Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O laserowej korekcji wzroku rozmawiamy z dr n. med. Dominiką Janiszewską-Bil, specjalistą okulistyki z kliniki okulistycznej Optegra w Katowicach oraz z lek. med. Agnieszką Szoturmą, specjalistą okulistyki, z kliniki okulistycznej Optegra w Krakowie.

Wizyta kwalifikacyjna to pierwszy i najważniejszy krok do zabiegu.

Lek. med. Agnieszka Szoturma

Pacjent musi przejść przez 24 specjalistyczne badania diagnostyczne. To najbardziej rozbudowany zestaw badań w ramach kwalifikacji do zabiegu zapewniający precyzję i najwyższe bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku. W trakcie wizyty jest wykonywany szereg badań, które mają wykluczyć, czy pacjent nie ma współistniejących chorób okulistycznych, które mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Zdolność pacjenta do zabiegu jest określana również na podstawie wywiadu medycznego. Istnieją choroby, które są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu, wymagające konsultacji i diagnostyki u specjalistów, którzy leczą pacjenta na dane schorzenie. Wykonując pełną diagnostykę oraz znając indywidualne preferencje pacjentów, lekarz okulista proponuje najbardziej optymalną metodę korekcji.

Materiały promocyjne partneraMateriały promocyjne partnera .

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil

Zabiegi laserowej korekcji wzroku, to jedne z najczęściej wykonywanych procedur medycznych na świecie. Niezwykle dokładne badanie kwalifikacyjne oraz lata doświadczeń pozwalają zminimalizować ryzyko operacyjne. Lasery są precyzyjnymi i bezpiecznymi narzędziami powszechnie używanymi w chirurgii okulistycznej. Technologia lasera femtosekundowego nie tylko otrzymała nagrodę Nobla, ale również otworzyła nowy rozdział w chirurgii rogówki i soczewki oka. Zabiegi te są bezbolesne, dają trwały efekt. Zakres korygowanych wad jest bardzo szeroki. Dotychczas wykonano prawie 3 mln operacji tego typu na świecie.

Lek. med. Agnieszka Szoturma

Nad bezpieczeństwem i przygotowaniem pacjenta do zabiegu czuwa personel medyczny w skład którego wchodzi lekarz kwalifikujący, optometrysta i lekarz operujący. Zespół specjalistów współpracuje ze sobą na każdym etapie procesu diagnostycznego i terapeutycznego, począwszy od wizyty kwalifikacyjnej, po konsultacje z lekarzem operującym i zabieg, a kończąc na kompleksowej opiece pooperacyjnej. To powoduje, że pacjenci czują się bezpiecznie w naszych klinikach i mają zaoferowaną najwyższą jakość opieki medycznej.

Jak szybko można zauważyć poprawę jakości widzenia po zabiegu?

Dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil

To wszystko zależy od metody, którą pacjent miał wykonywaną korekcję wzroku. Istnieją metody nowatorskie,  jak Lentivu®, których technika znacznie skraca okres rekonwalescencji po zabiegu.

Pacjenci operowani tą metodą zwykle wracają do codzienności już następnego dnia po zabiegu. Prowadzą bezpiecznie samochód, pracują przy komputerze, swobodnie wykonują codzienne obowiązki już w pierwszych dniach po zabiegu. U każdego pacjenta proces poprawy widzenia zachodzi indywidualnie. To wszystko jest zależne od uwarunkowań medycznych i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Są pacjenci, którzy potrzebują więcej czasu aby zobaczyć wyraźnie z każdej odległości. Spotykam pacjentów, którzy zauważają, że widzą gorzej do bliży niż przed zabiegiem. To normalne. Ostrość wzroku stabilizuje się do kilku tygodni. Dlatego tak ważne są wyznaczone wizyty kontrolne i stosowanie się do zaleceń Specjalisty.

„Wada wzroku może nie jest chorobą ale jest uciążliwa. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do tego, że nie widzi bez okularów i nagle widzi, to to jest chirurgia, która daje pacjentowi wiele satysfakcji i wiele radości. Nawet już w tych pierwszych momentach.” Dodaje - Dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.