Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

8 maja obchodziłam swój pierwszy oficjalny Dzień Matki. Czy to oznacza, że w maju mogę świętować Dzień Matki dwa razy?

Ja też nieraz myślę, jak przekazać, mieszkając daleko od rodzinnego domu, mojej córce polską tożsamość. Czy jestem dobrym nauczycielem?

Moja mama ostatnio zwróciła mi uwagę, że za mało mówię do Róży po polsku. A mnie wydawało się, że bardzo dużo! Ale rzeczywiście, jestem na razie jedyną tutaj osobą, dzięki której moja córka poznaje język polski i polski świat. Mój mąż się stara, ale jego polski jest na poziome początkującym. Sama nie mam wielu okazji, aby mówić po polsku, więc przede mną i Różą stoi duże wyzwanie!

Różne są powody, dla których rodzice chcą, aby ich dziecko uczyło się drugiego języka w domu. Niektórym chodzi o dostęp do kultury, literatury, filmów. Inni chcą by dziecko mogło rozmawiać z polskimi członkami rodziny. Jeszcze innym powodem jest bardziej wszechstronny rozwój dziecka. Jednak najważniejszym powodem, dla którego chciałabym, aby Róża mówiła po polsku, jest nasza wspólna, intymna relacja matki - córki, której korzeniem jest dla mnie właśnie język polski.

Tu znajdziesz wszystkie listy emigrantek z akcji "Polki bez granic"

Do tej pory Dean zawsze czytał bajki na dobranoc po angielsku. Ale od teraz na pewno będę również przynajmniej dwa, trzy razy w ciągu tygodnia czytać je po polsku. Dzisiaj była bajka o Krakowiaczku. Róża szybko zasnęła w dobrym nastroju. Może przyśnił jej się kościół Mariacki, który pokazałam jej na ilustracji?

Kiedy mieszkaliśmy w Bellevue, widziałam pewnego razu mamę z córką wracającą pewnie ze szkoły. Siedziały w amerykańskiej kafejce, jedząc ciastka i rozmawiając spokojnie po rosyjsku o tym, jak minął im dzień. Mam nadzieję, że za kilka lat tak też będzie w naszym przypadku!

PS. Trudno w to uwierzyć, ale w USA nie ma Dnia Dziecka. Ale jak mówi mój mąż, każdy dzień jest Dniem Dziecka!

Helena prowadzi bloga Helenawills.com.

List pochodzi z naszej akcji "Polki bez granic" (więcej przeczytaj na www.wysokieobcasy.pl/polkibezgranic ). Jeśli mieszkasz lub mieszkałaś za granicą, opisz nam, jak Cię zmieniło to doświadczenie. Na listy czekamy pod adresem: polkibezgranic@agora.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.