Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Jesteśmy zmęczone nieustannym uprzedmiotowieniem kobiety w kulturze popularnej. Chcemy pokazać naszą perspektywę, zrobić to po swojemu” - mówią Agata Endo Nowicka oraz Aleksandra Hirszfeld, matki tego projektu. Pierwsza jest uznaną rysowniczką, której prace publikowały "New Yorker", "New York Times", "Time" oraz oczywiście "Wysokie Obcasy". Druga to filozofka z tytułem doktorskim, dziennikarka i animatorka kultury. Endo i Hirszfeld stworzyły scenariusz, na kanwie którego powstaje siedem niezależnych rysunkowych opowieści. Każdą ilustruje inna polska artystka.

„Istota” („The Being”) ma się stać manifestem pozytywnej kobiecej seksualnej energii.

Projekt Istota/The BeingProjekt Istota/The Being Projekt Istota/The Being

„Chcemy pokazać, że po pierwsze kobiece pragnienie istnieje, a po drugie, że ma ono wiele wymiarów, wiele ciał i wiele twarzy" - wyjaśnia Hirszfeld. Taka też będzie tytułowa bohaterka "Istoty": niejednoznaczna, a przy okazji niezależna, odważna i bezpruderyjna. 

"W komiksie rozprawiamy się z niektórymi mitami i stereotypami, z tabu związanymi z kobiecą seksualnością. W sytuacji, kiedy decyzje polityczne zagrażają prawom kobiet, w świecie, w którym nadal próbuje się narzucić nam określone role i odebrać prawo głosu, nieustająco konieczna jest praca na rzecz upodmiotowienia kobiety, również w relacji seksualnej. Społeczeństwu potrzebna jest otwarta dyskusja na temat prawa kobiet do eksploracji i ekspresji seksualnej, bez nakładania na nas poczucia winy i wstydu. Chcemy odzyskać nasze ciała i naszą seksualność!" - mówią jednym głosem pomysłodawczynie projektu i podkreślają, że poza piękną warstwą wizualną erotyczna powieść, którą współtworzą, będzie mieć też walor edukacyjny.

Projekt Istota/The BeingProjekt Istota/The Being Projekt Istota/The Being

Powieść jest już na ukończeniu. Autorkom zależy jednak, by nie stała się tylko wirtualnym bytem, ale by ukazała się także w formie papierowej. Równie ważne jest dla nich też to, by artystki, które poświęciły temu projektowi swój talent i czas, dostały za swoją pracę honoraria. W projekt jak dotąd zaangażowanych jest sześć ilustratorek. Oprócz Agaty Endo Nowickiej także: Agata Bogacka, Ada Bucholc, Ewa Juszczuk, Joanna Krótka, Dagmara Matuszak. Autorka ilustracji do siódmej noweli zostanie wyłoniona w drodze konkursu: portfolio należy wysłać na adres istotakomiks@gmail.com

Zachęcamy, by wesprzeć „Istotę” za pośrednictwem platformy Kickstarter.com.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.