Przed nami lato inne niż wszystkie. Ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa wolny czas będziemy spędzać głównie w pobliskich parkach, przydomowych ogródkach czy na działkach, a jeśli będziemy podróżować – to raczej po kraju. Niezależnie od tego, gdzie będziemy odpoczywać, warto wyposażyć się w dobre książki. Nie ma lepszego sposobu na relaks i odpoczynek. W dodatku czytanie pogłębia wiedzę, poprawia pamięć, wzbogaca słownictwo, uspokaja. Pozwala inaczej spojrzeć na problemy dnia codziennego, umożliwiając nabranie do nich dystansu. 

Jakie książki wybierać? Możemy sięgać po ulubione gatunki, ulubionych autorów, postawić na samorozwój albo wykorzystać wolny czas do odkrywania nowości. Źródłem inspiracji są internetowe księgarnie czy cenione media, które przygotowują rankingi najlepszych lektur. Prawdziwą skarbnicę inspiracji stanowią też polskie i międzynarodowe nagrody literackie, doceniające najwybitniejszych autorów i ich dzieła.

Uprzyjemnij sobie lato książkąUprzyjemnij sobie lato książką (Getty Images)

Weź sprawy w swoje ręce

W obliczu pandemii sprawdzą się poradniki, które pozwolą nam nabrać dystansu do rzeczywistości, nauczą, jak poszukiwać radości w małych rzeczach. Jednym z najchętniej czytanych na świecie poradników jest „Potęga podświadomości” dr Josepha Murphy’ego. Mówi się o nim, że stanowi receptę na szczęśliwe życie. Uczy optymizmu i pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, a największe bariery, jakie są, tworzymy my sami. „Potęga podświadomości” to poradnik dla wszystkich, którzy potrzebują praktycznych wskazówek na temat tego, jak osiągnąć sukces na wielu różnych polach. Mobilizacji do działania doda też „Potęga teraźniejszości” autorstwa Eckharta Tolle’a. To książka dla osób, które chcą przemierzyć drogę do samopoznania, poszerzyć świadomość siebie.

Poczuj dreszczyk emocji

Jest w czym wybierać, jeśli preferuje się książki dostarczające dreszczyku emocji. Nowością, która podbije serce fanów thrillerów, jest wydawana w maju książka Remigiusza Mroza „Lot 202”. Skomplikowaną zagadkę, w którą zamieszany jest młody chłopak z Krakowa, rozwiązuje niezłomna policjantka. „Lot 202” trzyma w napięciu, jak przystało na thriller i zaskakuje intrygami. Głośnym echem odbił się na świecie w ubiegłym roku tytuł „Pacjentka”, autorstwa Michaelides Alex. To thriller psychologiczny z zaskakującym happy’endem. Wciąga, dostarcza wielu wrażeń i stale wikła fabułę. W zestawieniu nie może zabraknąć ubiegłorocznej nowości Jo Nesbo, czyli kryminału „Nóż”. To 12. część serii, w której głównym bohaterem jest Harry Hole, śledczy z Oslo. Dynamiczna akcja i wciągająca fabuła, nie rozczarują fanów norweskiego pisarza.

Uprzyjemnij sobie lato książkąUprzyjemnij sobie lato książką (Getty Images)

Zapomnieć się w lekturach

Miłośnicy fantasy, jeśli jeszcze nie czytali, powinni sięgnąć po ostatnią powieść. J. R. R. Tolkiena „Upadek Gondolinu”. Redakcją i opracowaniem tekstu zajął się ponad 90-letni syn autora - Christopher. Na liście „must have” z tego gatunku powinna znaleźć się także książka „Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindelwalda”. To drugi z serii pięciu scenariuszy autorstwa J.K. Rowling, autorki uwielbianej i popularnej na całym świecie serii o Harrym Potterze. Lato to też dobry moment do zapoznania się z twórczością naszej noblistki – Olgi Tokarczuk. Na długie godziny pochłonie nas „Dom dzienny, dom nocny” – najambitniejszy projekt prozatorski noblistki. Książka otwiera na poznanie życia. Nie znajdziemy w niej gotowych porad, ani odpowiedzi na egzystencjalne pytania, ale zostaniemy zaproszeni do otwarcia się na własne życie, własną drogę. To książka dla każdego, kto przez czytanie powieści chce podjąć próbę zrozumienia sensu życia. Kontynuacją powieści są „Księgi Jakubowe”. „Księgi Jakubowe” to opowieść o przeszłości, ale też o historii XVII wieku, jej zakrętach i trybach oraz o poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Materiały PartneraMateriały Partnera E.Wedel

Ptasie Mleczko® w wersji mini

Książki to najlepsze towarzyszki życia, uprzyjemniają chwile i pozwalają zapomnieć o troskach codzienności. Latem będą smakować jeszcze lepiej w towarzystwie kultowych wedlowskich kostek Ptasie Mleczko®, teraz dostępnych w wersji mini. Dzięki poręcznemu opakowaniu, słynną niebiańską słodycz będzie można wygodnie zabrać w podróż czy wrzucić wraz z książką do torebki i zabrać do parku. Ptasie Mleczko® MINI dostępne jest w dwóch wariantach smakowych: waniliowym, oblanym wedlowską czekoladą deserową i śmietankowym – w czekoladzie mlecznej. Wedlowskie pianki w wersji mini zapewniają zupełnie nowe doznania smakowe. Wszystko dzięki temu, że w minikostkach znajduje się jeszcze więcej oryginalnej wedlowskiej czekolady.