Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zima to wymagająca pora roku dla organizmu. W tym czasie częściej borykamy się z różnego rodzaju infekcjami. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim częstsze przebywanie w przegrzanych i zatłoczonych pomieszczeniach, co więcej, ze względu na chłód za oknem – rzadko wietrzonych. Wirusy się kumulują i trudno z nimi walczyć, bo organizm zimą ma osłabione mechanizmy obronne. Na to z kolei wpływa uboższa w warzywa i owoce dieta, przemęczenie, stres, brak lub ograniczona aktywność fizyczna oraz, o wiele rzadsza niż latem, ekspozycja na słońce.

Słońce to najlepsze źródło witaminy D, potrzebnej, aby pomóc organizmowi wchłonąć wapń i fosforany. Te minerały są niezbędne dla zdrowych kości, zębów i mięśni. Witamina D wpływa także na układ odpornościowy. Może prowadzić do zmniejszenia odpowiedzi zapalnej organizmu, a także ma korzystny wpływ na mikrobiom jelitowy, zaangażowany w walkę z infekcjami[1]. 

Mokry albo suchy

Zimą często borykamy się z kaszlem. Kaszel to odruch obronny, który służy oczyszczaniu dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny czy ciał obcych. Powstaje też na skutek czynników drażniących, jak dymu lub kurzu. Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego. Towarzyszy zakażeniom wirusowym i bakteryjnym górnych dróg oddechowych: zapaleniu oskrzeli, płuc, krtani, tchawicy, gardła. Występuje również w przebiegu krztuśca, jest jednym z objawów alergii.

Rozróżnia się go ze względu na czas trwania. Ostry – trwa maksymalnie 3 tygodnie, podostry – trwa od 3 do 8 tygodni oraz przewlekły – trwający ponad 8 tygodni. Kaszel dzieli się również na mokry oraz suchy. Kaszel mokry inaczej nazywa się produktywnym. Wszystko dlatego, że prowadzi do oczyszczania dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Pojawia się w przebiegu większości infekcji, zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych[2]: oskrzeli, płuc, zatok przynosowych. Kaszel mokry często przekształca się z wcześniejszego kaszlu suchego, towarzyszy mu wydzielina (ropna lub śluzowa). Jest mniej gwałtowny niż kaszel suchy. Kaszel mokry występuje także u 47 proc. osób w przebiegu przeziębienia. Aż 22 proc. badanych stwierdziło, że to właśnie kaszel jest jego najbardziej dokuczliwym objawem[3].

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

W walce z wydzieliną

Rozpoznanie rodzaju kaszlu ma istotne znaczenie w leczeniu i decyduje o jego sukcesie. W leczeniu kaszlu mokrego nie należy przyjmować leków hamujących odruch kaszlu[4]. Istotne jest stosowanie leków, które pomagają się pozbyć zalegającej wydzieliny, ułatwiając odksztuszanie i zmniejszając intensywność kaszlu. W leczeniu kaszlu mokrego może pomóc nowość w ofercie marki Strepsils – Strepsils na kaszel. Kapsułki zawierają karbocysteinę – najsilniejszą subtancję mukoregulującą[5]. Karbocysteina zmienia fizyczne i biochemiczne właściwości śluzu, zmniejszając jego lepkość[6]. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, ułatwiając odkrztuszanie, a w konsekwencji ograniczając kaszel[7]. Wspomaga proces oczyszczania nie tylko oskrzeli, ale również zatok[8].

Odpowiednie leczenie kaszlu pozwala pozbyć się uciążliwego problemu. Choć chorób trudno zimą uniknąć, warto wdrażać odpowiednią profilaktykę. Ważne jest, by ubierać się odpowiednio do pogody, wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa, dbać o zdrową, zbilansowaną dietę, wypoczynek, unikać sytuacji stresujących i uprawiać aktywność fizyczną. Wzmocniony organizm lepiej będzie radził sobie w odpieraniu ataku wirusów.

[1] https://www.gov.pl/web/psse-staszow/witamina-d-a-covid-19
[2] Arcimowicz, M., Niemczyk K.: Przewlekły kaszel w praktyce otorynolaryngologicznej. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny 1.2 (2012): 117-123.
[3] The 2019 Study of OTC Cough & Cold products, Multi Sponsors Study RB-M-58261
[4] Źródło: Arcimowicz, M., Niemczyk K.: Przewlekły kaszel w praktyce otorynolaryngologicznej. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny 1.2 (2012): 117-123. RB-M-58261
[5] Doniec Z, Mastalerz Migas A, Krenke K, Mazurek H, Bieńkowski P. Rekomendacje postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Lekarz POZ. 2016;2(4):305 321.
[6] Karbocysteina.mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=438)
[7] Rozrzedza wydzielinę ułatwiając odkrztuszanie i w konsekwencji zmniejszając intensywność kaszlu
[8] Dąbrowski P. Leszczyńska M. Mielcarek-Kuchta D. Rola karbocysteiny w leczeniu zapaleń zatok przynosowych, Otolaryngologia Polska 2012; 66(4a):15-19

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.