Miesiączka jest zjawiskiem fizjologicznym, nieodłącznym towarzyszem życia każdej kobiety. Pierwsza pojawia się najczęściej około 12.-13. roku życia, ostatnia, zwana menopauzą, między 45. a 55. rokiem życia. U zdrowej kobiety cykl miesiączkowy trwa około 28 dni, samo zaś krwawienie – najczęściej 3-5 dni. Miesiączkom często towarzyszą bóle brzucha. U wielu kobiet są one bardzo nasilone. Zdarza się, że pociągają za sobą inne dolegliwości, jak nudności, wymioty, biegunkę, bóle głowy czy bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Woman with a stomach acheWoman with a stomach ache Getty Images

Od nastolatek po kobiety dojrzałe

Bóle menstruacyjne dzieli się na pierwotne i wtórne. Pierwszy typ dotyka najczęściej nastolatki. Pojawia się od 2 do 3 lat od pierwszej miesiączki, gdy cykle owulacyjne stają się regularne. Wtórne bóle menstruacyjne mogą być związane z problemami natury ginekologicznej (stanami zapalnymi, endometriozą) lub problemami z tarczycą czy jelitami. Mogą także wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej. Rozpoczynają się kilka czy nawet kilkanaście lat od pierwszej miesiączki, wcześniej nie dając o sobie znać. Na pojawiające się po latach nagłe bóle menstruacyjne skarżą się również kobiety po porodzie oraz panie, które wkraczają w okres okołomenopauzalny.

Domowe sposoby łagodzenia bólu brzucha

Najtrudniejsze dla kobiet borykających się z bolesnymi miesiączkami są pierwsze dwa dni krwawienia. Ból brzucha i inne dolegliwości ustępują najczęściej w kolejnych dniach miesiączki. Nie oznacza to, że kobiety bezsilnie muszą go znosić. Istnieją sposoby, a także środki, by skutecznie go łagodzić. Jednym z najczęściej stosowanych domowych sposobów na ból brzucha są okłady – ciepłe lub zimne. Kobieta sama powinna sprawdzić, jaki rodzaj przynosi jej największą ulgę w bólu. Do wykonywania ciepłych okładów można użyć termoforu, do zimnych – butelki z wodą. Uśmierzaniu bólu sprzyja zmiana diety. Z jadłospisu powinno się wykluczyć tłuste potrawy, słone przekąski, produkty przetworzone. Lekkostrawne posiłki zapobiegną uczuciu pełności oraz wzdęciom, które dodatkowo zwiększają dyskomfort towarzyszący bólom menstruacyjnym. Niektórym kobietom na dolegliwości towarzyszące miesiączce pomagają ćwiczenia relaksacyjne lub niezbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, a także masaż okolic brzucha lub spacery.

Materiały PartneraMateriały Partnera Adamed, vemonis.pl/o-leku/

Niebezpieczne mieszanie leków

Skutecznym sposobem na walkę z bólem miesiączkowym są leki. Ginekolodzy zalecają stosowanie środków przeciwbólowych oraz rozkurczowych. W celu zwiększenia skuteczności proponują sięgać po leki nawet na dwa dni przed pojawieniem się krwawienia, o ile kobiety odczuwają objawy poprzedzające miesiączkę. Wiele kobiet, chcąc wzmocnić czy też przyspieszyć skuteczność działania leków, zażywa zarówno leki przeciwbólowe, jak i rozkurczowe, w dowolnej konfiguracji, a nierzadko i ilości. Mieszanie leków może być jednak niebezpieczne. Kobiety nie czytają ulotek, nie zwracają uwagi na skład leków ani nie zastanawiają się, w jakie interakcje mogą wchodzić. Tymczasem przyjmując różne preparaty, zawsze istnieje ryzyko ich wzajemnego oddziaływania. Może to prowadzić do osłabienia działania substancji w nich zawartych, może niebezpiecznie zwiększać ich siłę, poważnie zagrażając zdrowiu. Wśród działań niepożądanych mogą się pojawić zawroty głowy, nudności, biegunki lub zaparcia, kołatanie serca, zaburzenia czynności wątroby czy pracy nerek. Mogą również wystąpić reakcje alergiczne. Łączenie leków na własną rękę stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla tych kobiet, które cierpią na inne schorzenia, np. nadciśnienie czy choroby serca. Wejście kilku różnych preparatów w interakcje może mieć poważne skutki. Dlatego sięganie po różne środki powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem, który nie tylko oceni bezpieczeństwo takiej kuracji, ale też określi odpowiednią dawkę leków.

Materiały PartneraMateriały Partnera Adamed, vemonis.pl/o-leku/

Jeden lek, podwójne działanie

Rozwiązaniem dla kobiet borykających się z bolesnymi miesiączkami może być lek łączący substancję rozkurczową z przeciwbólową. Mowa o Vemonis, leku stworzonym przez polską firmę farmaceutyczną Adamed Pharma. To pierwszy i jedyny środek bez recepty na silne bóle brzucha i bóle miesiączkowe, który oprócz znanej i sprawdzonej substancji rozkurczowej (drotaweryny) zawiera silną substancję przeciwbólową (metamizol) oraz kofeinę wzmacniającą i przyspieszający jego działanie. Dzięki tak skomponowanemu składowi ma podwójny mechanizm rozkurczowy oraz silne działanie przeciwbólowe. Vemonis jest wskazany do leczenia bólu różnego pochodzenia i o dużym nasileniu. Nie tylko bólu menstruacyjnego, ale też bólów związanych ze stanami skurczowymi mięśni gładkich (kolki nerkowej), przewodu pokarmowego (kolki jelitowej, zespołu jelita drażliwego) czy dróg żółciowych (zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie przewodów żółciowych).

Vemonis pozwala szybciej pokonać ból miesiączkowy i wrócić do codziennych aktywności. Kobiety nie muszą dzięki niemu sięgać po różne środki o różnym działaniu, martwiąc się o bezpieczeństwo łączenia medykamentów. Mogą natomiast pokonać ból, który dotąd utrudniał im funkcjonowanie, i przełamywać tabu, którym wciąż jest ból menstruacyjny, udowadniając, że można z nim skutecznie walczyć.

Materiały PartneraMateriały Partnera Adamed, vemonis.pl/o-leku/