Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na początku emigracja do Hiszpanii to była uczta dla zmysłów. Otwieram szeroko oczy: widzę kolory, radosnych ludzi... I tę pogodę. Przez większość dni w roku słońce! Nasłuchuję: gra żywa muzyka, ekspresy parzą kawę z hukiem, dzwonią filiżanki... Robię wdech i czuję zapachy potraw.

I niby wszystko jest na tej uczcie, wszystko co podziwiałam z daleka, wszystko za czym czułam kiedyś nostalgię - za przygodą, za nowością...

Tylko, że po pewnym czasie zrozumiałam sens powiedzenia: "trawa z drugiej strony rzeki jest zawsze bardziej zielona"... Okazało się, że to, od czego chciałam kiedyś uciec, bo było do niczego i strasznie się z tym żyło, jest do życia właściwie niezbędne, bo jest częścią mnie. Nauczyłam się kochać Polskę na nowo.

Jak wytłumaczyć, że poza tęsknotą za bliskimi tęsknię też za zimowymi szaroburymi dniami i mrokiem o 16? Za ulicami mojego miasta, które kiedyś figurowało wysoko na mojej liście najbrzydszych miast na świecie, za książkami, poezją, deszczem, za zupą mleczną... Ta lista jest długa i tylko emigracja daje możliwość jej stworzenia.

Mimo że zadomowiłam się w nowym miejscu, to jestem częścią tamtej układanki. Tylko w Kraju jestem prawdziwie sobą, dlatego drzwi powrotne pozostają niedomknięte.

Dziękuję za możliwość podzielenia się moimi zmaganiami z emigracją. Często nie umiem wyrazić ich słowami... Nagle przychodzi do mnie jakieś wspomnienie z Polski i już mam gęsią skórkę.

List pochodzi z naszej akcji "Polki bez granic" zbierającej doświadczenia Polek z emigracją (więcej przeczytaj na www.wysokieobcasy.pl ) Czesław Mozil zapowiada, że na podstawie tych listów powstanie druga płyta jego projektu "Księga emigrantów". Jeśli mieszkasz lub mieszkałaś za granicą, opisz nam, jak Cię zmieniło to doświadczenie. Na listy czekamy pod adresem: polkibezgranic@agora.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.