Jesienią i zimą, gdy za oknem szybciej zapada zmrok, a pogoda nie zawsze sprzyja podejmowaniu aktywności na świeżym powietrzu, częściej narzekamy na nudę. Z braku pomysłu na spędzanie czasu, włączamy telewizor, komputer bądź godzinami wpatrujemy się w ekrany telefonów. Trudniej też w tym okresie zająć czas dzieciom. Znudzone, sięgają po gry komputerowe. Jesienne i zimowe wieczory nie muszą być jednak wcale monotonne. Wystarczy sięgnąć po gry planszowe.

Czas dla rodziny

Planszówki to świetny sposób na spajanie więzi rodziców z dziećmi. Wspólna zabawa pozwala odkryć drzemiący w pociechach potencjał, daje okazje do rozmów na różnorodne tematy i poznawanie siebie. To rozrywka ceniona i polecana przez pedagogów i psychologów. Właściwie dobrane gry mogą mieć istotne znaczenie w wychowaniu i nauczaniu. Bo planszówki, obok tego, że dostarczają mnóstwa frajdy, to edukują. I mowa nie tylko o stricte edukacyjnych grach. Gry planszowe uczą zdrowej rywalizacji, poprawiają koncentrację, rozwijają myślenie logiczne i spostrzegawczość, uczą szybkiego podejmowania decyzji, wyrabiają orientację i refleks. To umiejętności, które zaprocentują dzieciom w przyszłości.

Materiały PartneraMateriały Partnera Egmont

Do gier planszowych zaprosić można nawet trzylatków. Maluszki będą zachwycone grą „Park dinozaurów” wydawnictwa Egmont. Gracze rzucają specjalną kostką i przemieszczają dinozaury po Parku. Po drodze muszą odnajdywać różne obiekty oraz uważać na Tyranozaury. „Park dinozaurów” to gra, która rozwija się razem z dziećmi – po pokonaniu poziomu podstawowego, można w niej wspólnie zmagać się z coraz trudniejszymi zadaniami. Dzieci nieco starsze mogą się sprawdzić w grze „FITS”. To szybka, prosta i niesamowicie wciągająca gra rodzinna. Gracze starają się zapełnić swoją planszę klockami o różnych kształtach. Klocki zsuwają się po rampie, jak w „Tetris”, jednak, w zależności od rundy, niektóre pola trzeba zasłonić, a niektóre zostawić widoczne. „FITS” to międzynarodowy bestseller, zdobywca ponad 10 nagród i nominacji - w tym prestiżowego tytułu najlepszej gry roku w Szwecji. 

Materiały PartneraMateriały Partnera Egmont

Łamacz lodów

Gry planszowe mają jeszcze jedną zaletę edukacyjną –  uczą kontrolować emocje. Przy planszy wszyscy są równi. Zasady są takie same dla wszystkich i każdy może wygrać. Dzieci uczą się, jak zwyciężać i jak cieszyć się z wygranej, by nie pogrążać w smutku przegranych. Uczą się też, jak ze spokojem przyjmować porażkę. Na tym lista zalet się nie kończy. Gry planszowe są rewelacyjnym sposobem na przełamywanie lodów i integrację. Warto sięgać po nie, gdy dom odwiedzają dawno nie widziani członkowie rodziny np. dziadkowie. Gra planszowa pozwala dziecku przełamać nieśmiałość i przezwyciężyć emocjonalne obawy przez zaangażowaniem się w kontakt. Takim łamaczem lodów może być „Polska Luxtorpeda” od Egmont. To gra imprezowa, przy której świetnie bawią się i młodsi, i starsi. W grze występują różne postaci i obiekty związane z polską kulturą i historią. Jednak żeby wygrać, nie trzeba ich znać – o zwycięstwie decydują pamięć i refleks! A przy okazji można się też czegoś nauczyć.

Materiały PartneraMateriały Partnera Egmont

Przy lampce wina

A gdyby tak w grę zaangażować przyjaciół? Planszówki idealnie sprawdzają się na imprezach czy spotkaniach towarzyskich przy lampce wina. Grą, w którą warto zagrać paczką znajomych, są „Dopasowani”. Wydana przez wydawnictwo Egmont planszówka, przeznaczona jest dla ośmiu osób. Trzeba przygotować się na zabawne pytania, absurdalne odpowiedzi i mnóstwo zabawy. W „Dopasowanych” gra się parami. Pary zdobywają punkt za każdą zgodną odpowiedź. Wygrywają najbardziej zgrane dwuosobowe zespoły. Na długie godziny pochłonie też najbardziej nagradzana gra imprezowa na świecie – „Ryzyk Fizyk” (Wits & Wagers). Uznana za grę wiedzową wszechczasów i jedną z najpopularniejszych gier quizowych na świecie. Zebrano w niej zabawne, ciekawe, niezwykłe pytania z różnych dziedzin. Nie trzeba być jednak ekspertem w każdej z nich. W grze wygrywa się, jeśli obstawi się właściwe odpowiedzi i zaryzykuje w odpowiednim momencie. Udana zabawa gwarantowana!

Materiały PartneraMateriały Partnera Egmont

Ekologiczna rozrywka

Gry planszowe to atrakcja dla osób w każdym wieku. Dla dzieci, całych rodzin, seniorów czy paczki zgranych przyjaciół. Powinien spróbować ją każdy, a szczególnie ten, komu zależy na trosce o środowisko. Planszówki to rozrywka ekologiczna, bez prądu. Dzięki niej, można wyłączyć komputer czy telewizor, odłożyć na bok telefon. Być offline. Cieszyć się wspólnym spędzaniem czasu, spajać więzi, a przy tym wspaniale się bawić i wciąż uczyć czegoś nowego. Nie ma drugiej tak angażującej i rozwijającej rozrywki.