Monopolis, to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów rewitalizacyjnych we współczesnej historii miasta. Łącznie wielofunkcyjny kompleks zaoferuje ponad 24 000 metrów kwadratowych nowoczesnej przestrzeni biurowej. Równocześnie, na kolejnych 5400 metrów kwadratowych kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując bogaty wachlarz usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne.

Poza przestrzeniami biurowymi w Monopolis powstanie przedszkole, basen, teatr, restauracje i kawiarnie, świetlica dla dzieci, galeria wystawiennicza i muzeum poświęcone historii dawnego Monopolu Wódczanego. Cały kompleks to zatem niemal 30 tysięcy metrów kwadratowych realizowanych w trzech etapach. Pierwszy oparty na tkance historycznej właśnie oddany został do użytkowania. Drugi jest już realizowany. Ostatni zakończony zostanie w 2023 roku. Niedawno kulinarnie zainaugurowaliśmy działalność lokali gastronomicznych w Monopolis.

W długi czerwcowy weekend ten wyjątkowy, pofabryczny obiekt odwiedziło ponad 5000 gości. Codziennie oprócz przepysznych potraw serwowanych w naszych restauracjach, nasi goście mieli okazję uczestniczyć w niepowtarzalnych, kameralnych koncertach na żywo. Na naszej scenie plenerowej wystąpili między innymi tacy artyści jak Artur Gadowski Trio, Baranovski, Rosalie, czy DJ Hirek Wrona. To co działo się w Monopolis było transmitowane online, z uwagi na duże grono naszych odbiorców także w Internecie. Przy produkcji tego kilkudniowego wydarzenia pracowali najlepsi profesjonaliści, zapewniając jak najlepszą jakość. A całość odbyła się zgodnie z panującymi reżimami sanitarnymi.

materiały prasowemateriały prasowe 

Warto również wspomnieć o tym, że popularność Monopolis stale rośnie. Projekt jest dobrze rozpoznawalny w Polsce, ale także na świecie. Doskonałym tego potwierdzeniem jest nominacja kompleksu w kategorii mixed-use do nagrody MIPIM Awards 2020, czyli prestiżowego, międzynarodowego konkursu branży nieruchomości na świecie. Już dziś stając się jednym z czterech finalistów obok Szanghaju, Bangkoku i Montrealu Monopolis stało się najlepszym kompleksem mixed-used w Europie. Finał tego prestiżowego konkurs odbędzie się we wrześniu w Paryżu.

Historia

Monopol Wódczany to zdecydowanie jeden z najważniejszych symboli fabrycznego dziedzictwa Łodzi. Trzeci co do wielkości kompleks fabryczny (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego) zbudowany został w 1902 roku i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju miasta.

Monopol Wódczany od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. Działał w nim przyzakładowy żłobek, biblioteka, a nawet koło teatralne. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70. Wtedy to istniały tu najnowocześniejsze w Polsce laboratoria do wytwarzania wódek smakowych oraz pięć linii produkcyjnych. W okresie największej świetności produkcja miesięczna wynosiła milion półlitrowych butelek wódek czystych i gatunkowych.

W roku 2013 rozpoczęła się nowa era tego jednego z najcenniejszych łódzkich zabytków. 3 czerwca 2014 – nowa nazwa, miejscu nadano imię – MONOPOLIS. Ojcem chrzestnym został Janusz Kaniewski, wybitny polski designer, który zaprojektował również logo MONOPOLIS. Spod ręki mistrza wyszedł wyjątkowy znak słowno-graficzny. Nowoczesny, ale nawiązujący do historii, z liternictwem inspirowanym czcionką lat dwudziestych XX wieku, odzwierciedlającym ducha miejsca. Nazwa oraz logotyp MONOPOLIS są podkreśleniem dziedzictwa Łodzi, jej unikalnego przemysłu, wystawnych secesyjnych kamienic i legendarnego blichtru, opartego na solidnym biznesie. Słowo „polis” to forma państwa w starożytnej Grecji. MONOPOLIS można rozumieć jako "miasto w mieście": wspólnotę i życie obywatelskie, przestrzeń do wspólnych działań, a także miejsce rozwoju życia towarzyskiego i społecznego.

materiały prasowemateriały prasowe 

Monopolis Qlinarnie

Monopolis to miejsce przepełnione rozmaitymi smakami i kuchniami z różnych stron świata. Stworzyliśmy tu przestrzeń dla wyjątkowych konceptów gastronomicznych, które cieszą się popularnością nie tylko wśród łodzian. Gastropasaż ma kojarzyć się z przyjemnym spędzaniem czasu w gronie znajomych, rodziny i przyjaciół. Będziemy temu sprzyjać szeroki wybór restauracji, w których mamy nadzieję, każdy odnajdzie swą ulubioną destynację kulinarną.

Trattoria Italiana to zdecydowanie najlepsza włoska restauracja w Polsce, która swoją siedzibę ma właśnie w Monopolis. Swoich gości zaprasza na wyjątkowe dania kuchni włoskiej, świeże owoce morza, najlepszej jakości mięsa, a także starannie dobraną selekcje win.

Arteria to restauracja Anny Rubaj i Artura Schuttera, która powstała w oryginalnych murach starej kotłowni. Koncept poza ofertą gastronomiczną, łączy w sobie również sztukę i usługi. Goście restauracji podczas wizyty będą mogli oglądać wyjątkowe dzieła sztuki, a przed wyjściem zajrzeć do sklepu z najciekawszymi produktami spożywczymi sprowadzonymi z całego świata

Sendai Sushi to restauracja japońska, w której istotny jest smak i jakość produktów. W lokalu serwowane jest nie tylko różnego rodzaju sushi, przygotowane przez właściciela i sushi mastera, Michała Przybysza, ale także aromatyczne zupy, makarony i desery prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni.

MonoCafe to kolejny wyjątkowy koncept. Stworzona przez parę bloggerów Jakuba & Annę Zając kawiarnia to prawdziwa podróż do słonecznej Italii. Fantastyczne deser, najlepsza włoska kawa marki Illy, wieczorne aperitify ze znajomymi – MonoCafe to idealne miejsce na spotkania z przyjaciółmi. Warto wspomnieć również o tym, że kawiarnia oferuje oryginalne pozycje śniadaniowe i tapasy.

Piekarnia Łódź to ostatnia lokal gastronomiczny w Monopolis. Koncept Aleksandry Sowy cieszy się dużą popularnością wśród Monopolisowych bywalców nie tylko ze względu na  świeżo wypiekane na miejscu pieczywo, ale również na bogatą ofertę śniadaniowa i lunch’ową.

Na jesień planowane jest uroczyste otwarcie dwóch kolejnych niebanalnych konceptów gastronomicznych. Na razie nie zdradzamy rąbka tajemnicy, ale z pewnością będzie to idealne uzupełnienie już istniejącej oferty gastronomicznej.

materiały prasowemateriały prasowe 

Monopolis Qlturalnie

Monopolis poza funkcją biurową pełni również tę kulturalną. Dlatego też na terenie tego obiektu znajduje się niepowtarzalny teatr, który powstał we wnętrzach dawnego Monopolu Wódczanego powstała, nazywany Sceną Monopolis. Ta wyjątkowa przestrzeń stała się miejscem dla wydarzeń kulturalnych, biznesowych, muzycznych, modowych i wielu innych. Miejsce wyposażone jest w sprzęt najwyższej jakości, umożliwiający organizacje zróżnicowanych wydarzeń. Mobilne trybuny pozwalają nam na stworzenie przestrzeni do spektakli teatralnych, ale również pokazów mody, czy bankietów. Gospodarzem i operatorem obiektu jest ArtKombinat, który odpowiada także za wynajem przestrzeni i organizację eventów, konferencji i koncertów. W Scenie Monopolis niepowtarzalny teatr tworzy aktor Kamil Maćkowiak.

W przeszłości, przed rewitalizacją nasz obiekt również cieszył się dużym zainteresowaniem wśród artystów. Wystawy i wernisaże, koncerty i projekcje filmowe, sesje zdjęciowe i pokazy mody, to tylko część projektów jakie zostały zrealizowane w Monopolis. Gościliśmy w murach Monopolis takich wybitnych artystów jak Ryszard Horowitz, Chris Niedenthal czy Jan Komasa.

materiały prasowemateriały prasowe 

 Spirit of Łódź. Music festival

Spirit of Łódź. Music festival to najnowszy projekt realizowany przez Monopolis. Owiany tajemnicą festiwal, rozszedł się szerokim echem wśród naszych sympatyków i bywalców. A to za sprawą wyjątkowych muzycznych niespodzianek, którymi niezmiennie zaskakujemy naszych gości w każde piątkowe wieczory. Kuba Badach, Paweł Domagała, Igor Herbut i zespół LemON to tylko kilka fantastycznych artystów, którzy już zagrali klimatyczne koncerty na naszej Letniej Scenie Monopolis w naszym kameralnym amfiteatrze.

Ideą tego projektu jest przede wszystkim dostarczenie łodzianom niepowtarzalnych wrażeń muzycznych, czego mogą doświadczyć przy lampce wina i dobrej kolacji z przyjaciółmi w naszym gastropasażu.