Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z badań wynika, że 40 proc. kobiet doświadcza dysfunkcji seksualnych, które związane są z chroniczną trudnością w osiąganiu orgazmu. „Wszystkie grupy mężczyzn – hetero-, bi- i homoseksualnych – mają więcej orgazmów niż kobiety” – mówi dr David Frederick z Chapman University.

„Lesbijki mają więcej orgazmów od kobiet heteroseksualnych, ale to ciągle mniej od mężczyzn. Każdego miesiąca pojawiają się dziesiątki magazynów i artykułów online, które mają pomóc kobietom w osiągnięciu orgazmu. To także przedmiot wielu książek, bo dla wielu ludzi orgazm to bardzo ważna część relacji seksualnych” – wyjaśnia naukowiec.

Różnice w statystykach dotyczących orgazmu mogą wynikać zarówno z uwarunkowań społecznych i kulturowych, jak i ewolucyjnych. „Kobiety częściej od mężczyzn są niezadowolone z tego, jak wyglądają, co przekłada się na ich życie seksualne. Skupianie się na kompleksach ma wpływ na zdolność do przeżywania orgazmu i satysfakcję seksualną, bo ludzie – zamiast skupiać się na seksie – skupiają się na tym, co im się w nich samych nie podoba” – mówi psycholog. Dodaje, że kobiety, które inicjują seks i otwarcie wyrażają swoje potrzeby w łóżku, wciąż są narażone na krytykę. W dodatku w związkach zazwyczaj jest tak, że jedna z osób ma większe potrzeby seksualne – w heteroseksualnych związkach jest to zazwyczaj mężczyzna, co oznacza, że kobieta godzi się na seks, kiedy niekoniecznie ma ochotę na zbliżenie. „Wówczas ma mniejsze szanse na orgazm” – mów dr Frederick.

Drugie wytłumaczenie jest ewolucyjne: męski orgazm ma kluczowe znaczenie w reprodukcji, bo to podczas niego dochodzi do ejakulacji. U kobiet nie ma związku między orgazmem i reprodukcją. „Ale, być może, miliony lat temu taka zależność była” – mówi dr Frederick. Według jednej z teorii u przodków ludzi do orgazmów miało dochodzić łatwiej, bo ich funkcją było wywołanie owulacji. Kiedy jednak owulacja stała się uregulowana cyklem miesięcznym, orgazm stracił na znaczeniu.

Źródło:

cnn.com

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.