Z najnowszej analizy przeprowadzonej przez firmę badawczą Nielsen wynika, że 30-minutowe zmywanie ręczne pochłania prawie 90 litrów wody. Przy takim zużyciu tylko w ciągu tygodnia tracimy nawet ponad 600 litrów wody. A ile wody zużywa zmywarka? Firma Beko podkreśla, że zmywarka na programie referencyjnym pochłania zaledwie 9 litrów wody, czyli aż dziesięciokrotnie mniej niż zmywanie ręczne. A na jej załadunek i rozładunek poświęcisz tylko 5 minut!

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera Beko S.A.

Dlaczego zużycie wody ma znaczenie? Z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że Polska jest jednym z najbardziej ubogich w wodę krajów Unii Europejskiej. Statystycznie na jednego Polaka rocznie przypada ok. 1600 metrów sześciennych wody. To nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach UE. Nasze zasoby porównywalne są z… Egiptem. Malejące zasoby wody to przede wszystkim efekt postępujących zmian klimatu i globalnego ocieplenia. Od lat zwraca się uwagę na ich katastrofalne skutki, z których susza jest jednym z najbardziej dotkliwych.  

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera Beko S.A.

Ile prądu zużywa zmywarka? 

Swoją cegiełkę do ochrony środowiska powinien dołożyć każdy z nas. Jednym ze sposobów jest rezygnacja ze zmywania ręcznego na korzyść mycia naczyń w zmywarce. Aby jednak środowisko skorzystało, trzeba podejść rozsądnie do wybrania odpowiedniego sprzętu. Jak wybrać zmywarkę? Dobra zmywarka powinna oszczędzać zarówno wodę, jak i prąd. Najmniej prądu zużywają sprzęty klasy energetycznej A+++. Takie oznaczenie gwarantuje bardzo dużą wydajność energetyczną. Użytkując taki sprzęt ma się pewność, że nie tylko zużywa się minimum niezbędnej energii, tym samym oszczędzając pieniądze, ale także przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Beko obliczyło, że zmywarka A+++ zużywa zaledwie 0,9 kWh prądu na programie referencyjnym = Program Eco, w przeliczeniu na pieniądze to około 50 groszy. 

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera Beko S.A.

Oszczędzaniu prądu służą też nowoczesne rozwiązania. W zmywarce Beko DIS48130 zastosowano technologię SelfDry Po zakończonym cyklu zmywania, drzwi zmywarki otwierają się automatycznie, dzięki czemu zgromadzone w środku naczynia schną znacznie szybciej – i to bez żadnej ingerencji. To powoduje, że urządzenie pobiera mniej prądu. Oszczędzaniu energii służą też rozwiązania zwiększające wydajność zmywarki. Mowa o zastosowanych w modelach DIS28122 oraz DIS28120 dodatkowych, trzecich koszach, które przeznaczone są na sztućce. Umożliwiają one oszczędzanie miejsca w koszach głównych. Dzięki nim zmywarka DIS28122 może pomieścić aż 11 kompletów naczyń – to najwięcej w kategorii urządzeń do szerokości 45 cm. Im więcej naczyń uda się zmieścić do zmywarki, tym oczywiście większa oszczędność wody i prądu. W efektywnym układaniu pomaga również zastosowany w zmywarkach Beko trzypoziomowy System Acrobat. Dzięki niemu z łatwością można dostosować kosze zmywarki do zestawu naczyń, który zamierzamy zmywać. 

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera Beko S.A.

Czystsze niż kiedykolwiek 

Boisz się, że zmywarka nie domyje naczyń? Przy nowoczesnych technologiach ten problem nie istnieje. W zmywarkach Beko zastosowano technologię AquaIntense. To dodatkowe ramię myjące. Włączenie tej funkcji nawet pięciokrotnie zwiększa efektywność zmywania. Problem niedomytych naczyń znika także dzięki specjalnej konstrukcji nowego ramienia myjącego – CornerIntense. Konstrukcja sprawia, że woda i detergent docierają do każdego zakamarka urządzenia. Odchodzi więc tracenie czasu na układanie naczyń w taki sposób, by na pewno się umyły. Odchodzi też martwienie się o odpowiednią ilość detergentu. W zmywarkach Beko zastosowano system AutoDose. Polega on na autodozowaniu detergentu. Urządzenie samo dobiera optymalną ilość potrzebnego płynu, dbając o to, by zużyć go dokładnie tyle, ile potrzeba. Pojemnik AutoDose uzupełnia się raz na kilkanaście cykli, dzięki czemu obsługa urządzenia staje się niezwykle wygodna. 

Dobra zmywarka powinna odpowiadać na nasze potrzeby. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na te elementy, które ułatwiają codzienne umieszczanie naczyń oraz te, które pozwalają oszczędzać wodę i prąd. Przed zakupem urządzenia, dobrze sprawdzić rozmieszczenie koszy do zmywarki i możliwość ich dopasowywania do aktualnych potrzeb. Świetną opcją może być zmywanie tylko połowy załadunku. Dobrze rozglądać się za ciekawymi rozwiązaniami, jak na przykład zastosowaną w Beko technologią AquaFlex, która pozwala podczas jednego cyklu umyć naczynia delikatne, jak kieliszki czy szklanki, oraz mocno zabrudzone, na przykład garnki, zapewniając maksymalnie efektywne suszenie nawet plastików. Zmywanie może być łatwe i oszczędne. Wystarczy właściwie wybrać sprzęt, by oszczędzić czas i dołożyć swoją cegiełkę do ochrony środowiska.