Mocne wahania na rynkach spowodowane zmieniającą się sytuacją na świecie, sprawiły, że inwestowanie stało się wręcz trudniejsze niż kiedykolwiek. Wymaga czasu, wnikliwej obserwacji i szybkiej reakcji. Nie zawsze jest to możliwe, bo codzienne zobowiązania pochłaniają coraz większą część naszych dni. To zrozumiałe, że skupiamy się na bieżących sprawach, dlatego przy zarządzaniu majątkiem warto wesprzeć się wiedzą i pomocą ekspertów. Klienci zamożni, posiadający aktywa powyżej 1 mln złotych, mogą taką pomoc uzyskać w ramach private bankingu.

Prywatna bankowość dotąd kojarzona była wyłącznie przez pryzmat złotych kart kredytowych, wyższego, negocjowanego indywidualnie oprocentowania depozytów czy usług concierge. Dzisiaj oferuje jednak znacznie więcej. Zmianę podejścia do bankowości prywatnej widać od dawna za granicą. W Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech private banking oferuje kompleksową obsługę klientów zamożnych, obejmującą przede wszystkim aspekty tzw ‘wealth management’: zarządzanie portfelem, doradztwo inwestycyjne, planowanie międzypokoleniowe. Takie podejście do private bankingu w Polsce prezentuje mBank. Private banking w mBanku skierowany jest do osób zamożnych, którym zależy na prestiżu, komforcie i pełnym wsparciu, ale przede wszystkim takich, którym na co dzień trudno wygospodarować wystarczająco dużo czasu, by monitorować inwestycje i skutecznie zarządzać swoim majątkiem.

Przejrzystość, płynność, przewidywalność

W mBanku kompleksowo podchodzi się do zarządzania majątkiem wymagających klientów. Kieruje się przy tym zasadą 3XP: przewidywalność, płynność, przejrzystość. Co to oznacza w praktyce? Portfele klientów są przewidywalne: nie szukają ryzykownych okazji inwestycyjnych, wąskich zakładów, lecz w możliwie szeroki sposób, globalnie i przy wysokiej dywersyfikacji dają możliwość partycypacji w światowym wzroście. Są płynne, a więc pozwalają spieniężyć środki w bardzo krótkim okresie w przypadku zmiany celów inwestycyjnych. Są też przejrzyste, dając codzienny wgląd w to, jak zarządzane są środki. Co więcej, osoby zamożne korzystają nie tylko z nowoczesnych rozwiązań ale także bezpośrednich konsultacji z ekspertami – licencjonowanymi doradcami, portfolio managerami, dealerami giełdowymi. Strategie inwestycyjne proponuje i buduje grupa profesjonalistów w oparciu o potrzeby i cele klientów, ich preferencje, skłonność do ryzyka czy oczekiwaną stopę zwrotu.

materiał promocyjny partneramateriał promocyjny partnera GettyImages: Erikona

 Rozwiązania skrojone na miarę

Usługi private bankingu w mBanku są bardzo zróżnicowane. Klienci mogą wybierać z kilku modeli współpracy zależnych od tego jak bardzo klient chce być zaangażowany w bieżący proces decyzyjny i ile czasu na niego poświęcić. To asset management, czyli pełne delegowanie zarządzanie aktywami w oparciu o autorskie strategie inwestycyjne, to też doradztwo inwestycyjne, polegające na partnerskiej współpracy, bieżących konsultacjach i dostosowywaniu rozwiązań na bazie wyznaczonych przez klienta celów. To ostatecznie wachlarz kilkuset, głównie zagranicznych rozwiązań, dla najbardziej samodzielnych klientów. Ponadto zamożni klienci mogą w ramach bankowości prywatnej w mBanku liczyć także na pomoc w sprawnym przeprowadzeniu sukcesji. Doradcy pomagają zabezpieczyć majątek i przekazać go w optymalny sposób np. rodzinie. Kompleksowe podejście do zarządzania majątkiem, pozwala klientom mBanku z jednej strony oszczędzić czas, z drugiej mieć świadomość, że odpowiednio zadbali o oszczędności i aktywa oraz określili plan, który pozwoli im w bezpieczny sposób pomnażać kapitał.

Bankowość z nagrodami

Private banking w mBanku obsypywany jest nagrodami. W ubiegłym roku został uznany za najlepszy w Polsce w prestiżowym, międzynarodowym konkursie organizowanym przez magazyny Professional Wealth Management i The Banker, wydawane przez grupę Financial Times. Nagroda została przyznana na podstawie ocen profesjonalistów z branży. Oferta zyskała uznanie dzięki odpowiedzialnemu i dojrzałemu podejściu do zarządzania majątkiem, które przypomina model często spotykany w krajach Europy Zachodniej. Charakteryzuje się on m.in. mocno zdywersyfikowanym i globalnym sposobem inwestowania, opierającym się na przewidywalnym i zrównoważonym wzroście. Ponadto doceniono kompleksowość zakresu usług wealth management, nie tylko inwestowania ale także planowania międzypokoleniowego i kompleksowego finansowania.

Ekologiczne inwestowanie

Jurorzy zwrócili uwagę również na etyczne podejście banku do zarządzania majątkiem.Bank w ubiegłym roku wprowadził do oferty, jako pierwszy w Polsce, strategie ESG, pomagające klientom bankowości prywatnej inwestować w sposób przyjazny środowisku, odpowiedzialny społecznie i zgodny z zasadami ładu korporacyjnego (ESG, ang. environmental, social, governance).

Więcej o private bankingu przeczytasz także na next.gazeta.pl