Jeszcze kilkanaście lat temu większość firm nie przywiązywała wagi do aranżacji biurowych. Obserwując jednak wpływ otoczenia na sposób funkcjonowania pracowników, a także zmianę trendów na rynku, pracodawcy zaczęli prześcigać się w pomysłach na urządzanie biur w taki sposób, aby pobudzały kreatywność i ułatwiały funkcjonowanie. Okazało się jednak, że w walce o najlepszych kandydatów nie tylko wygląd i jakość przestrzeni do pracy mają znaczenie, a pytania o dojazd, miejsca parkingowe, ofertę handlową i usługową w najbliższym otoczeniu biura wchodzą na stałe do kanonu pytań zadawanych przez potencjalnych pracowników podczas rozmów kwalifikacyjnych. Istnieją jednak kwestie, na które szczególną uwagę zwracają kobiety – jak chociażby ekologiczne aspekty budynków, w którym przyjdzie im pracować.

Materiały partnera

Przyjazne środowisko sprzymierzeńcem pracownika

Wartości oraz preferencje nowych pokoleń konsumentów wywarły rewolucyjny wpływ na gospodarkę, także w dziedzinie nieruchomości biurowych, gdzie tzw. ekonomia dzielenia zaowocowała rozkwitem co-workingów. Jednym z najbardziej wyjątkowych przykładów, zrealizowanych w biznesowych dystryktach Warszawy jest co-creating Brain Embassy. Właściciel konceptu – firma Adgar Polska, już od 20 lat śledzi potrzeby i preferencje osób, pracujących na co dzień w przestrzeniach biurowych, jednocześnie wdrażając ekologiczne certyfikaty we wszystkich zarządzanych przez siebie obiektach biurowych. Już wiele lat temu stawiając te wartości jako punkt wyjścia zdecydowała się na rewolucyjne rozwiązania, takie jak wprowadzenie do biur przedszkoli, siłowni, basenów czy ekologicznych myjni. Informacje zwrotne, spływające od pracowników nie pozostawiały złudzeń - tworzenie przyjaznej przestrzeni w zgodzie z wewnętrznymi motywacjami pracownika ułatwia im codzienne życie, pozwala na lepsze wykorzystanie czasu i energii. Dba już nie tylko o ich fizyczny komfort, ale także ogólne samopoczucie.

,,Odkąd jestem pracującą mamą, bardzo doceniam wszelkie udogodnienia. Na co dzień pracuję w jednym z kompleksów Adgar Poland.  Najcenniejsze jest dla mnie przedszkole funkcjonujące parę pięter niżej. Dzięki temu moja praca jest bardziej komfortowa, a ja jestem spokojna, bo wiem, że w razie nagłej sytuacji jestem bardzo blisko mojego dziecka. Budynek dysponuje także ogromną liczbą miejsc postojowych, w pobliżu z łatwością można znaleźć restaurację czy lekarza, a po pracy pójść na zakupy czy do kina. Dzięki temu mogę zoptymalizować plan dnia i w jednym miejscu zaspokoić wiele swoich potrzeb.’’ – mówi Ewelina Pijewska (właścicielka Kancelarii Prawnej Prolegit Pijewska & Mazurek), mama pracująca w Brain Embassy w kompleksie Adgar BIT.

Materiały partnera

A jak lubią pracować kobiety?

Twórcy co-creatingu Brain Embassy postanowili pójść krok dalej. Wiedząc jak ważna jest przyjazna atmosfera w miejscu pracy, wiążące się z tym relacje międzyludzkie czy rozwój osobisty, opracowali we współpracy z partnerami program rozwojowy ‘Be Smarter Together’. Szczególne miejsce zajmuje tu Sieć Przedsiębiorczych Kobiet – dostawca części wydarzeń i warsztatów, która na swoje biuro wybrała właśnie Brain Embassy.

Program ‘Be Smarter Together’, kształtujący kompetencje takie jak: kreatywność, innowacyjność, umiejętność rozwiązywania problemów, krytyczne myślenie czy inteligencję społeczną przez liczne szkolenia czy warsztaty jest nieoceniony w procesie rozwoju. Za niektóre wydarzenia takie jak sesje mentoringowe czy merytoryczne śniadania organizowane w ramach programu odpowiada Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, wspierając kobiety w ich drodze do sukcesu. W ramach społeczności BE dostępne są również sesje jogi, mindfulness oraz nauka języka angielskiego z native speakerem.

- Dla członków naszej społeczności, obok programu merytorycznego, ważną rolę odgrywa sam design Brain Embassy. Zaprojektowany zgodnie z ideą „activity based working”, dostosowuje się do potrzeb użytkowników. Mogą oni pracować na otwartej przestrzeni korzystając z możliwości pracy na stojąco czy siedząc na kanapie albo huśtawce. Dla tych, którzy chcieliby popracować w skupieniu dostępna jest biblioteka. Ci, którzy wolą pracować w nieco bardziej tradycyjny sposób cenią sobie dobrze wygłuszone, zamknięte biura. Cała przestrzeń wyposażona jest w funkcjonalne meble szwedzkiej firmy Kinnarps – ergonomiczne krzesła, piłki do siedzenia czy wysokie hokery i wiele innych, które wspierają kręgosłup podczas codziennej pracy - wyjaśnia Iwona Niemyjska Senior Community Manager w Brain Embassy. –  Nasza przestrzeń to również szansa na odpoczynek, który zapewniają między innymi pokoje: drzemek i medytacji oraz możliwość aktywnego wypoczynku poprzez wspólne gotowanie w pełni wyposażonej kuchni. Wachlarz możliwości jest ograniczony tylko wyobraźnią, a w tak kreatywnych wnętrzach i tak niesamowitej atmosferze wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach – puentuje Iwona Niemyjska.