Utrata włosów to zjawisko powszechne, które dotyczy ponad 1,2 miliarda ludzi na świecie. Problem ten zazwyczaj negatywnie oddziałuje na samopoczucie, obniżone poczucie własnej wartości i sprawia, że dotknięci tym problemem pacjenci zaczynają poszukiwać rozwiązania.

Do tej pory istniały dwie metody transplantacji włosów:

  • Follicular Unit Transplantation (FUT) – wymaga wykonania dużego nacięcia z tyłu głowy pacjenta. Operacja pozostawia bliznę widoczną długo po operacji, poza tym po zabiegu pacjenci często odczuwają odrętwienie skóry głowy, mrowienie, napięcie i przewlekły ból.
  • Manual Follicular Unit Excision (FUE) – lekarz używa ręcznych narzędzi do uzyskiwania mieszków włosowych do przeszczepów nazywanych Follicular Unit Excision lub FUE. Ponieważ technika ta jest ręczna, może być uciążliwa i niezwykle wymagająca, gdyż opiera się głównie na koordynacji ruchów ręka - oko lekarza lub technika i ich zdolności do usuwania tysięcy przeszczepów podczas operacji.

Niewątpliwym przełomem w zabiegach transplantacji włosów stał się system robotyczny Artas, który przeniósł tę tematykę w inny wymiar. Jego główny twórca to wynalazca systemu stosowanego w chirurgii robotycznej – Da Vinci. Artas wykorzystuje najnowocześniejszą technologię robotyczną (200 patentów!) do wspomagania lekarzy w trudnych, powtarzalnych i precyzyjnych ruchach. Technologia ta redukuje ryzyko błędu ludzkiego. Jest to sprawdzone klinicznie, zaaprobowane przez FDA rozwiązanie, które zapewnia naturalny rezultat przeszczepu bez szwów oraz bliznowaceń i zapobiega uszkodzeniom włosów. Gwarantuje także wyjątkowo krótki okres rekonwalescencji.

Robotic harvesting jest unikatową i zastrzeżoną metodą poboru mieszków włosowych, dostępną tylko w systemie Artas. Algorytmy sztucznej inteligencji i obrazowanie cyfrowe Artas są używane do identyfikacji i wyboru najlepszych mieszków włosowych do zbioru, przy jednoczesnym zachowaniu estetycznego wyglądu skóry dawcy-wszystko pod kontrolą lekarza. System Artas iX jest rewolucyjny, ponieważ tworzy również miejsca implantacji, jednocześnie chroniąc zdrowe włosy i co najważniejsze implantuje grafty. Precyzja i właściwe rozmieszczenie mieszków włosowych jest niezbędne do uzyskania trwałego, naturalnego i pożądanego efektu.

System Artas to teraźniejszość i przyszłość transplantologii włosów. To fascynujące urządzenie. Każdy kto zobaczy jego pracę, przebieg i rezultaty zabiegu jest pod wielkim wrażeniem tego cudu myśli technicznej. Pacjenci, którzy do tej pory nie chcieli poddać się przeszczepowi z powodu lęku przed inwazyjnością tradycyjnych metod nareszcie mają alternatywę. Lekarze natomiast marzą o takim „asystencie”.

Są na świecie technologie wybitne, do których rynek polski ma prawo dostępu i umożliwia Klientom możliwość wybór najlepszego rozwiązania.

Klinika Elite Centrum Przeszczepu Włosów

dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel

https://www.elite.waw.pl/Olga-Warszawik-Hendzel/