Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ostatnim odcinku swojego autorskiego komediowego show emitowanego przez stację BBC aktorka Tracey Ullman wcieliła się w rolę detektywa prowadzącego przesłuchanie. Miała kamienną twarz, była ostra, zasypywała przesłuchiwanego agresywnymi pytaniami, rzucała pod jego adresem sarkastyczne, oceniające komentarze. Nie, przesłuchiwany nie był przestępcą - był ofiarą napadu z użyciem broni. Skecz Ullman miał obnażyć podwójne standardy stosowane przez policję podczas przesłuchań i nawiązywał do sposobu, w jaki zbiera się zeznania kobiet, które doświadczyły napaści na tle seksualnym.

 


Ullman w swoim skeczu zastosowała sprytny fortel - odwrócenie ról. Naprzeciwko detektywa, czyli siebie, posadziła mężczyznę, któremu ktoś wcześniej przyłożył nóż do gardła. Przesłuchiwany był wystraszony i z trudem zbierał myśli, ale pani detektyw nawet nie próbowała być współczująca i empatyczna. Zamiast tego raz po raz wyciągała argumenty dowodzące, że przesłuchiwany sam prosił się o napad, np. miał na sobie za drogi garnitur, który prowokował napastnika, czy był pod wpływem alkoholu (to insynuacja pani detektyw, bo przesłuchiwany się do tego nie przyznał). W pewnym momencie odnosi się wrażenie, że celem przesłuchania jest udowodnienie winy ofierze. A o tej, zdaniem pani detektyw, przesądzają dwie rzeczy. Po pierwsze ta, że napadnięty oddał napastnikowi portfel i telefon. Po drugie, że podczas napadu nie krzyczał („Skąd w takim razie ktoś ma wiedzieć, że nie czerpiesz przyjemności z tego, że ktoś odbiera ci własność?” - pyta pani detektyw w trakcie przesłuchania).

Wideo ze skeczem pojawiło się na Facebooku w niedzielę. Obejrzało je 9 mln osób, a 215 tys. udostępniło je na swoich tablicach. Gdyby jeszcze satyra mogła zmienić świat!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.