Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Żyję w Holandii od siedmiu lat. To tutaj urodziłam trzecie dziecko. Mimo problemów i przeciwności losu czuję się spełniona: pracuję, jestem dumną matką i żoną.

Ciąża, poród, ciężar wychowywania nowego członka społeczeństwa były moim wyborem. Tak, MOIM wyborem.

Kiedy przywódcy polskiego społeczeństwa chcą mi odmówić prawa do tego wyboru, mówię głośne NIE. Szkoda, że moje "nie" brzmi tak cicho w hałasie krzyków na "tak". Szkoda, że ich "tak" zabiera kobietom prawo do decydowania o swoim istnieniu.

To prawda, że każde dziecko jest darem. Jednak za ten dar trzeba sporo zapłacić, nie tylko finansowo. Rodzicielstwo to zmiana - życia, pracy, czasami miejsca zamieszkania. To również prośby o pomoc w opiece nad maluchem.

Mówią: "matka też człowiek". Chciałabym!

Tu znajdziesz wszystkie listy emigrantek z akcji "Polki bez granic"

Macierzyństwo to całodobowy etat. To ciężka praca. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, nie chce albo zwyczajnie nie może, to powinien mieć prawo wyboru. Dziecko powinno czuć się chciane, kochane. Powinno być szczęśliwe. Tylko wtedy wyrośnie na pewnego siebie człowieka, a nie na przepełnionego lękami pasożyta społecznego.

Dajmy kobietom prawo wyboru, a na pewno za 18 lat młode społeczeństwo wybierze lepszy rząd. Sęk w tym, że rządzącym nie o to chodzi. Bo zastraszony i zniewolony naród, który nie potrafi podejmować rozsądnych decyzji, jest lepszy od tego myślącego. Ci, co się boją, słuchają. Ci, co się nie moją, bogacą się na "podziemnym prawie do wyboru".

Chwała tabletkom kupionym przez internet. Chwała lekarzom, którzy nie zawyżają stawek za usługę "wyboru".

Serdecznie dziękuję za rady wszystkim panom, którzy mało wiedzą o życiu pełnym rodzicielskich trosk.

Z wyrazami szacunku dla walczących o wybór i z wyrazami pogardy dla tych, którzy chcą mi ten wybór odebrać.

Matka Polka z Holandii

List pochodzi z naszej akcji "Polki bez granic" (więcej przeczytaj na www.wysokieobcasy.pl/polkibezgranic ). Jeśli mieszkasz lub mieszkałaś za granicą, opisz nam, jak Cię zmieniło to doświadczenie. Na listy czekamy pod adresem: polkibezgranic@agora.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.