Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Coraz więcej osób skarży się na problemy z jelitami. Nierzadko wpływa na to nasz styl życia - jemy w pośpiechu i często nie mamy czasu właściwie zadbać o jakość posiłków. Pijemy duże ilości kawy, zajadamy się słodyczami i niezdrowymi przekąskami. Do tego żyjemy w ciągłym stresie. Prędzej czy później odbija się to na układzie pokarmowym. Mogą pojawić się wzdęcia, zgaga, zaparcia, nudności czy biegunka. Wiele osób borykających się z problemami z jelitami, zanim usiądzie do posiłku poza domem, najpierw sprawdza, gdzie jest toaleta. Inne mają kłopot, by wypróżnić się chociaż 2-3 razy w tygodniu.

Niemal 2 kg bakterii

Wszystkie te symptomy znacząco obniżają jakość życia. Negatywnie wpływają na samopoczucie, pogarszają jakość snu, zawstydzają. Ale niewłaściwa praca jelit może dawać też mniej oczywiste objawy. Mówi się, że zdrowe jelita to zdrowy cały organizm. Nie bez powodu. Choć jelita odpowiedzialne są za funkcje pokarmowe: wchłanianie składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem (jelito cienkie) i procesy przetwarzania resztek pokarmów oraz ich wydalanie (jelito grube), to mają też inne ważne zadania. Wszystko dlatego, że zasiedla je 10 bilionów bakterii – tych dobrych i tych złych. Łącznie ważą około 2 kg! Bakterie bytujące w jelitach mają wpływ na metabolizm, syntezę wielu składników, ale też na odporność całego organizmu. Nie bez powodu podczas antybiotykoterapii jesteśmy uczulani, by właściwie zadbać o florę bakteryjną jelit. Udowodniono też związek pomiędzy depresją a zdrowiem jelit. Między jelitami a mózgiem zachodzi nieustanna wymiana sygnałów nerwowych i biochemicznych. To dlatego w chwilach silnego stresu odczuwamy ból brzucha czy borykamy się z biegunką.

6 ochotników, 6 reżimów żywieniowych

Jak poradzić sobie z problemami ze strony jelit? Sposobów może być wiele: od zmiany diety, po suplementację czy konkretne zabiegi. To, czy rzeczywiście są skuteczne, pokazuje program BBC Lifestyle „Czy masz zdrowe jelita?” (premiera 25 stycznia o godz. 22:00). Brytyjska dziennikarka Sabrina Grant sprawdza w nim, jak zaburzenia ze strony układu pokarmowego wpływają na codzienne aspekty naszego życia i jak można sobie z nimi radzić. Do programu zaprasza 6 ochotników. Każdy testuje inne reżimy żywieniowe, by ocenić ich działanie oraz efekty. Zanim ochotnicy zaczną zmieniać swoje życie, przejdą badania. Lekarze sprawdzą ich BMI, ciśnienie, poziom cukru. Każdy z nich połknie też kapsułową kamerę, dzięki której specjalista oceni zdrowie ich jelit.

'Czy masz zdrowe jelita?''Czy masz zdrowe jelita?' BBC Lifestyle

Po badaniach przyjdzie czas na analizę i zmiany złych nawyków. I tak 30-letni Kevin, zmagający się ze zgagą i wzdęciami, przejdzie na dietę bogatą w warzywa. Łatwo nie będzie, bo 30-latek jest miłośnikiem fast foodów, cukru i kawy. Wyzwanie podejmie również 47-latka, która wypija 12 kaw dziennie, i 38-latka uzależniona od przekąsek. Pierwsza zastosuje suplementy oczyszczające i będzie piła koktajle proteinowe, druga – przejdzie ajurwedyczny detoks. Pozostali ochotnicy przetestują efekty hydrokolonoskopii, diety wegańskiej i diety opartej o kości rosołowe. Sabrina tymczasem spróbuje dowiedzieć się w rozmowie z gastrologiem, skąd biorą się problemy z układem pokarmowym, jak zgaga czy wzdęcia. Sama też podda się ciekawemu badaniu.

Jakie efekty dla stanu zdrowia i funkcjonowania jelit przyniesie 6 różnych diet? Czy mała zmiana w odżywianiu może być rewolucją dla układu trawiennego i poprawić komfort życia? Obejrzyj program „Czy masz zdrowe jelita?” w poniedziałek 25 stycznia o godz. 22:00 w BBC Lifestyle i dowiedz się, jakie efekty uzyskały osoby, które zdecydowały się na zmiany.

Jeśli nadal czujesz głód wiedzy, posłuchaj też nowego odcinka cyklu podcastów pt. „Bądź dla siebie dobra”, przygotowanego przez redakcję Wysokich Obcasów we współpracy z BBC Lifestyle. W odcinku „Czy masz zdrowe jelita?” Emilia Cesarek, dietetyczka kliniczna, prowadząca kanał "Keep fit in style", w rozmowie z Margit Kossobudzką wyjaśnia, jaki związek z naszym zdrowiem ma mikrobiom jelitowy oraz czy mamy wpływ na kształtowanie się flory bakteryjnej naszego układu pokarmowego.

'Czy masz zdrowe jelita?''Czy masz zdrowe jelita?' BBC Lifestyle

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.