Jest rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swą książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie Guernsey, na której istnieje dziwne Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Powołali je podczas wojny rolnicy i gospodynie, by uratować kilka osób przed aresztowaniem. Ale jak się ma literatura do placka z obierek? Zaciekawiona Juliet odwiedza Guernsey. Urzeczona przyrodą, ciszą a przede wszystkim serdecznością ludzi, postanawia osiąść na wyspie. Znajduje tu nie tylko kopalnię tematów, ale także miłość.

'Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek''Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek' materiały prasowe

"Nie pamiętam, kiedy ostatni raz trafiłam na powieść tak mądrą i uroczą, przedstawiającą świat tak żywo i barwnie – aż zapominałam chwilami, iż jest to fikcja literacka. Wspaniale nakreślone postacie szybko stają się czytelnikowi bliskie jak dobrzy znajomi. Gorąco polecam tę książkę – lektura będzie naprawdę wielką frajdą" - Elizabeth Gilbert, autorka „Jedz, módl się, kochaj”.

"Musielibyście mieć serce z kamienia, żeby nie ulec czarowi tej powieści" - "Daily Mail Books of the Year".

"Tradycyjna, ale nie staroświecka; romantyczna, ale nie naiwna" - "San Francisco Chronicle".

"Urokliwa, pomysłowa, wyrazista, wzruszająca" - „Publishers Weekly”.

Mary Ann Shaffer pracowała jako redaktorka, bibliotekarka oraz w księgarni. „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek” to jej pierwsza powieść. Jej siostrzenica, Annie Barrows, napisała kilka książek dla dzieci, m.in. „Magiczną połówkę”.

Film „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek” będzie dostępny w serwisie Netflix od 10 sierpnia.