Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2018 r. liczbę 167,5 tys. Do 2025 r. liczba zachorowań może, według szacunków, przekroczyć 175 tys. Czy rak to zawsze wyrok?
Marta Wielondek, dyrektor generalna Novartis Oncology w Polsce: Diagnoza choroby nowotworowej wiąże się ze strachem i niepewnością, szczególnie, że wciąż słowo rak najczęściej kojarzy nam się m.in. z chemioterapią, mdłościami, powolnym wyniszczeniem ciała. A wcale tak nie musi być. Innowacje w onkologii rozwijają się w coraz szybszym tempie, co napawa optymizmem. Leczenie jest coraz bardziej dostosowywane do charakteru choroby, a ogromny postęp w medycynie sprawia, że możemy rzadziej stosować obciążającą chemioterapię na rzecz m.in. terapii celowanych. Dziś możemy coraz wcześniej wykrywać nowotwory, a znając ich biologię – leczyć skutecznie. Dzięki nowoczesnym terapiom nawet z nowotworem w stanie zaawansowanym można bardzo długo żyć, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniego procesu leczenia. Najlepszym tego przykładem są cykliby, które dają wieloletnią szansę życia dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi.
Przełomy w medycynie często określa się w kontekście cudu. Czy takie odkrycia zdarzają się często?
Przełomowe osiągnięcia są wynikiem wieloletniej pracy naukowców i lekarzy. Takie odkrycia nie zdarzają się często, ale każde z nich to ogromna szansa dla pacjentów i motywacja do dalszych działań. Obecnie jesteśmy świadkami m.in. znaczących zmian w leczeniu nowotworów krwi. Mowa o technologii CAR-T, która polega na wytworzeniu dla każdego pacjenta leku z jego własnych limfocytów. W przypadku tej terapii to układ odpornościowy chorego jest bronią w walce z nowotworem – brzmi to jak magia, ale to już rzeczywistość.
Wraz z postępem w medycynie wiele się zmienia – pojawiają się nowe metody leczenia, wytyczne, standardy leczenia. Jak odnajduje się w tym pacjent?
Kiedyś było mniej możliwości terapeutycznych i pacjentom łatwiej było orientować się w sposobach leczenia i tym, czego mogą oczekiwać. W ostatnich latach opracowano jednak wiele nowych sposobów leczenia onkologicznego, z czego wielu z nas po prostu nie zdaje sobie sprawy. A to właśnie teraz – w sytuacji gdy medycyna rozwija się dynamicznie i system opieki medycznej jest coraz bardziej kompleksowy – chory powinien być aktywnym uczestnikiem procesu leczenia i podejmować świadome decyzje. To zaangażowanie powinno być widoczne na każdym etapie – rozpoczynając od diagnozy, przez rozmowę z lekarzem na temat najlepszego dla danego pacjenta sposobu leczenia choroby, po przestrzeganie zaleceń lekarskich. Personalizacja terapii dotyczy zarówno wyboru tej właściwej, ale też np. adaptacji dawek w przebiegu choroby. To wymaga zaangażowania od lekarza i aktywnej postawy pacjenta. Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, że choroba to ogromny stres i często poczucie zagubienia w nowej sytuacji. Dodatkowo, w przestrzeni publicznej często możemy natrafić na sprzeczne lub niejasne informacje. Dlatego jako firma realizujemy szereg działań edukacyjnych, dostarczając pacjentom i ich opiekunom merytoryczne materiały na temat różnych aspektów życia z chorobą. Taką kampanię jest m.in. „Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej ", której celem jest wsparcie potrzeb pacjentek, u których rozpoznano zaawansowanego raka piersi oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby.
Mówiła Pani o najnowocześniejszych terapiach. Czy Polacy mają do nich dostęp?
Polscy pacjenci mają już dostęp do najnowszych rodzajów terapii. Przykładem jest wspomniana już terapia CAR-T, która od kilku lat jest stosowana z powodzeniem w większości krajów europejskich. Od września 2021 roku jest refundowana w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej z komórek B u pacjentów do 25. roku życia, a od 1 maja jest także dostępna dla dorosłych pacjentów z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B. Tym samym ta przełomowa terapia jest dostępna dla polskich pacjentów we wszystkich wskazaniach zarejestrowanych w Europie. Obecnie w naszym kraju działa 6 ośrodków w których może być podawana terapia CAR-T, w Warszawie, Poznaniu, Gliwicach, Gdańsku, Wrocławiu i Bydgoszczy. Warto wspomnieć ze wśród wybitnych hematologów w Polsce, wielu to kobiety, osobiście zaangażowane w podnoszenie standardów leczenia, dzięki którym polscy pacjenci maja dostęp do światowej innowacji.
Materiał sponsorowany Novartis Poland (PL2204280270)
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.