Praca zdalna zyskała na znaczeniu, jednak w wielu przypadkach w brutalny sposób pokazała, że długofalowo nie jest to komfortowe rozwiązanie. Z badania przeprowadzonego na przełomie kwietnia i maja br. przez Gensler Research Institute wynika, że aż 70% przebadanych osób chce powrotu z home office do profesjonalnej przestrzeni, wspierającej realizowanie zawodowych obowiązków. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając na swoje miejsce do pracy coworking, aby zapewnić sobie nie tylko bezpieczeństwo zdrowotne, ale także prawne czy finansowe.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Business Harvard Review[1], w dłuższej perspektywie brak bliskiego kontaktu z ludźmi hamuje proces budowania zaufania, więzi i poczucia realizowania wspólnego celu – czyli trzech najważniejszych składników systemu zdrowego systemu społecznego. Dlatego zmęczeni uciążliwością pracy zdalnej pracownicy umysłowi z radością wrócą do biur i coworkingów.

Elastyczne przestrzenie, jakimi dysponują coworkingi już od kilku lat zyskują na popularności nie tylko wśród freelancerów i start-upów, ale i większych firm szukających miejsca dla poszczególnych zespołów.  Tutaj mogą pracować razem w dogodnych i bezpiecznych warunkach. Coraz bardziej powszechnym trendem staje się również pomysł biur satelickich – wynajmowanie powierzchni w kilku miejscach po to, aby pracownicy wybrali ten oddział firmy, do którego mają najlepszy dojazd. Taki system może się również sprawdzić podczas szalejącej pandemii koronawirusa. Jednak, na co zwrócić uwagę przy doborze miejsca oraz przy podpisywaniu umowy z coworkingiem? Swoimi poradami dzielą się eksperci z branży, twórcy wielokrotnie nagradzanego w Polsce i na świecie coworkingu – Brain Embassy.

Materiały PrasoweMateriały Prasowe Adgar Poland

Po pierwsze: bezpieczeństwo i rozwiązania wprowadzone w odpowiedzi na pandemię

Social distancing i potrzeba częstszej dezynfekcji wymusza na operatorach coworkingów wprowadzenia widocznych zmian. Jeżeli szukasz bezpiecznego coworkingu, powinieneś zwrócić uwagę na aranżację miejsc na otwartej przestrzeni tzn. czy stanowiska ustawione są w odpowiedniej odległości, co zapewnia wygodę i minimalizację ryzyka zarażenia. Przestrzeń Brain Embassy została przearanżowana poprzez ograniczenie liczby miejsc na open-space oraz częstą dezynfekcję. Sale eventowe, kiedyś służące do goszczenia paruset uczestników konferencji, teraz stały się przestronnym miejscem do pracy. Wszystko po to, aby użytkownicy cieszyli się wygodną i bezpieczną przestrzenią.

Po drugie: konstrukcja umowy, haczyki marketingowe i czas wypowiedzenia

Przy podpisywaniu umowy upewnij się, że wszystkie warunki, na które umawiałeś się ze sprzedawcą pozostają niezmienne. Sprawdź cenę, czyli czy jest ona całkowita, za co musisz dopłacić, a co jest nieobowiązkowe. Czy w cenie ujęty jest dostęp do sali konferencyjnej czy musisz dodatkowo za nią zapłacić? Czy wydruki wliczone są w koszty wynajęcia miejsca do pracy? A może cena najmu zmienia się przy wyborze krótszego terminu wypowiedzenia? Dokładnie przeczytaj umowę, a unikniesz wielu zmartwień.

Po trzecie: sposób urządzenia przestrzeni

W czasach pandemii niezwykle ważne jest zachowanie środków bezpieczeństwa, jednak oprócz tego podstawowego wymogu, kluczowe jest również rozplanowanie przestrzeni w sposób pozwalający na optymalne warunki pracy. Biurka, których wysokość można regulować, w tym zapewniające możliwość pracy na stojąco, wygodne krzesła wspierające prawidłową postawę czy dobre oświetlenie to tylko niektóre zasoby, na które warto zwrócić uwagę. Poza ergonomicznymi i wygodnymi meblami, Brain Embassy oferuje również pokoje do wypoczynku, miejsca cichej pracy czy przestrzenie przystosowane do organizowania spotkań i pracy kreatywnej. Pracować można na tarasach, kanapach czy pufach w otoczeniu zieleni lub kolorowych ścian.

Po czwarte: dostęp do zieleni, tarasów i otwieranych okien

Dostęp do tarasów jest dodatkowym atutem przestrzeni, który znacząco może wpłynąć na jakość pracy, ale także wypoczynku. Według badań, zielone otoczenie potrafi zwiększyć kreatywność, efektywność i wydajność, warto więc wybierać takie coworkingi, które oferują tego typu przestrzenie. Warto zwrócić również uwagę na to, czy okna w biurze są otwierane. Ciekawe, że tak prozaiczną, zdawać by się mogło możliwość oferują nieliczne biurowce, a przecież dostęp do świeżego powietrza jest na wagę złota. 

Po piąte: program merytorycznie wspierający członków społeczności

Coworking to już nie tylko ‘biurko do wynajęcia’. Użytkownicy elastycznych przestrzeni chcą czegoś więcej. Ergonomiczne miejsce pracy służy za podstawę jednak ważne jest również wsparcie społeczności, w której pracują i żyją. Twórcy Brain Embassy opracowali specjalny program merytoryczny, w ramach którego dostępne są zajęcia takie jak joga, chi qong czy mindfulness. Wkrótce autorzy programu przedstawią jego nową odsłonę jeszcze bardziej skupiającą się na zdrowiu i welness w pracy. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, w której zadbanie o komfort psychiczny stało się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Poza tym, członkowie społeczności mogą liczyć na pomoc innych kolegów z coworkingu, dzięki spotkaniom czy szkoleniom rozwijającym kompetencje biznesowe w różnych branżach. Prawdziwa, zaangażowana społeczność jest kluczem do dalszych sukcesów i to nie tylko zawodowych.

Praca zdalna przetestowała cierpliwość i zdolności samoorganizacji milionów pracowników. Z pewnością nie jest to system pracy dla wszystkich – wzmaga bowiem uczucie osamotnienia i osłabia relacje z resztą zespołu. Coworkingi jednak, mogą okazać się cudownym remedium na powyższe bolączki w momencie, w którym powrót do biura nie jest możliwy. 

[1] https://hbr.org/2017/11/a-study-of-1100-employees-found-that-remote-workers-feel-shunned-and-left-out