Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oczywiście, że Wioletta Smul nie zablokowała wycinki Puszczy Białowieskiej sama. Zrobiła to z innymi działaczami, ekologami, naukowcami, mieszkańcami Puszczy i zwykłymi obywatelami zaniepokojonymi tym, na co zezwolił minister Szyszko - masakrę Puszczy. Każdy z nas może wyrazić sprzeciw wobec okrutnego prawa - Wiola Smul robi to, po prostu, trochę bardziej ekstremalnie. Gdy ratowała Arktykę przed odwiertami, wspięła się na najwyższy budynek Europy, by powiesić baner: „Save the Arctic”. Udało się, odwierty zostały wstrzymane. Teraz własnym ciałem broni Puszczy. I tym razem musi się udać. UNESCO wypowiedziało się prawie jednogłośnie - Polska ma zaprzestać wycinki, zwłaszcza ponadstuletnich drzewostanów.

Ponadto w numerze:

Portret Chimamandy Ngozi Adichie - genialnej pisarki nigeryjskiej, która zamieszkała w Stanach Zjednoczonych i jest jednym z najgłośniejszych tam  głosów krytycznych (zarzuciła prezydentowi Trumpowi wspieranie ruchów rasistowskich). To ona jest autorką słynnego przemówienia „We Should All Be Feminists” (Wszyscy powinniśmy być feministami), którego tekst Beyonce umieściła w klipie „Flawless”, którego słowa Dior umieścił na kultowych koszulkach, zaś szwedzkie szkoły uznały go za tak ważny, że wpisały go na listę lektur szkolnych. Chimamanda stała się nie tylko ikoną feminizmu, ale też stylu. Kocha modę, nosi kolorowe sukienki, turbany i zawadiackie fryzury. O Chimamandzie Ngozi Adichie pisze dla nas znakomita polska pisarka Patrycja Pustkowiak.

W naszym cyklu „Dziewczyny w podróży” Renata Koper, która organizuje wycieczki do rdzennych kultur. Jadą na nie ludzie poszukujący nie tylko przygody, ale też mądrości starych ludów. Jak być szczęśliwym? Jak stworzyć dobry związek? Wszyscy z nich - niezależnie od tego, czy w Meksyku, czy nad Bajkałem, mówią podobne rzeczy. Jakie? Przeczytajcie rozmowę Marii Hawranek i Szymona Opryszka.

To nie wszystko. W kuchni przepisy z kultowej Jadłonomii, w urodzie dwie Litwinki uczą, jak zrobić samemu kosmetyki, w kulturze felieton Karoliny Sulej o tragicznym życiu Whitney Houston.

Polecam,

Paulina Reiter, prowadząca numer.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.