Ambasadorką ASENSO została właśnie charyzmatyczna reżyserka pokazów mody i telewizyjna osobowość - Kasia Sokołowska. Kasia od zawsze w wywiadach podkreśla swoją miłość do dobrego designu, sztuki i architektury.

„O Asenso usłyszałam w zeszłym roku podczas biznesowego spotkania w hotelu Lake Hill w Karkonoszach, w którym pełnię funkcję dyrektora artystycznego. Projekt ujął mnie dobrym designem, niespotykanymi rozwiązaniami. Podobało mi się, że sauny nie wyglądają typowo. Można je dostosować do prywatnego wnętrza, wtopić w architekturę domu.”- tak mówi Kasia o marce Asenso.

Posiadając własną saunę stajemy się niezależni, możemy z niej korzystać o każdej porze dnia, a przy tym oszczędzamy czas na przemieszczanie się. Obecnie, w trudnych czasach szerzącej się epidemii koronawirusa jest to szczególnie istotne. Dodatkowym atutem domowej sauny jest to, że teraz może być już ona zaprojektowana, w stylu, który sami wybierzemy i w którym będziemy czuć się w pełni zrelaksowani po stresującym dniu w pracy. Nasze najbardziej wysublimowane potrzeby estetyczne spełniają domowe sauny ASENSO, zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami w designie...

Budowanie strefy komfortu

Wszystko zaczęło się od potrzeby przygotowania oferty dla indywidualnego Klienta. Firma AS PRODUKT chciała stworzyć kolekcje saun, które będą inspiracją podczas projektowania domowego SPA, czy salonu kąpielowego. Prace prowadzili pod kątem zarówno designu, jak i konstrukcji saun. Wiedzieli, że dla branży potrzeba twardych dowodów, aby zmienić panujące od lat przyzwyczajenia montażowe. Zespół powołany do realizacji ASENSO zaproponował przeprowadzenie badań nad planowanymi zmianami termoizolacji z wełny mineralnej na korek ekspandowany. Wyniki okazały się jeszcze lepsze, niż oczekiwali. Aby móc podjąć się wdrażania zmian i dotychczasowego myślenia o saunach, trzeba było oczywiście zebrać odpowiednie fundusze. Dzięki podjętym badaniom firma dostała szansę udziału w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój: „Badania na rynek”. Stworzono projekt „Wdrożenie produkcji saun z izolacją termiczną z korka ekspandowanego”, który skutecznie obronił się podczas panelu, a sauna z nową izolacją został zgłoszony przez AS PRODUKT w Urzędzie Patentowym. Każda sauna to dzieło sztuki dopracowane w najmniejszych detalach. Wielką wagę przyłożono zwłaszcza do tzw. serca sauny, czyli doboru odpowiedniego pieca. W kolekcji ASENSO znajdziemy sauny wewnętrzne i zewnętrzne. Łącznie ponad 200 różnych modeli saun biorąc pod uwagę rodzaj rozmieszczenia - od wnękowej, narożnikowej, kończąc na wolnostojącej oraz różne wymiary. Powstały dzięki twórczej współpracy projektantów: Katarzyny Stefaniak, Marka Walczaka oraz Pawła Klamanna.

Cztery style, cztery kolekcje

URBAN – architekt Paweł Klamann
„Czym dla mnie jest Urban? To coś męskiego, kojarzącego się z przemysłem, fabryką, ale jednak kobiecego, ponieważ wprowadzamy je do wnętrza, do naszej bezpiecznej strefy. To też coś zimnego, materiał, faktura, surowość, ale jednak dającego ciepło, tworzącego klimat wnętrza, w którym chcemy mieszkać, spotykać się, spać, żyć."

W kolekcji URBAN połączono zimny, industrialny, urbanistyczny styl z gorącym żywiołem sauny. To właśnie ten model upodobała sobie najbardziej ambasadorka ASENSO – Kasia Sokołowska. Do modelu wybrano trzy warianty: mroczny czarny, surowy szary i czysty biały. Kierując się zasadą „mniej znaczy więcej” można zdecydować się na totalnie gładką sklejkę w unikolorze lub wybrać żłobienia nadające szyku i elegancji. Inspirując się zimną industrialną stylistyką mamy do wyboru wykończenie ścian surowym, nagim kamieniem, który wprowadzi nas w klimat loftu. Na suficie znajdują się symetrycznie rozmieszczone smugi światła, których prostota dodaje elegancji. Hołdując białej architekturze wprowadzono do sauny duże przeszklone powierzchnie, które idealnie wpasowują się w domowe SPA lub salon kąpielowy, zachowując efekt otwartej przestrzeni. Z linią URBAN idealnie komponują się piece z kolekcji S-line, wykończone kamieniami Cubius o regularnych kształtach, które podkreślają miejski design. Dla linii URBAN BLACK wybrano wariant matowej czerni zarówno obudowy pieca, jak i kamieni, dla URBAN GREY dopasowano piec antracytowy z naturalnymi kamieniami, a dla URBAN WHITE nowość - śnieżnobiałą powłokę i kamienie. Kubistyczna forma podkreśla modernistyczny styl saun URBAN. Do linii Mythos można dobrać parowniki i zamienić surową saunę fińską, na przyjazną, aromatyczną, gorącą kąpiel. Wszystkie sauny można wyposażyć w promienniki na podczerwień i nadać im dodatkową funkcjonalność sauny Infrared. Promienniki wykonane ze szkła kwarcowego emitują podczerwień o zakresie fali IR-A, IR-B, IR-C. Specjalna szklana tarcza filtracyjna szerzej rozprzestrzenia promieniowanie podczerwone i chroni emiter przed wilgocią.

SCANDI – architekt Katarzyna Stefaniak
„Ta sauna to minimalistyczna kolekcja przywołująca na myśl skandynawski design. Scandi to dla mnie przede wszystkim uniwersalność i funkcjonalność. Prostota i minimalizm wyrazu zachęca do łączenia z odmiennymi stylami, przez co szybko się nie znudzi. Taka sauna będzie świetnie wyglądać zarówno we wnętrzu loftowym, klasycznym czy eklektycznym.”

Dla tradycjonalistów powstał klasyczny model saun SCANDI charakteryzujący się skandynawską prostotą i funkcjonalnością. Sauny te zaprojektowano, by czuć się w nich wygodnie i mieć możliwość dopasowania poszczególnych elementów sauny do własnych potrzeb. Zaplanowano tu piece dwufunkcyjne z możliwością dopasowania dodatkowych akcesoriów do ziół i aromatów, co stwarza doskonałe warunki nie tylko do sauny fińskiej, ale także Bi-O. Sauna LJUS z kolekcji SCANDI jest utrzymana w jasnej tonacji i wykonana z drewna z białej osiki. Dzięki wykorzystaniu poziomo montowanych paneli 3D, wzmocniono efekt wizualny linii. W tonacji ciepłego odcienia beżu zaprojektowano linię MORK, a linia BRUN jest utrzymana w kolorystyce głębokiego brązu i wykonana jest z drewna abachi termo.

ORGANIC – architekt Katarzyna Stefaniak
„Wielu z nas przyzwyczaiło się do spędzania wielu godzin w budynkach, bez kontaktu z przyrodą. Kiedyś ktoś mądry powiedział, że „przyzwyczajenie nigdy nie zwycięży natury”. Dlatego kolekcja Organic wpuszcza do sauny organiczne formy i materiały, za którymi tęsknimy w biegu codzienności. Siano, zieleń liści, drewno, właśnie to mi się kojarzy z naturą odpoczynku. To ukłon w stronę natury."

Model ORGANIC, ma przywołać sielski klimat i krajobraz, któremu jest najbliżej do natury. Linia CAMOMILE w z kolekcji ORGANIC ma kojarzyć się ze spacerem po alpejskich łąkach, skąd pochodzi siano, które po sprasowaniu staje się ozdobną sklejką saunową. Z kolei w linii LEAVES na elementach ozdobnych uwieczniono ususzone liście, które tworzą niezwykłą atmosferę obcowania z przyrodą. Tłem w saunach CAMOMILE, LEAVES i YERBA jest sklejka gładka lub o głęboko rzeźbionej strukturze, dającej wrażenie przytulania się do drzewa. Za piecem zastosowano warstwę kamienną, wykonaną z cienkich łupków. Elementem rozgrzewającym sauny ORGANIC są piece z ażurową osłoną przez którą widać kamienie. Przenoszą nas one do świata natury, będącego oazą spokoju i relaksu. Kształty ozdób na ścianie odnoszą się do wzorów spotykanych w otaczającej nas naturze. Oświetlenie zaprojektowano w kształcie koła przypominającego słońce. Nawet takie detale, jak podświetlony higrometr i termometr idealnie wpisują się w design saun ORGANIC, gdyż swoim nieregularnym kształtem przypominają kamienie. Dzięki multifunkcyjnemu sterownikowi ASENSO nie tylko wyregulujemy temperaturę w saunie, ale także nadamy wyjątkową atmosferę nieszablonowym, subtelnym oświetleniem.

GLAMOUR – architekt Marek Walczak
„Pierwsze wrażenie jakie niesie ze sobą spotkanie ze stylem GLAMOUR to szyk i elegancja. Dla mnie, jako projektanta, to również coś więcej - gra świateł, bogactwo odbić, różnorodność faktur. To także poznanie ukrytego piękna naturalnych materiałów - rysunku polerowanego kamienia i drewna, blasku metalu, refleksów szlifowanego szkła. Styl glamour w saunie, to dla projektanta duże wyzwanie, ale jednocześnie satysfakcja, jaką daje niecodzienny efekt finalny.”

Elegancka i luksusowa linia GLAMOUR zachwyca blaskiem diamentów, złotej klasyki i marmuru. Wersja GOLD mieni się odcieniami złota, na tle żłobionej sklejki o strukturze drewna w naturalnych lub bielonych tonacjach. MARBLE szczyci się kosmicznymi formami wykonanymi z marmuru, dającymi wrażenie zamknięcia księżyca w saunie. Piękno linii DIAMOND wydobywa się poprzez oszlifowanie i podświetlenie szklanych ornamentów. Cechą charakterystyczną linii GLAMOUR DIAMOND i GOLD są eleganckie, nietuzinkowe piece. Prestiżowy charakter sauny GLAMOUR MARBLE nadaje marmurowa obudowa pieca. Multifunkcyjny sterownik temperatury w saunie ASENSO GLAMOUR nadaje wyjątkową atmosferę, dzięki oświetleniu w kształcie kosmicznych kół, diamentowych strumieni światła lub złotych refleksów za oparciem ławek. Duże przeszklenia w saunie DIAMOND ozdobione są piaskowanymi elementami, przypominającymi strukturę diamentu, a w saunie GOLD królują mieniące się złotem listwy ozdobne, które nadają szlachetności i blasku.

W zgodzie z naturą

Jedną z ambicji właścicieli marki ASENSO było stworzenie przestrzeni, gdzie poczujemy się bliżej natury. W kolekcji ORGANIC, korzystając z darów przyrody, wprowadzono naturalne elementy, znacząco podnoszące walory gorących kąpieli. Do wyłożenia sauny, zamiast standardowej boazerii użyto sklejki saunowej, o głęboko żłobionej strukturze pozwalającej na obcowanie z prawdziwym drewnem. Elementy ozdobne zostały wykonane z siana alpejskiego z dodatkiem polnych kwiatów, które nadają niezwykły zapach i wygląd. Dzięki temu wprowadzono do sauny samą naturę bez alergenów, utrwaloną spoiwem, które nie zanieczyszcza środowiska. Komponenty do produkcji ornamentów, jakim jest głównie siano i kwiaty są zbierane z alpejskiej łąki, którą można kosić ręcznie tylko raz w roku, w połowie sierpnia. Znajduje się ona na wysokości 1700 m n.p.m. w pobliżu Wildspitze, najwyższej góry w Tyrolu, do której można dotrzeć tylko pieszo. W dolinie siano jest czyszczone i cięte, a następnie prasowane zgodnie z recepturą i surowymi wytycznymi dotyczącymi jakości.

Korek kontra wełna

Komponenty sauny z założenia są w 100 proc. ekologiczne. Prace nad ASENSO zmotywowały zatem właścicieli marki do przeprowadzenia badań nad skutecznymi, a zarazem ekologicznymi metodami termoizolacji sauny. Wdrożone testy wełny mineralnej i korka jednoznacznie wykazały, że korek ekspandowany zastosowany w saunach ASENSO jest produktem nie tylko w 100% ekologicznym, ale także doskonale sprawdza się, jako materiał izolacyjny. Korek dzięki swojej budowie, przepuszcza parę wodną, przy jednoczesnym braku nasiąkliwości. W odróżnieniu od innych materiałów nie tworzy efektu szklarniowego w pomieszczeniach, a ponadto wysoka wilgotność powietrza nie wpływa na jego parametry techniczne. Posiada wysoką stabilność wymiarową i nieograniczoną trwałość. Samoczynnie gaśnie, nie uwalnia toksyn oraz jest odporny na bakterie, grzyby, insekty oraz gryzonie. Na podstawie raportu, który powstał po przeprowadzonych badaniach, firma AS Produkt zgłosiła saunę z izolacją termiczną opartą na korku ekspandowanym mocowanym metodą bezklejową w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, co zakończyło się przyjęciem wniosku. Korek ekspandowany ma szansę stać się rewolucją w produkcji saun. Dzięki swoim licznym zaletom jest gotowy spełnić proekologiczne oczekiwania i z powodzeniem może zastąpić wełnę mineralną. Dla podkreślenia ekologicznych wartości saun ASENSO, każdy, kto kupuje saunę dostaje w prezencie drzewko, które organizacja Treedom sadzi na Madagaskarze. Klient staje się właścicielem drzewa, nadaje mu imię i obserwuje jego rozwój przez stronę internetową.

Stylowa ambasadorka Kasia Sokołowska
„Saunowanie zachwyciło mnie kilkanaście lat temu, kiedy po raz pierwszy byłam w Finlandii. To była regularna przyjemność, a potem już pewna rutyna. Cieszę się, że dziś dobrą saunę mam na wyciągnięcie ręki. To wspaniały relaks i oczyszczenie.”

Elegancki i wyszukany styl saun ASENSO skłonił właścicieli marki do wyboru na ambasadorkę tego luksusowego projektu, charyzmatyczną reżyserkę pokazów mody, choreografkę i ikonę stylu Kasię Sokołowską. Ta niezwykle dynamiczna i odnosząca sukcesy kobieta z pasją wyraziła już swoje zamiłowanie do designu na najwyższym poziomie m.in.jako dyrektor artystyczna Lake Hill Resort &Spa w Sosnówce i w The Designer Gallery w warszawskiej Galerii Mokotów. Szerokiej publiczności znana jest jako jurorka popularnego programu telewizyjnego „Top model”, w ramach którego poszukuje się kandydatów na modelki i modeli. Prowadzi również nowy program w TVN Style „Projekt na Sukces“. Prywatnie chętnie korzysta z dobrodziejstw sauny, a jej ulubiona kolekcja ASENSO to zachowana w modernistycznym stylu linia URBAN. Tak jak każdy nowy właściciel sauny ASENSO, Kasia dostała w prezencie od marki drzewko na Madagaskarze, które nazwała Helena, na cześć swojego pieska.

Dla zdrowia i urody

Korzystanie z sauny jest nie tylko modne, ale przede wszystkim zdrowe. Jej dobroczynny wpływ polega przede wszystkim na pozbyciu się wraz z potem, toksyn z organizmu. Pod wpływem gorąca otwierają się pory i odblokowują się gruczoły łojowe, usunięte zostają nie tylko toksyny, ale też zrogowaciałe komórki naskórka i sebum odpowiadające za tłustą i błyszczącą cerę. Ciepło wpływa także na lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie dotlenienie skóry. Jednak to nie jedyna korzyść, jaką przynosi seans w saunie. Regularne korzystanie z jej dobrodziejstw pomaga hartować organizm, co poprawia jego odporność, umożliwia pozbycie się zbędnych kilogramów (podczas jednego seansu można spalić nawet do kilkuset kalorii). Ponadto pod wpływem wysokiej temperatury rozluźniają się mięśnie i pozbywamy się całodziennego stresu. Dodatkowo możemy nawet poprawić sobie nastrój, gdyż w cieple nasz organizm produkuje więcej hormonów szczęścia – endorfin. Zimno hartujące organizm po zabiegu sauny fińskiej poprawia ukrwienie organizmu, zamyka rozszerzone naczynka, przywraca przegrzany w saunie organizm do właściwej temperatury.

Rodzaj kąpieli ma znaczenie

Sauna fińska (sucha)

Opcja dla stałych bywalców, nastawionych na ostre hartowanie.
Temperatura waha się tu w granicach od 90°C do 100°C, a wilgotność wynosi zaledwie około 10%.

Biosauna

Idealny kompromis pomiędzy tradycyjną sauną fińską o wysokiej temperaturze a znaną przede wszystkim z hoteli łaźnią parową o wysokiej wilgotności. Sauna ta, często wzbogacona o kąpiele ziołowe oscyluje w temperaturze około 55°C i wilgotności około 55%. Jest szczególnie popularna wśród kobiet i dzieci.

Sauna na podczerwień

Jej zalety są zbliżone do tradycyjnej. Tu również się wypocisz się, chociaż panuje tu temperatura ok. 50°C. Zamiast kontaktu z gorącym powietrzem, na twoją skórę działają promienie IR, to trochę tak, jakbyśmy wygrzewali się na słońcu. Ten rodzaj sauny jest bezpieczniejszy dla osób z problemami z układem krążenia, jednak zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem.

O tym warto pamiętać, czyli zasady korzystania z sauny:

Jednorazowy pobyt w saunie powinien trwać ok 20 minut. Po wyjściu trzeba stopniowo schłodzić ciało. Najpierw wchodzimy pod gorący prysznic, a potem powoli obniżamy jego temperaturę, aż do momentu, gdy poczujemy lodowatą wodę. Strumień prysznica kierujemy od stóp i dłoni, w górę kończyn.

Nie należy korzystać z sauny na czczo, bo może to grozić omdleniem. Również po obfitym posiłku nie powinno się wchodzić do sauny, gdyż nasz organizm jest zajęty wówczas trawieniem i nie należy go dodatkowo obciążać.

Sauna pomaga się wyciszyć, odprężyć i lepiej spać. Dlatego nie zabieramy ze sobą telefonu i nie słuchamy radia. Seans ma za zadanie pozwolić nam uciec od natłoku informacji, które bombardują nas z każdej strony.

Jeśli nie chcesz się poparzyć, zrezygnuj w saunie z biżuterii. Nie zakładaj okularów i szkieł kontaktowych.

Wypicie litra wody przed wejściem do sauny sprawi, że będzie co wypocić. Podczas kąpieli w saunie tracimy ok. 0,5-1,5 litra płynów, dlatego bardzo ważne jest ich uzupełnienie, najlepiej wodą mineralną

Do wody, którą będziemy polewać kamienie można dodać olejki aromatyczne. Unoszące się w powietrzu substancje zapachowe doskonale inhalują, poprawiają nasze samopoczucie, odprężają

Przed wejściem do sauny warto nałożyć na włosy maskę odżywczą, która zadziała jeszcze korzystniej pod wpływem ciepła. Dzięki skoncentrowanej zawartości składników aktywnych i substancji odżywczych, włosy będą bardziej zregenerowane.

Po wyjściu z sauny pamiętajmy o kremie i balsamie do ciała. Skóra jest wtedy bardziej chłonna, gdyż wysoka temperatura oraz wilgotność powodują rozszerzenie porów i pobudzają krążenia krwi.