Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przykładamy coraz większą wagę do ekologii. Robimy to nie tylko z troski o środowisko, ale także zdrowie. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele szkodliwych składników trafia do produktów, które stosujemy na co dzień. Niestety, trafiają także do środków do prania. 

Choć wydawać by się mogło, że to, w czym pierzemy ubrania nie ma wpływu na nasze zdrowie – nic bardziej mylnego. Zawarte w nich szkodliwe składniki, mogą podrażniać skórę i wywoływać alergię. Przenikają do tkanin, a z tkanin – do naszej skóry, wpływając na mechanizmy zachodzące w organizmie.

100% ekologiczny, 100% bezpieczny

Rewolucji w podejściu do prania dokonuje Clever Neutro Plus. Dostępny w formie proszku, płynu do prania i kapsułek jest w 100% ekologiczny i w 100% bezpieczny. Proszek nie zawiera fosforanów, które wywołują alergie i szkodzą środowisku, nie zawiera   rozjaśniaczy optycznych, które maskują plamy, zamiast je usuwać, wreszcie – nie zawiera alergizujących składników zapachowych, które drażnią drogi oddechowe. Clever to pierwsza polska marka proszków do prania, której Komisja Europejska przyznała certyfikat Ecolabel potwierdzający spełnienie rygorystycznych norm środowiskowych. Ulega szybkiej i bezwzględnej biodegradacji i jest rekomendowany do gospodarstw posiadających przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Rewolucyjny skład

Jak udało się to osiągnąć? Konstrukcja produktów Clever Neutro Plus oparta jest o specjalny odwrócony układ detergentów. Proszki do prania o klasycznej formule zawierają zazwyczaj anionowe środki powierzchniowo czynne w zakresie między 5 a 15% i niejonowe środki powierzchniowo czynne w  ilości poniżej 5%. W Clever Neutro Plus dokonano odwrócenia: niejonowe środki powierzchniowo czynne zastosowano w układzie między 5 a 15%, natomiast anionowe środki powierzchniowo czynne poniżej 5%. To właśnie przewaga niejonowych środków powierzchniowo czynnych wpływa na rewolucyjność produktu.

Bez dodatkowych zmiękczaczy

Niejonowe środki powierzchniowo czynne nie posiadają ładunku elektrycznego, wykazują niską toksyczność w stosunku do organizmów wodnych, są też delikatne w stosunku do skóry. Do tego wykazują wysoką odporność na twardą wodę, a parametr twardości wody odgrywa bardzo duże znaczenie w procesie prania. Aby zmiękczyć wodę i wpłynąć na lepszy efekt prania, w klasycznych proszkach stosuje się syntetyczny zeolit. Zmiękcza on wodę, ale nie rozpuszcza się w praniu, co oznacza, że jego niewypłukane pozostałości mogą zostać w ubraniach, powodując podrażnienia skóry. Dodatkowo nierozpuszczony syntetyczny zeolit, wypłukany z ubrań trafia do ścieków i przez swoją strukturę osadza się na dnie rzek.

W przypadku produktu Clever Neutro Plus przez zastosowanie większej ilości niejonowych środków powierzchniowo czynnych uzyskiwany jest ten sam efekt, jaki stosowany jest przy użyciu zeolitów. Zastosowane w Clever Neutro składniki są niewrażliwe na twardą wodę, więc przy twardej wodzie piorą skuteczniej i nie wymagają dodatków w postaci zmiękczaczy.

Dlaczego tej technologii nie stosują inni producenci? Dla dużych, produkujących na masową skalę koncernów jest ona nieopłacalna. Niejonowe środki powierzchniowo czynne były do niedawna dużo droższe niż inne składniki stosowane w detergentach. W Clever Neutro Plus produkuje się krótkie serie, co pozwala sięgać po droższe składniki. Przede wszystkim jednak patrzy się na zdrowie, a nie na koszty.

Bez substancji zapachowych i barwników

Clever Neutro Plus są wolne nie tylko od zeolitów, ale także barwników i substancji zapachowych.  Te także uznaje się za szkodliwe dla zdrowia.  Z badań przeprowadzonych przez Europejki System Monitorowania Alergii Kontaktowej wykazano, że są czynnikami powodującymi alergie. Mało tego. Intensywne zapachy, generowane przez stosowane substancje, zaburzają równowagę hormonalną. Unia Europejska zobowiązała się wiele lat temu chronić nas przed narażeniem na te substancje, uznając ich potencjalnie nieodwracalne skutki zdrowotne, szczególnie dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Do tej pory jednak kwestia stosowanie szkodliwych substancji nie została uregulowana.

Aby zwrócić uwagę na szkodliwość stosowania barwników i substancji zapachowych, powstała akcja My First Poison, w ramach której powstały perfumy z wykorzystaniem wyłącznie znalezionych w mleku matki substancji zapachowych podejrzewanych o zaburzanie układu hormonalnego. Perfumy zostały wysłane do europosłanek, by zachęcić je do przyspieszenia prac w Parlamencie Europejskim nad zakazaniem stosowania niebezpiecznych substancji. Te nie tylko mogą przenikać z kosmetyków i detergentów do naszych organizmów, ale mogą trafiać nawet do pokarmu noworodków. Każdy, komu zależy na bezpieczeństwie swoim i bliskich, może podpisać petycję w tej sprawie.

To, jakich środków do prania używany, ma wpływ na zdrowie nasze i naszej rodziny, ale i stan planety. Stosowane środki wraz z wodą trafiają do rzek i mórz. Dlatego świadomy wybór ma bardzo ważne znaczenie. Wszystkie środki powierzchniowo czynne stosowane w linii produktów Clever Neutro Plus posiadają certyfikaty RSPO Mass Balance, co oznacza, iż pochodzą z plantacji, które nie doprowadzają do wylesiania, a tym samym do utraty siedlisk dzikich zwierząt i jednocześnie gwarantują godne warunki pracy lokalnym społecznościom.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.