Projekt, który Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur rozpoczęło we wrześniu ubiegłego roku miał jasno określony cel: kompleksowe wsparcie dla dziesięciu przedsiębiorstw z branży meblarskiej z sektora mikro, małych i średnich firm we wdrażaniu wzornictwa i tworzenia strategii dla marek. To pierwszy na tak dużą skalę projekt rozwoju dla firm meblarskich finansowany przez PARP w ramach programu „Design to dobre dla MSP”. Zmiana perspektywy z producenta na firmę, która projektuje własne kolekcje i je wdraża do sprzedaży wymaga zupełnie nowej strategii biznesowej. Aby pomóc firmom przejść przez ten proces, przeprowadzone zostały dla nich analizy potencjału wzornictwa oraz miniaudyty wzornicze z uwzględnieniem zasobów technologicznych, konkurencji, a także obecnych i potencjalnych klientów.

Splot by Sikorski Supreme Furniture foto M.Swoboda,Splot by Sikorski Supreme Furniture foto M.Swoboda, Materiały prasowe partnera

Ważnym momentem projektu było spotkanie firm z projektantami, by stworzyć kolekcje mebli odpowiadające na obecne trendy i uwzględniające zmieniający się tryb życia i oczekiwania użytkowników. Zaproszeni zostali projektanci z dużym doświadczeniem we współpracy z biznesem i mający na koncie wdrożone z sukcesem kolekcje. Cały proces wzorniczy koordynowany był  przez design managerów. Firmy skorzystały także z cyklu szkoleń z zakresu innowacji nietechnologicznej, np. ze współpracy z projektantami we wdrażaniu nowych kolekcji, ze strategii marki i komunikacji. W ramach projektu kilka przedsiębiorstw zdecydowało się na rebranding, powołane do życia zostały nowe marki, a zaprojektowane w procesie kolekcje otrzymały swoją identyfikację wizualną.

Rossette by Vissiv Nord fot. Radek Walaugo,Rossette by Vissiv Nord fot. Radek Walaugo, Materiały prasowe partnera

Od mikroapartamentu do inteligentnej łazienki

Starannie dopracowane kolekcje , które powstały w procesie wpisują się w takie trendy takie jak: społeczeństwo w ruchu, powrót do źródeł, egonomia, potęga hybrydowości i są odpowiedzią na niszę rynkową. Bazują też na know-how oraz możliwościach technologicznych firm. Wśród projektów znalazły się: wyposażenie do mikroapartamentów (MOD by MICROOM /PAGOK-MEBLE, proj. Dorota Terlecka), siedziska do przestrzeni wspólnych (HILO by LIBRA SOFA, proj. Szymon Hanczar), meble domowo-ogrodowe (MALU by DOLUX-M, proj. Nikodem Szpunar), oryginalne rozwiązania do przedpokoju (KA by Kielecka Fabryka Mebli, proj. Anna Łoskiewicz), funkcjonalne wyposażenie do łazienek (MOOD by DEVO, proj. Dawid Grynasz) czy oryginalne systemy ekspozycyjne do sklepów (AVENIR by ABM, proj. Marta Niemywska-Grynasz). Powstały także meble wypoczynkowe nawiązujące do stylistyki vintage (DOTS by FURNITURE CONCEPT, proj. Sylwia Kowalczyk-Gajda), kolekcja, która swoją geometryczną formą łączy tradycję z nowoczesnością (ROSETTE by VISSIV/NORD MEBEL, proj. Agata Kulik-Pomorska), propozycja eleganckich siedzisk z kobiecą duszą (AUDREY by SO_FEM/LECH-POL, proj. Magdalena Kasprzyca), a także wyjątkowe obiekty bazujące na doskonałym rzemiośle, czerpiącym z ludowych inspiracji (SPLOT by SIKORSKI SUPREME FURNITURE, proj. Zofia Strumiłło-Sukiennik.

Mod by Microom Pagok-Meble foto M.Swoboda,Mod by Microom Pagok-Meble foto M.Swoboda, Materiały prasowe partnera

Międzynarodowa premiera projektu

Efekty współpracy firm z projektantami można było zobaczyć na wystawie prezentującej nowe kolekcje - „Trans:Forming Design from Poland”, która miała swoją premierę na jednym z największych wydarzeń targowych branży wyposażenia wnętrz w Europie - Maison&Objet w Paryżu. Spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem publiczności, a polski design i zaprojektowane w procesie kolekcje zwróciły uwagę międzynarodowych mediów. Na początku października wystawa została zaprezentowana także na Warsaw Home w Nadarzynie pod Warszawą.

Dots by Furniture Concept foto M.Swoboda,Dots by Furniture Concept foto M.Swoboda, Materiały prasowe partnera

Oprócz samej wystawy, projekt zaistniał także w programie głównym targów - Strefie Design Forum moderowanej przez Michała Mazura. W dyskusji „Wielki projekt: wyposażenie mikroapartamentów” o rozwiązaniach dla małych mieszkań, trendach światowych i zmieniającym się stylu życia dyskutowały: Monika Brauntsch i Renata Mikołajczyk (design managerki w projekcie), Katarzyna Parciak (microom, Pagok-Meble), Dorota Terlecka (projektantka).

Malu by Dolux-M foto M.Swoboda,Malu by Dolux-M foto M.Swoboda, Materiały prasowe partnera

– Jesteśmy w erze nowego konsumenta. Użytkownicy śledzą trendy, są świadkami zmian technologicznych, ale też ekologicznych i gospodarczych. Szukają więc produktów niebanalnych i na dłuższy okres użytkowania. Na szczęście, skończyły się czasy, kiedy tylko cena odgrywała rolę. Bardziej doceniamy produkty i marki, które wpisują się w nasze wartości. W tej rzeczywistości zmieniać muszą się też same przedsiębiorstwa, ich sposób zarządzania. Udział w projekcie „Design to dobre dla MSP” daje firmom meblarskim możliwość konkurowania wzornictwem. Kolekcje, które powstały we współpracy z uznanymi studiami projektowymi, to nie tylko przewaga wizerunkowa, ale także unikalny produkt, którego szybko nie da się skopiować. Z drugiej strony przedsiębiorstwa otrzymały duże wsparcie w nowoczesnym zarządzaniu designem jako procesem, co pomoże im urynkowić produkty i umocnić marki. Uczestnicząc w projekcie, postawiły na otwartość i współpracę w zespołach interdyscyplinarnych, co jest kluczowe do wprowadzania innowacji na rynek – mówi Małgorzata Adamus, prezes Stowarzyszenia Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur.

Malu by Dolux-M foto M.Swoboda,Malu by Dolux-M foto M.Swoboda, Materiały prasowe partnera

Producenci zapowiadają, że wybrane kolekcje powstałe w ramach projektu „Trans:Forming Design from Poland” pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. Dobrym przykładem wykorzystania potencjału wzorniczego jest firma Devo – producent mebli łazienkowych, która nawiązując współpracę w ramach programu „Design to dobre dla MSP” z Grynasz Studio ,równolegle wprowadziła do produkcji inną kolekcję zaproponowaną przez projektantów - „Oval”, za którą otrzymała w październiku nagrodę Dobry Wzór przyznawaną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Ka by KFM foto M.Swoboda,Ka by KFM foto M.Swoboda, Materiały prasowe partnera

Audrey by So Fem Lech Pol foto M.Swoboda,Audrey by So Fem Lech Pol foto M.Swoboda, Materiały prasowe partnera

Mood by Devo foto M Swoboda,Mood by Devo foto M Swoboda, Materiały prasowe partnera