany proporcji piersi konieczne jest dodatkowe przeprowadzenie zabiegu mastopeksji, czyli podniesienia piersi.  Ostateczna decyzja należy do pacjentki, aczkolwiek kluczowe jest, aby miała ona świadomość ostatecznego efektu, długotrwałych konsekwencji i potencjalnych powikłań.

Stan przed i po augmentacji piersi - Motiva True Fixation, implanty anatomiczne 350 cc.Stan przed i po augmentacji piersi - Motiva True Fixation, implanty anatomiczne 350 cc. 

3. Lokalizacja kompleksu brodawka otoczka i ptoza piersi. W idealnej piersi kompleks brodawka-otoczka (KBO) zlokalizowany jest na środku piersi. Zmiany hormonalne oraz związane z wiekiem, zachodzące w piersi powodują, iż KBO opada i jest zlokalizowany za nisko. Jednocześnie dochodzi do ptozy, czyli opadania całej piersi. Tym samym prowadzi to do zaburzenia estetyki oraz proporcji piersi. Niewielkie opadanie możemy skorygować odpowiednio dobranym implantem. W przypadku znacznej ptozy konieczne jest wykonanie podniesienia piersi, czyli mastopeksji. Bardzo często brodawki u pacjentek „patrzą do boku“ – wtedy trzeba mieć świadomość, iż tak samo będzie to wyglądało po zabiegu powiększenia piersi. Jeśli zabieg augmentacji połączymy z zabiegiem mastopeksji, możliwe jest skorygowanie położenia kompleksu brodawka-otoczka.

Stan przed i po augmentacji z mastopeksją z zastosowaniem implantu anatomicznego, Motiva, True FixationStan przed i po augmentacji z mastopeksją z zastosowaniem implantu anatomicznego, Motiva, True Fixation 

4. Kontur, czyli podstawa nowej piersi. Pacjentka powinna omówić z chirurgiem, jaka będzie odległość między nowymi piersiami. Jeśli pierwotnie ten „rozstaw“ był szeroki to bardzo trudno będzie to skorygować podczas jedynie zabiegu augmentacji. Jeśli powiększenie piersi wykonywane jest z fałdu podsutkowego, ważne jest, aby cięcie zlokalizowane było idealnie w fałdzie. Zapewnia to maksimum estetyki i komfortu w okresie pooperacyjnym.

Stan przed i po augmentacji, Motiva, True Fixation, implanty anatomiczne 350 cc.Stan przed i po augmentacji, Motiva, True Fixation, implanty anatomiczne 350 cc. 

Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne, aby zarówno chirurg, jak i pacjentka czuli się zadowoleni z efektów końcowych. - Pamiętajmy, że merytorycznie przygotowana pacjentka to większa szansa na długotrwałe zadowolenie z wyników zabiegu i niskie ryzyko powikłań. Dbajmy o to – podkreśla dr n. med. Daniel Maliszewski.
Zobacz więcej: www.danielmaliszewski.pl i www.motiva.info.pl