Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jakie posiadamy. Według naukowców to dzięki niemu odbieramy aż 80 proc. bodźców z zewnątrz[1]. Służy nie tylko do wykonywania czynności takich jak oglądanie telewizji, czytanie książek czy podziwianie krajobrazów, ale pełni też niebagatelną rolę w procesach poznawczych. Zbiera informacje o otoczeniu i tym samym ułatwia odnajdywanie się w przestrzeni. Ostrzega przed niebezpieczeństwem[2]. Ma też ogromne znaczenie w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów. Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy. Wystarczy na kogoś spojrzeć, by wyrobić sobie zdanie na jego temat[3]. Zmysł ten jest dla nas ważny także z innej przyczyny – jest źródłem wielu przyjemnych doznań. To dzięki niemu możemy podziwiać sztukę, krajobrazy, patrzeć, jak rosną dzieci i czerpać z tego radość.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Ponad 10 godzin dziennie

Na co dzień wzroku używamy automatycznie, nie zastanawiając się nad tym, jak istotną rolę pełni w naszym życiu. Coraz większą, bo obecne czasy stawiają oczom zupełnie nowe wyzwania. Rozwój technologiczny doprowadził do cyfryzacji naszego życia. Otaczamy się wieloma sprzętami elektronicznymi: komputerami, smartfonami, tabletami, czytnikami e-booków. Z badania przeprowadzonego dla marki Hyal wynika, że w tygodniu w monitory komputerów i smartfonów wpatrujemy się nawet 10,4 godziny dziennie. Najbardziej obciążająca jest praca o charakterze biurowym. Osoby ją wykonujące deklarowały, że spędzają przed ekranami aż 12 godzin każdego dnia. Ale sprzęty wykorzystujemy też do czerpania rozrywki. Potwierdza to fakt, że oczom nie dajemy odpocząć od ekranów nawet w weekendy i dni wolne od pracy. Ankietowani w badaniu deklarowali, że korzystają wtedy ze sprzętów przez 6,2 godziny w ciągu dnia.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Łzawienie, pieczenie, świąd

Długie spędzanie czasu przed ekranami urządzeń elektrycznych odbija się na kondycji oczu. Okuliści odnotowują znaczny wzrost liczby osób, także dzieci, cierpiących z powodu suchości i zmęczenia oczu[4]. Z badania przeprowadzonego przez Hyal wynika, że aż ponad 80 proc. respondentów korzystających z urządzeń takich jak komputery czy smartfony odczuwa dolegliwości związane z oczami. Prawie połowa badanych doświadcza ich co najmniej raz w tygodniu. Najczęściej to łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie i uczucie piasku pod powiekami. Ale czas spędzony przed monitorami ma też wpływ na jakość widzenia. Połowa respondentów zauważyła w ciągu ostatnich dwóch lat pogorszenie wzroku.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Na pomoc oczom

Nowe wyzwania, przed jakimi stawiamy wzrok, powodują, że trzeba o ten zmysł dbać bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Na szczęście świadomość na temat troski o zdrowie oczu jest duża. Badanie przeprowadzone dla Hyal pokazuje, że spośród osób, które zauważyły pogorszenie widzenia, połowa skorzystała z porady lekarza okulisty. Aż 9 na 10 osób ma swoje sposoby, by zadbać o codzienny komfort oczu. Najczęściej to stosowanie nawilżających kropli do oczu, przemywanie twarzy i mruganie.

Możliwości, by zadbać o oczy jest więcej. Można się o nich dowiedzieć dzięki akcji #GodzinaDlaOka, którą uruchomiła marka Hyal. Z pomocą wykwalifikowanych specjalistów z zakresu okulistyki przygotowano ekspercki poradnik, w którym znaleźć można praktyczne wskazówki dotyczące ochrony oczu. Akcja udowadnia, że często nie trzeba wiele, by zatroszczyć się o wzrok. Co warto robić? Na przykład godzinę przed pójściem spać zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych. Niebieskie światło emitowane przez urządzenia utrudnia zasypianie. Zamiast tego lepiej poczytać książkę lub porozmawiać z domownikami. Istotne jest dbanie o odpowiednią długość snu, który pozwala na regenerację sił i przynosi ukojenie oczom[5].

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

#GodzinaDlaOka

Przygotowując stanowisko pracy, ważne jest umieszczanie monitora komputera 10-20 stopni poniżej poziomu oczu, by zredukować parowanie filmu łzowego[6]. Ulgę przynoszą także krople do oczu, przeznaczone do łagodzenia objawów tzw. suchego oka. Warto wybierać te bez konserwantów[7], na bazie kwasu hialuronowego, który zapewnia odpowiednie nawilżenie powierzchni oka. Mniej oczywiste, ale równie ważne dla kondycji oczu jest dbanie o odpowiednią dietę i uprawianie aktywności fizycznej. Uprawianie sportu poprawia dotlenienie komórek, pozytywnie wpływając m.in. na jakość widzenia. Pamiętać należy także o regularnych wizytach u okulisty, który zbada stan oczu i dobierze najwłaściwsze rozwiązania[8].

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Dbanie o oczy powinno stać się priorytetem. Obciążone nowymi wyzwaniami, potrzebują codziennego wsparcia. Troska o nie zaprocentuje w przyszłości, pozwalając cieszyć się dobrą kondycją wzroku do późnych lat.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/239082,oswoic-pacjenta-z-utrata-wzroku
[2] https://pzn.org.pl/znaczenie-wzroku-w-zyciu-czlowieka/
[3] https://www.psychologicalscience.org/observer/how-many-seconds-to-a-first-impression
[4] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/aktualnosci/badania/211369,czy-za-duzo-czasu-przed-ekranem-psuje-wzrok
[5] https://tarczadlaoczu.pl/godzina-dla-oka/
[6] https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka
[7] https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka
[8] https://tarczadlaoczu.pl/godzina-dla-oka/

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.