Ci, którzy często się uśmiechają, są bardziej lubiani, postrzegani jako atrakcyjniejsi, bardziej towarzyscy i pozytywnie nastawieni do życia. Takie cechy są także cenione przez pracodawców – osoby, które się uśmiechają, lepiej wypadają w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Poza tym uśmiech odmładza, dlatego warto zadbać, by można było prezentować go bez skrępowania.

Jakie są najczęstsze problemy, które nie pozwalają na szeroki uśmiech?

Problem pierwszy: przebarwienia

Zamiłowanie do picia dużych ilości kawy, czerwonego wina, o papierosach nie wspominając, niestety bardzo źle wpływa na kolor naszych zębów. Z upływem lat szkliwo zmniejsza także swoją grubość, przez co zęby wydają się ciemniejsze. Domowe wybielanie za pomocą past czy pasków często nie przynosi oczekiwanych rezultatów – mówi doktor Materna z DeClinic. - Jeśli zależy nam na olśniewającym efekcie w krótkim czasie, powinniśmy zdecydować się na wybielanie w gabinecie stomatologicznym. W sposób bezpieczny można to zrobić przy pomocy nowoczesnej lampy Beyond Polus już podczas jednej wizyty. Lampa emituje niebieskie światło o wysokiej częstotliwości, aktywując specjalny żel nałożony na zęby. W szybkim tempie przenika on przez szkliwo do zębiny. W lampie Beyond Polus nie ma światła podczerwonego, dzięki czemu zębina się nie nagrzewa i nie dochodzi do ewentualnych stanów zapalnych. Cały zabieg trwa 1,5 godziny, a jego zaletą jest możliwość wybrania jednego z trzech odcieni bieli: łagodnego, normalnego i intensywnego. Należy pamiętać, że kolor zębów musi być dopasowany do karnacji i wieku, zbyt białe nigdy nie wyglądają naturalnie. Po zabiegu, minimum przez 24 godziny, a najlepiej przez dwa tygodnie należy unikać potraw, które zmieniają kolor zębów – radzi doktor Materna.

Materiały Partnera DeClinicMateriały Partnera DeClinic (lampa Beyond Polus)

Problem drugi: krzywe zęby

Często nie zdajemy sobie sprawy, że wadliwa wymowa, nadmierne ścieranie się zębów czy choroby układu pokarmowego mogą wynikać z wady zgryzu. Jej korekta pomaga pozbyć się tych dolegliwości. W tym celu niezbędne jest nałożenie aparatu ortodontycznego. Wcale nie musi to być aparat, który kojarzy się z niewygodą, drutami i metalowymi zamkami. Obecnie stomatolodzy mają do dyspozycji rozwiązania zdecydowanie bardziej wygodne dla pacjentów, a przy tym zupełnie niewidoczne – tłumaczy doktor Materna z DeClinic. Metoda o nazwie Invisalign pozwala na praktycznie niewidoczne leczenie ortodontyczne za pomocą przezroczystych, wymiennych płytek bez metalowych elementów. Płytki wykonywane są na zamówienie i powstają indywidualnie dla każdego pacjenta. Ortodonta projektuje aparat komputerowo na podstawie zeskanowanego obrazu szczęki i żuchwy pacjenta, a dzięki wirtualnej, trójwymiarowej symulacji pacjent może zobaczyć efekt końcowy, czyli swój uśmiech po zakończeniu terapii.

Bonusem takiej korekcji wad zgryzu jest poprawa owalu twarzy i odmłodzenie rysów. Noszenie aparatu ortodontycznego rozbudowuje łuki zębowe, które uwypuklają profil twarzy, dają podparcie policzkom oraz minimalizuje powstawanie bruzd nosowo-wargowych i zmarszczek nad górną wargą, uwydatnia także usta i odsłania zęby.

Materiały Partnera DeClinicMateriały Partnera DeClinic (aparat Invisalign)

Problem trzeci: ubytki

Wszczepienie implantu jest obecnie najlepszą metodą odbudowy brakującego zęba – tłumaczy doktor Irmina Materna. Implant jest o wiele wygodniejszy niż most protetyczny lub proteza – idealnie wkomponowuje się w uzębienie, dając poczucie komfortu i naturalności. Taki sztuczny ząb zachowuje się jak prawdziwy, a do tego jest trwały – może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Dużą zaletą implantów jest brak konieczności ingerencji w zęby sąsiednie (nie ma tzw. szlifowania zębów), co jest konieczne w przypadku tradycyjnych mostów protetycznych. 

Licówki – szybkie rozwiązanie kilku problemów

Te cieniutkie płatki porcelany są dobrym wyborem dla osób, które na przykład chcą się jednocześnie pozbyć przebarwień, zakryć nierówne lub uszkodzone zęby, ukryć zbyt duże przerwy w uzębieniu – mówi doktor Irmina Materna. Licówki zakłada się na pojedyncze zęby lub całe ich grupy wymagające korekty albo dla utrzymania ciągłości estetycznej uśmiechu – z reguły wykonuje się od 6 do 8 licówek w przednim odcinku łuku zębowego. Przymocowuje się je do zewnętrznej powierzchni zęba cementem, który następnie jest utwardzany przy użyciu specjalnej lampy. Prawidłowo wykonane licówki powinny być naturalne, z delikatnymi niedoskonałościami – trochę asymetryczne, trochę zróżnicowane kolorystycznie, ale odcieniem muszą być zharmonizowane z pozostałymi zębami. Licówki utrzymują się na zębach nawet kilkanaście lat – wiele zależy od jakości szkliwa, zgryzu, higieny zębów, a także szkodliwych nawyków (np. obgryzanie paznokci).

Uśmiech bardziej estetyczny

U niektórych osób upływ czasu odciska bardzo wyraźne piętno na twarzy. Zachodzą zmiany, które jeszcze dodają lat, np. zanika kontur warg, pojawiają się tak zwane zmarszczki palacza wokół ust, wargi układają się w smutny uśmiech – wylicza doktor Materna z DeClinic. Nie zawsze jednak wystarczają popularne zabiegi medycyny estetycznej, wykorzystujące wypełniacze.

W przypadku niektórych pacjentów niezbędna jest ingerencja chirurga. Na chirurgiczny lifting warg powinni się zdecydować ci, którzy chcą, by efekt korekcji ust utrzymał się przez długie lata i jednocześnie zdecydowanie odjął im lat. Taki zabieg jest mało inwazyjny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesny, a blizna praktycznie niezauważalna. Jego plusem jest także to, że rezultaty są widoczne w wyglądzie twarzy od razu. Metodą chirurgiczną można również szybko i sprawnie poprawić kształt brody, wymodelować okolice kości jarzmowych czy sprawić, by żuchwa stała się bardziej symetryczna.

A wszystko po to, by piękny, śnieżnobiały uśmiech zachować na długie lata.

Więcej informacji o zabiegach estetycznych: www.declinic.pl

Materiały Partnera DeClinicMateriały Partnera DeClinic (lek. dentysta Irmina Materna)