Badania naukowe wielokrotnie potwierdziły, że kreatywność jest cechą wrodzoną. Rodzi się z nią każdy z nas. To, jak wiele zostanie jej na przyszłość, zależy w głównej mierze od otoczenia oraz innych oddziaływań środowiskowych w najważniejszych okresach rozwoju, czyli dzieciństwie i dojrzewaniu.

To dlatego w kwestii rozwijania kreatywności największą rolę do odegrania mają rodzice. Jeśli zadbamy, by dziecko miało okazję do twórczego działania, pozwolimy mu rozwijać tę ważną i przydatną w każdej dziedzinie życia cechę. Pole do działania jest duże. Otwarty umysł, brak utartych schematów sprzyjają niczym niepohamowanej twórczości i oryginalnym pomysłom naszych pociech.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera Lego

Twórcza zabawa

Z działaniami nie powinno się czekać. Z raportu LEGO Play Well opublikowanego w 2018 roku, wynika, że dzieci najszybciej uczą się i rozwijają do czwartego roku życia. Fundamentalną rolę w zdobywaniu pierwszych umiejętności poznawczych, społecznych oraz budowaniu poczucia własnej wartości pełni zabawa, zwłaszcza twórcza. Wymusza nieszablonowe myślenie, szukanie nowych rozwiązań, reagowanie na pojawiające się problemy i zmieniające się okoliczności. Taką twórczą zabawą jest układanie klocków. Gdy maluchy zaczynają łączyć ze sobą klocki, ćwiczą koordynację ręka-oko, a także dowiadują się, w jaki sposób obiekty są ze sobą powiązane. Już, wydawać by się mogło, zwykłe układanie wieży z klocków uczy dzieci, jak samemu sobie wyznaczać cele, a także jak przewidywać rezultaty - jeśli wieża będzie zbyt wysoka, może się zawalić. Poprzez wymyślanie różnych scenariuszy, dzieci rozwijają swoją kreatywność i wyobraźnię, opowiadanie historii wzbogaca ich język, a odgrywane role z minifigurkami pomagają ćwiczyć umiejętności społeczne.

 

Świat nieograniczonych możliwości

Pobudzanie kreatywności jest w dzisiejszych czasach ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Raport Światowego Forum Ekonomicznego na temat przyszłości zatrudnienia umieszcza kreatywne rozwiązywanie problemów wśród trzech najważniejszych umiejętności, których od 2020 roku będzie oczekiwał rynek pracy. Twórcze zabawy pomagają dzieciom uczyć się jak być innowacyjnym, jak rozwiązywać problemy i myśleć krytycznie, a więc zdolności niezwykle przydatnych w dorosłym życiu.

Klocki LEGO umożliwiają niczym nieograniczoną zabawę. To dziecko decyduje, w jaką rolę wcieli się danego dnia i to ono, uruchamiając własną wyobraźnię, każdego dnia buduje nowy świat. Aby jeszcze bardziej uwolnić kreatywność dzieci, LEGO zachęca do całkowitego przebudowania świata. Pod hasłem „Rebuild the World” rzuca dzieciom wyzwanie i inspiruje do ponownego wyobrażenia sobie charakterystycznych obiektów, wymyślenia nowych gadżetów i rozwiązywania codziennych problemów w nowy sposób. Dzieci dostają pole do popisu. Mogą uczynić świat zabawniejszym, bardziej radosnym i lepszym. Mogą udoskonalić to, co już istnieje, stosując własne, kreatywne rozwiązania lub zbudować coś całkowicie nowego. Mogą nadawać postaciom nowe role i bawić się na różne sposoby, zapraszając do swojego świata także rodziców. Będziemy zaskoczeni, jak kreatywne może być nasze dziecko.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera Lego

Odkrywanie siebie

Zabawa klockami, wcielanie się w różne role i kreowanie wciąż nowych światów to nie tylko ćwiczenie wyobraźni, ale i odnajdywanie siebie, tego, co najbardziej interesujące i zajmujące. Pod okiem rodziców i wśród klocków LEGO wyrastać może inżynier budowy, architekt, konstruktor, a być może pracownik zawodu, o jakim dzisiaj jeszcze nawet nikt nie śnił. Zabawa klockami uczy krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów i kreatywności. To cechy, które przydają się w każdym zawodzie i mogą być kluczowe w zawodach, które powstaną w przyszłości.

Kreatywność, z którą rodzi się każde dziecko, powinna stać się umiejętnością na całe życie. To od niej może zależeć przyszłość naszej pociechy. Dajmy więc dzieciom szansę na ćwiczenie tej ważnej umiejętności i jej rozwijanie. Twórczy umysł potrzebuje swobody działania, pozytywnych emocji, poczucia wsparcia. Potrzebuje zabawy. Albert Einstein jako dziecko uwielbiał stawiać budowle z klocków i wieże z kart. Nikt nawet wtedy nie podejrzewał, że może zmienić świat. Kto wie, jak nasze dzieci wpłyną na przyszłość świata. Niech przebudowują go już teraz, dowolnie, tak, jak podpowiada im wyobraźnia.

Materiał promocyjny partneraMateriał promocyjny partnera Lego