Jak o zachowanie młodości dbają Polacy? Więcej niż co drugi Polak podejmuje jakieś działania by spowolnić proces starzenia się organizmu i zachować młodość. Najbardziej popularnym sposobem na zatrzymanie młodości i witalności jest stosowanie kosmetyków i zabiegów kosmetycznych. Takie działania podejmuje 70% badanych* (43% stosuje w tym celu kosmetyki, 21% zabiegi kosmetyczne, a 8% zabiegi medycyny estetycznej). Czy przeciwdziałanie oznakom starzenia się to jednak tylko dbanie o wygląd?

W czym tkwi sekret długowieczności?

Jak zachować młodość ciała, ale i ducha? Często zapominamy, że nasz wygląd jest odzwierciedleniem naszego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Z pomocą mogą przyjść obserwacje poczynione przez naukowców, którzy postanowili odkryć sekret Japończyków. To właśnie oni są najdłużej żyjącym narodem na świecie. Przykładem miejsca gdzie sekret długowieczności widać najbardziej jest wyspa Okinawa, gdzie żyje najwięcej stulatków (w przeliczeniu na mieszkańców). Jej mieszkańcy bardzo rzadko zapadają na choroby cywilizacyjne tj. choroby układu sercowo-naczyniowego, miażdżycę, nowotwory.

Czy za wszystko odpowiadają geny? Początkowo naukowcy dopatrywali się przyczyn tak dobrej kondycji Japończyków w dziedziczeniu konkretnego materiału genetycznego. Jednak najnowsze analizy wskazują, że to styl życia i tradycyjna dieta odgrywają znaczącą rolę w zachowaniu ich długowieczności. Statystyczny Japończyk pozostaje w ciągłym ruchu, bez względu na wiek. W przeciwieństwie do krajów zachodnich, gdzie starsze osoby spędzają swój czas na biernym odpoczynku, 80 i 90-latkowie w Japonii nadal pozostają aktywni m.in. pieląc ogródek, spacerując. To właśnie w prostych, codziennych czynnościach wykonywanych w ciągłym ruchu i skupieniu odnajdują spokój i sens życia.

Dieta i jeszcze raz dieta

Istotnym elementem na drodze zachowania młodości jest tradycyjna japońska dieta, bogata w składniki mineralne i witaminy. Jednym z głównych jej elementów korzystnie wpływających na zachowanie zdrowia są wodorosty Wakame i obfitująca w polifenole, proteiny i aminokwasy zielona herbata. Są to produkty najbogatsze w cząsteczkę 1-MNA, która po wieloletnich badaniach została odkryta przez polskich naukowców. 

Molekuła młodości

1-MNA to związek, który naturalnie występuje w naszym organizmie. To, co do tej pory było ignorowane przez naukowców, to jego drogocenny wpływ na prawidłowe działanie śródbłonka i układu sercowo-naczyniowego. Właściwa ilość 1-MNA w organizmie daje nadzieję na walkę z procesami starzenia się organizmu.

Problem w tym, że zawartość 1-MNA w spożywanych przez nas produktach spożywczych jest znikoma, a bogate w 1-MNA produkty (algi i zielona herbata), są w naszej szerokości geograficznej spożywane raczej rzadko. To co dla przeciętnej Japonki jest codziennym składnikiem jej diety, dla nas jest produktem spożywanym rzadko lub wcale.

Dlatego oprócz dostarczenia organizmowi odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, warto zadbać o włączenie do naszego jadłospisu tychże produktów lub zadbanie o ich suplementację. 

*Raport „Kondycja Zdrowotna Polaków”, Instytut Badawczy SW Research Sp. z o.o. na zlecenie Pharmena S.A., 2019 r.