Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wezwanie do Międzynarodowego Strajku Kobiet pojawiło się na Twitterze Women's March. Organizatorzy zachęcają kobiety na całym świecie (i nie tylko kobiety) do wspólnej akcji.

Na fali zjednoczenia kobiet i wspierających je mężczyzn w duchu miłości i wolności proponujemy zorganizowanie „Dnia bez kobiety”.

Krystyna Janda jako jedna z pierwszych Polek wyraziła swoje poparcie dla tej inicjatywy – na swoim Facebooku opublikowała zdjęcia z kartką, na której umieściła dwa hasztagi: # swiatowystrajkkobiet i #miedzynarodowystrajkkobiet. Jak ważny jest głos aktorki dla milionów Polek, najlepiej świadczy sukces Ogólnopolskiego Strajku Kobiet z 3 października 2016. Inspiracją do niego stało się właśnie wezwanie Jandy.

W koalicji Międzynarodowego Strajku Kobiet biorą udział kobiety z ponad 30 państw, planując na 8 marca 2017 r. masowe, solidarne, zróżnicowane działania pod hasłem „Solidarność naszą bronią”. Na polskiej stronie wydarzenia na Facebooku organizatorki podpowiadają, jak przyłączyć się do strajku:

"Propozycje Międzynarodowego Strajku Kobiet są takie :

– strajk totalny (zaprzestanie pracy oraz wykonywania pracy w domu) – strajk czasowy (zaprzestanie pracy na 1-2 godziny),

– czarny ubiór, czarne elementy ubioru, wstążeczki, znaczki,

– bojkot firm posługujących się seksizmem w reklamie lub dyskryminujących pracownice ze względu na płeć,

– bojkot lokalnych i narodowych mizoginów (protest przeciwko ich obecności w przestrzeni publicznej, protest w miejscu zamieszkania),

– strajk zakupowy,

– blokady dróg – demonstracje, marsze, pikiety".

Polskim organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolski Strajk Kobiet. Organizatorki zachęcają, by organizować się lokalnie.

Dołącz do wydarzenia TU

Mapa wydarzeń na świecie

Strona Międzynarodowego Strajku Kobiet

 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.