Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Gazeta Wyborcza" i "Wysokie Obcasy" wspierają #czarnyprotest, dlatego ten artykuł jest dostępny za darmo dla wszystkich.

W ramach "czarnego piątku" do stolicy zjadą się autokary z całej Polski. Będziemy wspólnie demonstrować pod Sejmem i siedzibą PiS-u na Nowogrodzkiej. Zamieszczamy instrukcje, jak wesprzeć protest na różne sposoby nawet bez wychodzenia z domu czy pracy.

- 23 marca ubierz się na czarno. Ten kolor stał się międzynarodowym symbolem protestów kobiet na całym świecie. Okażmy w ten sposób solidarność ze strajkującymi, nawet jeśli nie możemy do nich dołączyć.

- Pokaż w mediach społecznościowych, że wspierasz kobiety. Wstaw swoje zdjęcie ubranej na czarno lub napisz, dlaczego wspierasz strajk, z hasztagami #CzarnyPiątek #NieDlaZaostrzeniaUstawy #StrajkKobiet #StrajkWszystkich.

- Jeśli jesteś studentką, dołącz do Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego protestującego na terenie Kampusu Głównego UW.

- Możesz wesprzeć organizację protestów finansowo. Wejdź na stronę i przekaż dowolną sumę na pomoc w zorganizowaniu nagłośnienia, zapewnienia bezpieczeństwa i  transportu do Warszawy w ramach akcji #JedziemyNaWarszawę.

- Koniecznie podpisz petycję Akcji Demokracja i Amnesty International. 

- Jeśli mieszkasz w Warszawie i możesz zapewnić nocleg strajkującym, którzy zjeżdżają do stolicy z całej Polski, wejdź na profil na Facebooku Dziewuchy Dziewuchom i dołącz do akcji „Dziewucho, przygarnij Dziewuchę”. Wystarczy, że zostawisz komentarz pod tym postem.

- Spotkajmy się w piątek pod Sejmem o 16, skąd potem ruszymy na Nowogrodzką. Pokażmy im, że z kobietami się nie zadziera. Zabierz mamę, koleżankę, partnera lub dzieci. Niech wiedzą, że to nie tylko #StrajkKobiet, ale też #StrajkWszystkich.

- Ponownie rozłóżmy parasolki, weźmy ze sobą wieszaki lub plakaty. Możesz skorzystać na przykład z tych przygotowanych przez Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

- Na proteście nie daj się prowokować. Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych. Ubierz się ciepło i zabierz z domu termos z herbatą dla siebie lub zmarzniętej Dziewuchy obok ciebie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.