Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Wczoraj się obudziliśmy i zobaczyliśmy zdjęcia dzieci z pianą w ustach, w konwulsjach, na rękach zrozpaczonych rodziców. Spójrzcie na nie – mówiła ambasador USA Nikki Haley podczas środowego zwołanego w trybie pilnym posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. – Nie możemy zamknąć oczu na to, co się stało. Nie możemy się odciąć od odpowiedzialności za działanie – apelowała, pokazując zdjęcia z ataku chemicznego, do którego doszło we wtorek, 4 kwietnia na północy Syrii, w Chan Szajchun.

Szacuje się, że zginęły 72 osoby, w tym 20 dzieci, ale liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć. Przeciwko cywilom użyto sarinu. Strony konfliktu obwiniają się nawzajem o atak. Jak donosi "Gazet Wyborcza", syryjska opozycja i kraje zachodnie winą obarczają wspierany przez Rosję reżim prezydenta Baszara al-Asada. Ten jednak zaprzecza, że stosował broń chemiczną.

Ofiarom potrzebna jest natychmiastowa pomoc, tym bardziej że szpitale w rejonach, w których toczą się walki, są regularnie ostrzeliwane. Aby realnie pomóc Syryjczykom, najlepiej wesprzeć finansowo organizacje humanitarne.

Organizacje działające w Syrii, angażujące się w bezpośrednią pomoc ofiarom na miejscu zdarzeń: 

Białe Kaski (The White Helmets)

Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières)

Międzynarodowy Czerwony Krzyż (International Committee of the Red Cross)

Polskie organizacje, które pomagają uchodźcom z Syrii na miejscu:

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Polska Akcja Humanitarna (PAH)

Caritas Polska

Polski Komitet Narodowy UNICEF

UNHCR Polska

Wśród organizacji, które pomagają ofiarom jest także Polska Misja Medyczna. Pracuje m. in. nad ściągnięciem dzieci z Aleppo, które w wyniku bombardowań straciły kończyny, na leczenie do Polski, dobranie protez i rehabilitację. Polska Misja Medyczna wspiera także organizację syryjskich lekarzy Balsam Mediorg, z którą bezpośrednio współpracuje, przekazując leki i opatrunki, zakupione ze środków przekazanych przez Polaków. Balsam Mediorg działa m. in. w szpitalu Oday w prowincji Idlib, do którego trafiła część ofiar ataku.

Polskie organizacje wspierające syryjskie rodziny i osoby poszkodowane w konflikcie (w Polsce i za granicą):

Fundacja Wolna Syria – pomaga Syryjczykom od 2011 roku – m.in. wysyła pomoc humanitarną, środki medyczne, organizuje zbiórki środków pieniężnych.

Fundacja Refugee.pl –  zajmuje się m.in. pomocą integracyjną i prawną dla uchodźców, prowadzeniem badań oraz działaniami informacyjnych na temat zjawiska uchodźstwa i migracji.

Można także podpisać apel do polskich władz o pomoc dla Syryjczyków.

Dzisiaj w Krakowie odbędzie się również spotkanie pt. "Jak skutecznie pomóc Syryjczykom?"

Zorganizowane jest przez Annę i Karola Wilczyńskich – reporterów, którzy na początku lutego 2017 roku wyjechali do Syrii, aby przyjrzeć się pracy organizacji humanitarnych działających na terenach dotkniętych wojną. Więcej informacji TUTAJ. Podobne spotkania odbędą się także w innych miastach, m.in. w Warszawie i Szczecinie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.