Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bohaterowie programu „Jak mądrze schudnąć” ze wsparciem specjalistów testują najpopularniejsze diety, by móc zmierzyć ich efektywność - czy rzeczywiście każda pomaga bezpiecznie zrzucić zbędne kilogramy?

Dieta oczyszczająca, 5:2, roślinna, śródziemnomorska, Paleo, eliminacyjna, wysokotłuszczowa, kapuściana, ziemniaczana, grejpfrutowa… mnogość „rewolucyjnych diet” przyprawia o zawrót głowy. Każda kolejna ma być TĄ JEDYNĄ, ale czy rzeczywiście powinna nią być?

Takie testy przeprowadzają bohaterowie serii BBC Lifestyle „Jak mądrze schudnąć”. Każdy z uczestników próbuje innego sposobu na utratę wagi, a na realizację celu ma określony czas. Doborem odpowiednich diet, w zależności od potrzeb i oczekiwań, zajmuje się lekarz rodzinna i ekspertka ds. żywienia Helen Lawal oraz doktor Xand van Tulleken, który na własnej skórze testuje różne sposoby na zrzucenie wagi. Sprawdzanie skuteczności poszczególnych diet to także szansa na obalanie mitów na temat popularnych metod redukcji wagi.  

'Jak mądrze schudnąć''Jak mądrze schudnąć' BBC Lifestyle

W poniedziałek, 4 stycznia o godz. 20:55 w BBC Lifestyle startuje nowy sezon programu. Nie zabraknie w nim trudnych i emocjonalnych chwil, będzie dużo radości, ale i spora dawka wiedzy. W premierowych odcinkach serii zobaczymy testy najróżniejszych,czasami dość dziwacznych, sposobów na zrzucenie wagi, a wśród nich m.in.:

Ziemniaki na śniadanie, obiad i kolację

Ziemniaki gotowane, pieczone lub w formie purée - czy to może się udać? Na pytanie odpowiedzą siostry Charmain i Caroline, które przetestują dietę kapuścianą i… ziemniaczaną. Podczas, gdy jedna z sióstr nie może ukryć zaskoczenia z efektów testowanej diety, doktor Xand sprawdza, jaki wpływ na odczucie głodu ma jedzenie… kukurydzy.

Dieta… czekoladowa

W przeciwnych narożnikach walki ze zbędnymi kilogramami stają przyjaciółki - Becky i Sade. Jedna z nich decyduje się na dietę z węglem aktywnym, druga będzie mogła zajadać się ciastkami, lodami i czekoladą, ale tylko na śniadanie! Czy ulubiona dieta Kim Kardashian i Gwyneth Paltrow rzeczywiście przynosi efekty?

Dieta szczęścia i motywacji

Czy można karmić się szczęściem? Odpowiedzi na to pytanie poszuka jedna z bohaterek, która przejdzie tzw. dietę dopaminową. Składają się na nią produkty, które wspomagają wydzielanie hormonu szczęścia. Dla porównania inna uczestniczka programu próbuje diety psychologicznej - tu nie liczy się kalorii, za to… słucha motywacyjnych wykładów.

'Jak mądrze schudnąć''Jak mądrze schudnąć' BBC Lifestyle

 Grzyby, ryż i oddychanie?

Dieta grzybowa stosowana jest przez takie gwiazdy, jak Kelly Osbourne czy Katy Perry, dlatego nic dziwnego, że znalazła się wśród testowanych sposobów na skuteczną utratę wagi. Czy zajadanie się grzybami może przynieść lepsze efekty, niż inne, równie dziwaczne podejście, polegające na ograniczeniu się do spożywana wyłącznie ryżu? Przy okazji prowadzonych badań Doktor Xand sprawdza też, czy można schudnąć dzięki japońskiej metodzie odpowiedniego oddychania.  

'Jak mądrze schudnąć''Jak mądrze schudnąć' BBC Lifestyle

Oglądaj program „Jak mądrze schudnąć”, by zobaczyć efekty poszczególnych diet, a przy okazji zainspiruj się kulinarnie, czerpiąc z przepisów przedstawianych przez szefową kuchni Stacie Stewart. Obalanie mitów przez ekspertów pomoże Ci zaoszczędzić czas na często kosztowne eksperymenty odchudzające. Pierwszy odcinek nowego sezonu „Jak mądrze schudnąć” w polskiej wersji językowej już w poniedziałek, 4 stycznia o godz. 20:55 na kanale BBC Lifestyle.

3 stycznia swoją premierę miał pierwszy odcinek z cyklu podcastów pt. „Bądź dla siebie dobra”, przygotowany przez redakcję Wysokich Obcasów we współpracy z BBC Lifestyle. W pierwszym odcinku, pt. „Jak mądrze schudnąć?”, psychodietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr opowiedziała, co tak naprawdę utrudnia nam schudnięcie, jak dieta łączy się z naszą psychiką oraz rozwiała mity dotyczące rewolucyjnych diet.

'Jak mądrze schudnąć''Jak mądrze schudnąć' BBC Lifestyle

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.