Jak wynika z badania T-Mobile, dla młodych Polaków to właśnie smartfon bywa „pierwszym wyborem”, kiedy na wyciągnięcie ręki mają również swoją drugą połówkę (wyniki badania przeprowadzonego w styczniu 2020 metodą CATI, na reprezentatywnej próbie 1028 osób w wieku 18+ przez agencję Difference na zlecenie T-Mobile Polska). Do spędzania zbyt dużej ilości czasu przed telefonem, kiedy jest się z partnerem / partnerką, przyznało się aż 38 proc. respondentów w wieku 18-34 lat. Problem dotyczy zwykle obu stron – aż 55 proc. ankietowanych odnosi wrażenie, że ich druga połówka jest bardziej pochłonięta scrollowaniem ekranu niż przebywaniem z nimi. Technologie, które mają służyć wygodzie, stają się elementem, bez którego wielu osobom trudno się obyć. Również wtedy, gdy elektronika przestaje wspierać codzienne życie, a zaczyna szkodzić. Potwierdza to kolejny wskaźnik – 38 proc. respondentów obawia się, że smartfony mogą negatywnie wpłynąć na ich relację z wybrankiem czy wybranką.

Nowa era elektroniczna

Trudno powiedzieć, czy tak wysoka świadomość społeczna w aspekcie zagrożeń technologicznych i potrzeby złapania balansu pomiędzy rzeczywistością a światem digitalowym jest oznaką kiełkującej zmiany. Niewątpliwie jednak T-Mobile, realizując badanie, chce na to zagadnienie zwrócić uwagę odbiorców. Tematowi przygląda się też dr Andrzej Depko, znany seksuolog i doktor nauk medycznych. Doradza on, w jaki sposób w sieci codziennych komunikatów i zobowiązań, także tych wirtualnych, znaleźć czas i sposób na zbudowanie bliskości i intymności w związku.

 

Wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków pozytywnie wpływa na jakość relacji. To daje okazję do tego, by miło i smacznie spędzić czas, a to powoduje wydzielanie się endorfin. Tylko w takich sytuacjach należy wyciszyć telefon, aby nie zakłócał on przyjemnych chwil spędzanych z ukochaną osobą – podpowiada ekspert. Wskazuje ponadto, że do codziennego grafiku warto na stałe wprowadzić 20-minutowe spotkanie z partnerem, podczas którego obie osoby skupiają się na przebywaniu razem, niezależnie, czy spędzą ten czas na rozmowie, czy na budowaniu fizycznej bliskości. W trakcie tych wspólnych momentów należy jednak zadbać, aby nie utrudniały ich żadne dystraktory. Telefony warto zatem odłożyć na półkę i wyciszyć powiadomienia. Zdaniem specjalisty taki sprzęt elektroniczny nie powinien mieć również wstępu do alkowy – radzi on, by zwyczaj nocnego ładowania telefonu przenieść do pomieszczenia poza sypialnią.

T-MobileT-Mobile Materiał promocyjny partnera

Dość niestandardowym elementem kampanii T-Mobile jest dodatkowo wprowadzenie przez markę nowego produktu – inteligentnej bielizny. Jest ona wyposażona w doczepiany chip, umożliwiający wyłączenie powiadomień na telefonie drugiej osoby, gdy ukochany czy ukochana, ubrani w Connected Underwear – bo pod taką nazwą gadżet jest sprzedawany – znajdzie się w pobliżu. Partnerzy korzystają z zainstalowanej wcześniej aplikacji, która pozostawia blokowanej osobie wybór – może ona odrzucić wyświetlone na ekranie powiadomienie o chęci blokady. Potwierdzając swoją wolę udziału we wspólnych chwilach, ma jednak okazję do bardzo – nomen omen – namacalnego wskazania związku jako priorytetu.

Równowaga na pierwszym miejscu

Czy powinniśmy więc zmarginalizować rolę technologii w naszym codziennym życiu? Jak podkreśla dr Andrzej Depko, jej obecność jest współcześnie powszechna i dobrze skupić się raczej na wypracowaniu kilku lepszych nawyków, które stopniowo pozwolą nam zatroszczyć się o relację, niż próbie wywrócenia życia do góry nogami. Ostatecznie smartfony to bardzo użyteczne narzędzia, jeśli korzystamy z nich z rozmysłem, mogą więc pomóc nam uporać się sprawnie z codziennymi zadaniami, by jeszcze więcej czasu pozostało nam na pielęgnowanie związku.