Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Troska o włosy skupia się głównie na pielęgnacji. Stosujemy różne kosmetyki, zabiegi, ale często nie osiągamy efektu, na jaki liczymy. Wszystko dlatego, że włosy nie mają potrzebnego budulca. Mowa o składnikach odżywczych, które odpowiadają za prawidłową budowę białek włosa i są potrzebne do przeprowadzenia procesów metabolicznych. To dzięki składnikom odżywczym włosy rosną zdrowe i silne, zyskują odpowiednią objętość. Dlatego przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów istotne jest najpierw zadbanie o to, by miały odpowiedni budulec.

embed

Dieta nie zawsze wystarczy

Składniki odżywcze dostarczamy codziennie, przyjmując posiłki. Dieta powinna być różnorodna i zbilansowana pod względem ilościowym i jakościowym. Niestety, o to wcale nie jest łatwo. Tempo naszego życia nie pozwala zadbać o to, by na talerzu lądowały różnorodne posiłki. Do tego stres, choroby czy stosowanie diet eliminacyjnych lub  niskokalorycznych powoduje, że dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych staje się znacznie utrudnione. Nie oznacza to, że jesteśmy na straconej pozycji. Warto sięgnąć po preparaty, które będą realnym wsparciem w bilansowaniu diety.

Aminokwasy siarkowe sekretem pięknych włosów

Jakie składniki odżywcze są najbardziej potrzebne włosom? Wiele mówi się o biotynie, reklamując ją jako pełniącą najważniejszą funkcję w zapewnieniu zdrowych i pięknych włosów. Sama biotyna to jednak za mało. Co więcej, jej przyjmowanie w dużych dawkach, a takie znajdują się w wielu produktach dostępnych na rynku, może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych.

Włosy, podobnie jak cały organizm, potrzebują wielu różnych składników w odpowiednich proporcjach. Istotne są przede wszystkim aminokwasy siarkowe, które pełnią ważną funkcję w budowaniu struktury włosów. Wśród nich warto wskazać L-cysteinę, która jest składnikiem wykorzystywanym między innymi do wytwarzania niezwykle potrzebnej kreatyny, pozytywnie wpływającej na wygląd oraz kondycję włosów i paznokci. L-cysteina razem z L-lizyną odpowiadają za prawidłową budowę łodygi włosa. L-lizyna bierze udział w tworzeniu enzymów, hormonów i przeciwciał, dlatego jej dostarczanie jest istotne w przypadku wzmożonego wypadania włosów spowodowanego zmianami hormonalnymi. Ważna jest także L-metionina, gdyż jest metabolizowana do L-cysteiny.

Witaminy ważne dla włosów

Prócz budulca istotna jest prawidłowa podaż witamin i składników mineralnych. Dla włosów ważne są witaminy z grupy B (zwłaszcza kwas pantotenowy), odpowiedzialne za szereg procesów metabolicznych związanych z podziałem i odżywianiem komórek. Dobrze, jeśli w składzie preparatu znajdują się także: witamina C, cynk czy mangan. Pełnią one wiele ważnych funkcji w organizmie, w tym mają działanie przeciwutleniające. Kolejnym istotnym składnikiem jest krzem, gdyż odpowiada za prawidłową strukturę włosów, warunkując tym samym ich odporność na czynniki mechaniczne.

Regularność najważniejsza

W przypadku stosowania preparatów, niezwykle istotna jest regularność oraz odpowiednia długość stosowania. Dostarczenie ważnych dla włosów składników odżywczych zaowocuje odżywieniem cebulek włosów. Dzięki temu jest szansa na to, że nowe włosy wyrosną zdrowsze, grubsze i mocniejsze. Regularne dostarczanie organizmowi w odpowiednich ilościach składników takich jak np. aminokwasy siarkowe, witaminy z grupy B, przeciwutleniaczy i krzemu pomoże zwalczyć problem rozdwojonych końcówek. Należy jednak pamiętać, że stan końcówek to efekt działań sprzed miesięcy, a przypadku długich włosów nawet lat. Dlatego, stosując preparaty, należy uzbroić się w cierpliwość. Ale ta na pewno popłaci.
Piśmiennictwo:
Goluch-Koniuszy ZS. Nutrition of women with hair loss problem during the period of menopause. 2016 Mar;15(1):56-61.
Salehi B,Mishra AP, Nigam M,et al. Biomedicines.2018 Sep 9;6(3):91.
Barel A, Calomme M, Timchenko A, et al. Arch Dermatol Res. 2005 Oct;297(4):147-53

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.