Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

I mimo tego, że wahania hormonalne mogą powodować osłabienie zainteresowania seksem, to blisko 60% Polek podkreśla, że kontakty seksualne są dla nich bardzo ważne i są aktywne seksualnie. Bo menopauza wcale nie musi oznaczać zatrzymania w tym obszarze życia[¹].

Materiał promocyjny USP ZdrowieMateriał promocyjny USP Zdrowie 

Głównymi sprawcami zmniejszonego zainteresowania seksem w okresie menopauzy są hormony, a właściwie – ich wahania. To między innymi przez zmiany w zakresie produkcji estrogenu obniża się poziom libido w okresie menopauzy. Aby kontakty seksualne nie okazały się jednak melodią przeszłości, warto jeszcze przed wejściem w ten etap dojrzałości przygotować się do tematu. W jaki sposób? Stawiając w pierwszej kolejności na rozmowę z lekarzem oraz partnerem. 

Szczególnie istotna staje się rozmowa z partnerem, bo menopauza to etap, który w związku dotyka zarówno kobietę, jak i mężczyznę. I to właśnie rozmowa z „drugą połową" wskazywana jest przez Polki jako rodzaj wsparcia, którego oczekują najbardziej będąc w okresie menopauzy. A jak wynika z raportu marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza", aż 42% kobiet wskazuje je jako najbardziej istotne działanie wspierające, jakie mogłyby otrzymać[²]. Dr n. hum. Alicja Długołęcka, pedagożka i edukatorka seksualna, podkreśla, że wszystko zaczyna się od rozmowy:

Włączenie wiedzy zamiast tabu i otwarta komunikacja z partnerami okazują się niezwykle ważne dla sfery seksualnej. Czułość i zaufanie oraz wzajemna troska bardzo sprzyjają wejściu w nowy etap związku. U mężczyzn w tym czasie również pojawiają się problemy - spadek sprawności fizycznej, problemy z erekcją i z kontrolowanym oddawaniem moczu. Akceptacja zmian związanych z przemijaniem przez obojga partnerów stwarza pomost do porozumienia i cieszenia się seksem w każdym wieku. Seks ludzi dojrzałych pod każdym względem sprzyja zdrowiu. Skutkuje dobrym ukrwieniem narządów w obrębie miednicy mniejszej, wzmacnia układ krążenia, sprawia przyjemność, więc jest skorelowany z radością życia, a orgazmy wyzwalają wydzielanie oksytocyny, która działa więziotwórczo, czyli sprzyja budowaniu miłości w związku. 

Odpowiednia komunikacja i zrozumienie pozwala także uniknąć poczucia izolacji i osamotnienia, a w konsekwencji – poczucia oddalenia, obniżenia atrakcyjności w oczach partnera i finalnie braku motywacji do podjęcia aktywności seksualnej.

Materiał promocyjny USP ZdrowieMateriał promocyjny USP Zdrowie 

Seks dojrzałych Polek

Blisko 60% Polek będących w okresie menopauzy jest aktywna seksualnie. Jak często? 30% przynajmniej raz w tygodniu, 26% raz-dwa razy w miesiącu, a 21% raz na pół roku lub rzadziej. ¼ dojrzałych kobiet w ogóle nie uprawia seksu. Z aktywnością seksualną związane jest również poczucie atrakcyjności – zarówno w oczach partnera, jak i dla samej siebie. 52% Polek czuje się atrakcyjna dla „drugiej połowy", a 54% - atrakcyjna dla siebie.  Problemy z podnieceniem seksualnym w tym okresie dojrzałości zgłasza prawie co druga kobieta[³].

W trakcie menopauzy kobiety zauważają częściej niż po menopauzie spadek libido, wahania nastroju oraz  problemy z kontrolą trzymania moczu, z pamięcią i koncentracją. Wymienione problemy nasilają się w trakcie menopauzy, co może oznaczać, że poziom wiedzy  oraz troski o siebie w tym czasie są zdecydowanie za niskie.  W rezultacie mniej więcej połowa kobiet zgłasza problemy z podnieceniem seksualnym.  Choć kobiety w trakcie menopauzy częściej mają problemy z podnieceniem, są bardziej aktywne od kobiet po menopauzie. Ten spadek motywacji można interpretować jako rezultat nierozwiązania wcześniej problemów. Ta tendencja spadkowa jest bardzo wyraźna - większość kobiet w trakcie menopauzy jest aktywna seksualnie: 9 na 10 kobiet, a po menopauzie tylko 6 na 10 kobietwyjaśnia dr n. hum. Alicja Długołęcka  

Problemy z libido mogą pojawić się na każdym etapie okresu menopauzalnego. Warto wtedy rozważyć między innymi uzupełnienie diety o suplementy zawierające naturalne wyciągi z roślin. Dla przykładu – ekstrakt z szafranu sprzyja pobudzeniu libido. Ale to nie jego jedyna korzystna właściwość. Dodatkowo, przyczynia się do utrzymania równowagi emocjonalnej, pomaga w relaksacji, a także sprzyja utrzymaniu pozytywnego nastroju zarówno w czasie cyklu miesięcznego, jak i po nim. Ekstrakt z szafranu jest składnikiem suplementu diety Jasnum Mood. 

Materiał promocyjny USP ZdrowieMateriał promocyjny USP Zdrowie 

Co poza rozmową, wzajemnym wsparciem partnerów i wzbogaceniem diety o suplement wspomagający libido można zrobić, aby „pauza" nie pojawiła się w sferze seksualnej?

Nieocenione mogą okazać się działania profilaktyczne – treningi mięśni dna miednicy, odpowiednia dieta wraz z suplementacją, stosowanie środków wspomagających lubrykację pochwy, a w określonych przypadkach wdrożenie hormonalnej terapii menopauzalnej HTM.  Drugim obszarem jest higiena psychiczna, zadbanie o jakość snu i wypoczynku oraz odpowiednio dobrana aktywność fizyczna. Niebagatelne znaczenie ma obszar trzeci- relacyjny i otwarta komunikacja z partnerempodsumowuje dr n. hum. Alicja Długołęcka.

[1] Raport: „Menopauza to nie pauza" przygotowany na zlecenie marki Jasnum przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.
[2] Jak wyżej
[3] Raport: „Menopauza to nie pauza" przygotowany na zlecenie marki Jasnum przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.