Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

#ToNieMy, #Środowisko

Huragan europejski – nowy gatunek czy potrójny wyjątek?

Do niedawna huragany nie były europejskim problemem. Od lat obserwujemy, jak z rosnącą mocą rozbijają się latem po Azji i o wybrzeża Stanów Zjednoczonych jesienią. Nas jednak huragany nie nękały.

Chronieni zimną wodą Atlantyku neutralizującego każdą burzę, która się do nas zbliżała, mogliśmy sobie dywagować o wpływie działań człowieka na zmiany klimatyczne w relatywnym spokoju i pogodzie.

Październik 2017. Huragan "Ksawery" and "Grischa" przedzierają się przez Niemcy, a "Ofelia" zabija trzy osoby w Irlandii i sieje kosztowne spustoszenie. Czy ta zabójcza trójka zwiastuje nowy rozdział w europejskich ekstremalnych zjawiskach pogodowych?

Artykuł poleca Zespół redakcyjny, NewsMavens, Europe

#DobrzeImTak, #Polityka

Nacjonaliści na Słowacji tracą szansę na 20 milionów EUR dotacji z Unii

Marian Kotleba, Prezes Partii Ludowej Nasza Słowacja i kraju bańsko-bystrzyckiego (BBSK), czasem proponuje wystąpienie Słowacji z Unii, a innym razem prosi UE o 20 milionów na inwestycje infrastrukturalne. W tym tygodniu, kilka dni przed wyborami regionalnymi, ogłoszono, że fundusze, o które Kotleba zabiegał, nie mogą zostać przydzielone. Od dwóch lat BBSK jest na czarnej liście unijnej za nielegalne praktyki -- jego partia została przyłapana na zatrudnianiu ochroniarzy do udziału w posiedzeniach rady lokalnej.

Artykuł poleca Ria Gehrerová Denník N, Slovakia

#CzerwonaFlaga, #OpiekaZdrowotna

Węgierski rząd chce podglądać zdrowie (i nie tylko!) obywateli

Nie wahamy się spowiadać przed lekarzem na temat swojego samopoczucia – fizycznego i psychicznego, na temat odbytych chorób i obciążeń genetycznych od strony krewnych, o lekach, które zażywamy, i naszym stylu życia. Jak ksiądz czy prawnik lekarze na całym świecie mają obowiązek zatrzymywać te informacje dla siebie. Wszędzie, tylko nie na Węgrzech, gdzie ta podstawowa zasada w relacjach pacjenta i lekarza niebawem się zmieni.

W lipcu 2018 r. wchodzi w życie prawo wymagające, by lekarze zapisywali wszystkie dane o swoich pacjentach w elektronicznej bazie, do której ministerstwo zdrowia będzie miało dostęp.

Poza szczegółami zdrowotnymi lekarze mają zbierać dodatkowe informacje na temat pracy i pacjentów planach na przyszłość.

Artykuł poleca Ivett Korösi, Nepszava, Hungary

#AleJakTo, #Religia

Chrześcijanie we Włoszech nawołują do bojkotu lekcji religii w szkołach publicznych

We Włoszech religia katolicka nie jest oficjalną religią państwową. Mimo to pieniądze podatników płynął do Kościoła wartkim strumieniem. Unia Ateistów i Racjonalnych Agnostyków podała w ubiegłym tygodniu, że Kościół otrzymuje od rządu włoskiego nawet 6 mld euro rocznie, z czego zaskakujący 1 250 000 000 euro przeznacza na lekcje religii w szkołach publicznych. W obliczu tego, że podatnicy płacą za nauczanie religii, Społeczność Chrześcijańska Włoch (Basic Christian Community of Italy) – organizacja łącząca wiernych z całego kraju – domaga się zmian programowych dostosowanych do rzeczywistości społecznej w kraju.

Namawiają uczniów do bojkotu lekcji, dopóki wiedza o innych religiach nie stanie się częścią programu.

Artykuł poleca Ingrid Colanicchia, MicroMega, Italy

#iCoTeraz, #Polityka

O belgijskim imporcie kryzysu katalońskiego

Gdy Hiszpania tupnęła nogą i zagroziła inicjatorom referendum w Katalonii konsekwencjami prawnymi - 30 lat w więzieniu - flamandzki minister migracji w Belgii zaproponował azyl niedoszłemu katalońskiemu prezydentowi Carlesowi Puigdemontowi. To było w ubiegłą niedzielę. W poniedziałek Puigdemont już był w Brukseli i miał prawnika specjalizującego się w ekstradycji.

Choć twierdzi, że wcale nie przyjechał prosić o azyl, jego obecność wywołała z płytkiego snu uśpioną sprawę niepodległości flamandzkiej, która od lat dzieli i skłóca ze sobą Belgów.

Artykuł poleca Marjan Justaert, De Standaard, Belgium

#Pobudka, #Media

Podczas minionej dekady zamordowano prawie tysiąc dziennikarzy

Są rożne miarki, którymi możemy badać temperaturę demokracji na świecie. W tym tygodniu UNESCO opublikowało raport, w którym wyznacznikiem stanu zdrowia pacjenta jest liczba dziennikarzy zabitych przez ostatnie dziesięć lat.

Z 930 udokumentowanych morderstw aż 102 miały miejsce w zeszłym roku.

Najwyżej na liście krajów, gdzie te przypadki miały miejsce, są Meksyk i Afganistan – w obu zabito 13 przedstawicieli mediów. W Jemenie zginęło jedenastu, w Iraku dziewięciu, w Syrii ośmiu. W naszej części świata jest kilka głośnych przypadków z bieżącego roku: Kim Wall w Szwecji, Daphne Caruana na Malcie i kilka dni temu Tatjana Felgengauer w Moskwie.

Artykuł poleca Julia Sahlender Der Standard, Austria

Serwis Newsmavens.com to anglojęzyczny przegląd prasy 15 dziennikarek z 12 krajów Europy. Czytaj codziennie od 7 rano.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.