I mimo tego, że wahania hormonalne mogą powodować osłabienie zainteresowania seksem, to blisko 60% Polek podkreśla, że kontakty seksualne są dla nich bardzo ważne i są aktywne seksualnie. Bo menopauza wcale nie musi oznaczać zatrzymania w tym obszarze życia[¹].
Materiał promocyjny USP Zdrowie
Głównymi sprawcami zmniejszonego zainteresowania seksem w okresie menopauzy są hormony, a właściwie – ich wahania. To między innymi przez zmiany w zakresie produkcji estrogenu obniża się poziom libido w okresie menopauzy. Aby kontakty seksualne nie okazały się jednak melodią przeszłości, warto jeszcze przed wejściem w ten etap dojrzałości przygotować się do tematu. W jaki sposób? Stawiając w pierwszej kolejności na rozmowę z lekarzem oraz partnerem.
Szczególnie istotna staje się rozmowa z partnerem, bo menopauza to etap, który w związku dotyka zarówno kobietę, jak i mężczyznę. I to właśnie rozmowa z „drugą połową" wskazywana jest przez Polki jako rodzaj wsparcia, którego oczekują najbardziej będąc w okresie menopauzy. A jak wynika z raportu marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza", aż 42% kobiet wskazuje je jako najbardziej istotne działanie wspierające, jakie mogłyby otrzymać[²]. Dr n. hum. Alicja Długołęcka, pedagożka i edukatorka seksualna, podkreśla, że wszystko zaczyna się od rozmowy:
Włączenie wiedzy zamiast tabu i otwarta komunikacja z partnerami okazują się niezwykle ważne dla sfery seksualnej. Czułość i zaufanie oraz wzajemna troska bardzo sprzyjają wejściu w nowy etap związku. U mężczyzn w tym czasie również pojawiają się problemy - spadek sprawności fizycznej, problemy z erekcją i z kontrolowanym oddawaniem moczu. Akceptacja zmian związanych z przemijaniem przez obojga partnerów stwarza pomost do porozumienia i cieszenia się seksem w każdym wieku. Seks ludzi dojrzałych pod każdym względem sprzyja zdrowiu. Skutkuje dobrym ukrwieniem narządów w obrębie miednicy mniejszej, wzmacnia układ krążenia, sprawia przyjemność, więc jest skorelowany z radością życia, a orgazmy wyzwalają wydzielanie oksytocyny, która działa więziotwórczo, czyli sprzyja budowaniu miłości w związku.
Odpowiednia komunikacja i zrozumienie pozwala także uniknąć poczucia izolacji i osamotnienia, a w konsekwencji – poczucia oddalenia, obniżenia atrakcyjności w oczach partnera i finalnie braku motywacji do podjęcia aktywności seksualnej.
Materiał promocyjny USP Zdrowie
Seks dojrzałych Polek
Blisko 60% Polek będących w okresie menopauzy jest aktywna seksualnie. Jak często? 30% przynajmniej raz w tygodniu, 26% raz-dwa razy w miesiącu, a 21% raz na pół roku lub rzadziej. ¼ dojrzałych kobiet w ogóle nie uprawia seksu. Z aktywnością seksualną związane jest również poczucie atrakcyjności – zarówno w oczach partnera, jak i dla samej siebie. 52% Polek czuje się atrakcyjna dla „drugiej połowy", a 54% - atrakcyjna dla siebie. Problemy z podnieceniem seksualnym w tym okresie dojrzałości zgłasza prawie co druga kobieta[³].
W trakcie menopauzy kobiety zauważają częściej niż po menopauzie spadek libido, wahania nastroju oraz problemy z kontrolą trzymania moczu, z pamięcią i koncentracją. Wymienione problemy nasilają się w trakcie menopauzy, co może oznaczać, że poziom wiedzy oraz troski o siebie w tym czasie są zdecydowanie za niskie. W rezultacie mniej więcej połowa kobiet zgłasza problemy z podnieceniem seksualnym. Choć kobiety w trakcie menopauzy częściej mają problemy z podnieceniem, są bardziej aktywne od kobiet po menopauzie. Ten spadek motywacji można interpretować jako rezultat nierozwiązania wcześniej problemów. Ta tendencja spadkowa jest bardzo wyraźna - większość kobiet w trakcie menopauzy jest aktywna seksualnie: 9 na 10 kobiet, a po menopauzie tylko 6 na 10 kobiet – wyjaśnia dr n. hum. Alicja Długołęcka
Problemy z libido mogą pojawić się na każdym etapie okresu menopauzalnego. Warto wtedy rozważyć między innymi uzupełnienie diety o suplementy zawierające naturalne wyciągi z roślin. Dla przykładu – ekstrakt z szafranu sprzyja pobudzeniu libido. Ale to nie jego jedyna korzystna właściwość. Dodatkowo, przyczynia się do utrzymania równowagi emocjonalnej, pomaga w relaksacji, a także sprzyja utrzymaniu pozytywnego nastroju zarówno w czasie cyklu miesięcznego, jak i po nim. Ekstrakt z szafranu jest składnikiem suplementu diety Jasnum Mood.
Materiał promocyjny USP Zdrowie
Co poza rozmową, wzajemnym wsparciem partnerów i wzbogaceniem diety o suplement wspomagający libido można zrobić, aby „pauza" nie pojawiła się w sferze seksualnej?
Nieocenione mogą okazać się działania profilaktyczne – treningi mięśni dna miednicy, odpowiednia dieta wraz z suplementacją, stosowanie środków wspomagających lubrykację pochwy, a w określonych przypadkach wdrożenie hormonalnej terapii menopauzalnej HTM. Drugim obszarem jest higiena psychiczna, zadbanie o jakość snu i wypoczynku oraz odpowiednio dobrana aktywność fizyczna. Niebagatelne znaczenie ma obszar trzeci- relacyjny i otwarta komunikacja z partnerem – podsumowuje dr n. hum. Alicja Długołęcka.
[1] Raport: „Menopauza to nie pauza" przygotowany na zlecenie marki Jasnum przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.
[2] Jak wyżej
[3] Raport: „Menopauza to nie pauza" przygotowany na zlecenie marki Jasnum przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.