Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Żyjemy w ciągłym stresie, doświadczamy go na co dzień w różnych sytuacjach. To składowa dzisiejszych czasów. Trudno się od niego uwolnić. Stresu doświadczamy w pracy, ale też w domach, starając się pogodzić obowiązki służbowe z prywatnymi. Z trudem spinamy czas, tracąc go na staniu w korkach, kolejkach, co potęguje w nas jeszcze więcej negatywnych emocji. Czasem stresu doświadczamy przy okazji różnych wydarzeń, także tych o pozytywnym wydźwięku, jak przeprowadzka, podróż czy ślub. Niestety, często wiąże się to z odczuwaniem nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego.

Związek na linii jelita-mózg

Z badań wynika, że stres to jedna z najczęstszych przyczyn bólów brzucha.[1] Układ pokarmowy należy bowiem do najbardziej wrażliwych na oddziaływanie bodźców stresowych układów organizmu człowieka.[2] Stres aktywuje tak zwaną oś stresową. Z początku działanie bodźca stresowego powoduje mobilizację własnych zasobów odpornościowych i energetycznych organizmu. Jeżeli jednak bodziec działa zbyt długo, może dochodzić do rozwijania się zaburzeń czynnościowych (zmian, w których genezie nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości biochemicznych czy organicznych), z wystąpieniem dolegliwości, typowych dla przewodu pokarmowego, takich jak np. bóle brzucha, odbijanie, nudności czy zaparcia.[2]

Jedną z najczęściej rozpoznawanych dysfunkcji przewodu pokarmowego, której przyczyną jest stres psychologiczny, jest zespół jelita nadwrażliwego. Osoby, które dotyka, odczuwają dolegliwości bólowe określane jako czynnościowy ból brzucha, wzdęcia, zmianę częstości wypróżnień.[2]

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Jak poradzić sobie z bólem brzucha ze stresu?

Gdy boli nas brzuch, najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe. W przypadku bólu związanego z nadmiernym napięciem mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej, wysoką skutecznością odznaczają się produkty lecznicze przeciwskurczowe np. z drotaweryną. Posiada ona korzystny profil bezpieczeństwa, a jej działanie przeciwbólowe bywa porównywalne z działaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.[3] Mnogość wskazań do stosowania drotaweryny (ok. 20) powoduje, że może ona być rekomendowana szerokiej grupie pacjentów. Jej zastosowanie nie ogranicza się jedynie do łagodzenia bólów brzucha wywołanych sytuacjami stresowymi. Może ona być z powodzeniem stosowana w innych bólach, których przyczyną są skurcze mięśniówki gładkiej, a należą do nich m.in.: stany skurczowe w trakcie bolesnego miesiączkowania, stany skurczowe dróg żółciowych (kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie przewodów żółciowych), czy dróg moczowych (kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego).[4]

Więcej czasu dla siebie

W dzisiejszych czasach, w których stresu doświadczamy tak dużo, istotna jest również profilaktyka. Ważne jest podjęcie starań, by ograniczać stres na co dzień. Być może to dobry czas, by porozmawiać z szefem o nadmiarze obowiązków, zadbać o podział domowych zadań między członków rodziny, szukać nowych form relaksu, gospodarować czas na odpoczynek. Złagodzić stres mogą popularne techniki relaksacyjne, takie jak masaż, muzykoterapia czy arteterapia. Codzienną nerwówkę można też odreagować, ćwicząc jogę, spacerując czy uprawiając ulubiony sport. Aktywność fizyczna na pewno, przynajmniej na jakiś czas, pozwoli nam nie oderwać myśli od codziennych trosk i problemów.

MAT-PL-2201509-1.0-07.2022

[1] Resizing U&A/Pain Care Segmentation, Report - Poland IMS Global Dynamics, April 2018 (N=1040 reprezentatywna grupa)
[2] Orzechowska A, Gałecki P. Kiedy podejrzewać podłoże psychiczne w zaburzeniach układu pokarmowego? Medycyna po Dyplomie 2015, październik: 72-80.
[3] Amitabh D, Rituparna M, Tejaswi K, Puneet A. Intramuscular drotaverine and diclofenac in acute renal colic: a comparative study of analgesic efficacy and safety, Pain Medicine 2012; 13: 466- 471.
[4] Charakterystyka Produktu Leczniczego No-Spa Max 80 mg (ChPL 04.2022)

Materiał promocyjny Partnera

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.