Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fragment pochodzi z książki Izabeli Lenartowicz „Biblia zdrowej cery”, wyd. Znak

Organizm ludzki jest genetycznie zaprogramowany na stopniowe wygaszanie swej aktywności. Przejawia się ono w coraz mniejszej aktywności biologicznej komórek i spowolnieniu ich regeneracji. U każdego z nas ten proces wygląda jednak nieco inaczej. Poza tym ma na niego wpływ wiele różnych czynników. Geny tylko częściowo determinują to, co, jak i kiedy się z Tobą dzieje. Twój styl życia również ma duży wpływ na starzenie się i dotyczy to także skóry. Nie jest żadną tajemnicą, że wiele może tu zmienić pielęgnacja. Rzadziej bierze się pod uwagę takie czynniki, jak dieta, zmęczenie, stres, aktywność fizyczna i używki – zwłaszcza palenie papierosów – które są w stanie dodać lub odjąć Twojej twarzy lat, nie tylko optycznie, ponieważ wpływają na wiek skóry. A ten nie zawsze pozostaje w zgodzie z metryką. Oczywiście w młodości nie musisz zbyt się starać, żeby dobrze wyglądać, pod warunkiem że nie cierpisz na żadne zaburzenia dermatologiczne. Twoja skóra jest jędrna, elastyczna i nie dostrzegasz na niej zmarszczek. Jeżeli należysz do grona szczęściarzy, którym natura dała w prezencie dobre geny, dbasz o cerę i prowadzisz zdrowy tryb życia, to oznaki starzenia dostrzeżesz dopiero po czterdziestce.

Jedną z nich jest wiotczenie skóry, czyli utrata przez nią elastyczności i jędrności, której towarzyszy uwidocznienie się lekkich załamań oraz zmarszczek mimicznych. Za te naturalne zmiany odpowiada przede wszystkim postępujący stopniowo od 25. roku życia ubytek kolagenu i elastyny. Skóra staje się słabsza, zaczyna wiotczeć i powoli traci napięcie, tworząc fałdy w okolicy ust i nosa. Wyraźnie opadają powieki, oczy stają się podpuchnięte i podkrążone.

W medycynie wyróżnia się kilka typów i podtypów starzenia się skóry:

1.     Wewnątrzpochodne:

–  chronologiczne, czyli związane z wiekiem,

–  menopauzalne, wywołane zmianami hormonalnymi w okresie przekwitania.

2.  Mimiczne (miostarzenie), spowodowane długoletnią pracą mięśni twarzy.

3.     Zewnątrzpochodne powstające pod wpływem czynników zewnętrznych:

– fotostarzenie wywołane długotrwałym działaniem promieni ultrafioletowych,

–  tak zwana skóra palacza, czyli starzenie spowodowane paleniem papierosów i kontaktem skóry z dymem tytoniowym,

–  senne – jego przyczyną jest ułożenie ciała podczas snu, na przykład spanie zawsze na tym samym boku,

– grawitacyjne – wywołane oddziaływaniem przyciągania ziemskiego.

Najczęstsze przyczyny wiotczenia skóry

Gwałtowna utrata wagi

Czy zdarzyło ci się kiedyś w krótkim czasie stracić dużo kilogramów? To marzenie wielu kobiet, nie zawsze jednak stanowi powód do radości. Gwałtowna utrata wagi może być rezultatem niezbyt rozsądnego odchudzania się, niewłaściwej diety lub choroby i zazwyczaj odbija się także na Twojej skórze. Na szczęście, zwłaszcza kiedy jesteś młoda, dość łatwo możesz temu zaradzić. Przede wszystkim pomyśl o aktywności fizycznej, na przykład bieganiu lub jodze, które poprawią nie tylko kondycję skóry, ale także Twoje samopoczucie. Po drugie, pamiętaj o właściwej pielęgnacji, a szczególnie o nawilżaniu. Jeśli o nie zadbasz, odzyskasz jędrność, elastyczność i odpowiednie napięcie skóry. Warto również wybrać się na masaż, ponieważ przynosi on wiele korzyści całemu organizmowi.

Starzenie się

W przypadku starzenia się przeciwdziałanie wiotczeniu skóry jest trudniejsze, gdyż mamy tu do czynienia z naturalnym procesem, którego nie da się zatrzymać. Na dodatek zaczyna się on już dość wcześnie, bo po 25. roku życia, choć przez pierwszych kilka lat jego postępy nie są zbyt widoczne. Oczywiście wiele zależy od uwarunkowań genetycznych i gospodarki hormonalnej. Nie na wszystko masz wpływ i choć to odwieczne marzenie człowieka, nikomu jeszcze nie udało się powstrzymać starzenia. Możesz jednak spowolnić ten proces, w pierwszej kolejności unikając czynników, które go przyspieszają, i robiąc wszystko, co pozwoli dłużej cieszyć się zdrowym i młodym wyglądem.

Procesy prowadzące do powstania skóry zwiotczałej

Zacznę od podstawowych informacji. Oznaki starzenia się skóry możesz bez trudu rozpoznać. Przede wszystkim staje się ona sucha i w wyniku odwodnienia traci elastyczność i jędrność. Wokół kącików oczu i ust pojawiają się drobne zmarszczki mimiczne. Naskórek staje się cieńszy i szorstki, ponieważ jego żywe komórki, zwane keratynocytami, regenerują się w zwolnionym tempie. Promieniowanie słoneczne pobudza komórki skóry do podziałów i przyspiesza proces rogowacenia naskórka. Na twarzy i na całym ciele pojawiają się brązowe plamy pigmentacyjne, które są skutkiem zaburzeń w wydzielaniu melaniny. Krążenie w naczyniach włosowatych ulega zmianie i stają się one bardzo kruche, coraz częściej rozszerzają się i pękają. Fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej właściwej, zmniejszają swą aktywność, co wpływa na osłabienie włókien kolagenowych i elastynowych oraz ich kurczenie się. W rezultacie zmienia się owal twarzy, policzki, kąciki ust i powieki opadają, przygina się mięsień bródkowy, pogłębia się dolina łez. Mogą się pojawić cienie pod oczami. Na szczęście tym objawom można przeciwdziałać!

Leczenie skóry zwiotczałej

Zwiotczeniu skóry i zmarszczkom najlepiej zacząć zapobiegać jak najwcześniej, prowadząc zdrowy tryb życia i stosując właściwą pielęgnację. Przede wszystkim warto się postarać i zmienić złe nawyki na takie, które przedłużą młodość. Osobiście wszystkim pacjentom w pierwszej kolejności zalecam rzucenie palenia, rezygnację z solarium i ograniczenie przebywania na słońcu, zwłaszcza w lecie. Duże znaczenie ma też dieta bogata w warzywa i owoce oraz unikanie stresu. Profilaktyka w młodym wieku jest znacznie łatwiejsza i skuteczniejsza niż usuwanie zmarszczek, kiedy masz 50 lat.
Jednak nawet jeśli zmiany na Twojej twarzy już zaszły, nie martw się. Można jeszcze sobie z nimi poradzić. Medycyna estetyczna oferuje wiele metod, które pomogą przywrócić Twojej zwiotczałej skórze dobrą kondycję i ładny wygląd. Można w tym wypadku zastosować zabiegi z kwasem hialuronowym i botoksem, różne rodzaje mezoterapii, plasmę IQ, fotoodmładzanie z użyciem IPL, zabiegi pelleve z wykorzystaniem fal radiowych, nici liftingujące czy thermolifting. Przeprowadzałam je wielokrotnie i mogę potwierdzić ich skuteczność. Warto z nich korzystać, jeśli czujesz taką potrzebę.

Mity i fakty na temat skóry zwiotczałej

Mity

1.  Proces tworzenia się zmarszczek można zatrzymać

Niestety, nikt nie posiadł jeszcze takich magicznych umiejętności, nie istnieje też żaden cudowny eliksir przeciw zmarszczkom. Dzięki nowoczesnym kosmetykom i zabiegom medycyny estetycznej można jednak znacznie spowolnić proces ich powstawania.

2.  Młode kobiety nie powinny używać kremów przeciwzmarszczkowych, a dla tych po 45. roku życia jest już na to za późno

Wiek naszej skóry nie zawsze odpowiada metryce, dlatego do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie. Kremy te z pewnością nie zaszkodzą dwudziestopięciolatkom, a jeżeli ich cera jest zniszczona, przesuszona słońcem, paleniem papierosów i złym trybem życia, to preparaty przeciwzmarszczkowe są wskazane. Oczywiście kobiety po 45. roku życia jak najbardziej powinny stosować kremy przeciwzmarszczkowe.

3.  Krem przeciwzmarszczkowy usuwa zmarszczki

To niestety nie jest możliwe. Krem sprawi natomiast, że staną się one płytsze. Starzejącą się skórę trzeba przede wszystkim ujędrnić poprzez odpowiednie nawilżenie i odżywienie, a wtedy zmarszczki będą mniej widoczne.

4.  Kremy z fitoestrogenami to hormonalna terapia zastępcza dla skóry

Fitohormony, czyli tak zwane hormony roślinne, są występującymi w roślinach substancjami, które przypominają ludzkie estrogeny. Badania wykazały, że w naszym organizmie pełnią one tylko funkcję nawilżającą i ochronną. Ich działanie pod żadnym względem nie przypomina jednak hormonalnej terapii zastępczej.

5.  Zastrzyki z toksyny botulinowej likwidują zmarszczki na zawsze

Botoks działa tylko około sześciu miesięcy i dokładnie na tak długo możemy dzięki niemu pozbyć się zmarszczek. Podanie tej substancji likwiduje napięcie mięśni odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek, a w rezultacie skóra rozluźnia się i wygładza.

Fakty

1.  Spadek poziomu hormonów wpływa na tworzenie się zmarszczek

Zależność ta jest wyraźnie widoczna w okresie menopauzy, ale może też pojawić się wcześniej w związku z różnymi zaburzeniami hormonalnymi. Spadek poziomu estrogenów i progesteronu osłabia włókna elastynowe i kolagenowe, odpowiedzialne za jędrność i sprężystość skóry. Spowolnione zostaje też działanie gruczołów łojowych i potowych, co przyspiesza jej odwodnienie. Policzki tracą jędrność i gładkość, a powieki zaczynają się marszczyć z powodu osłabienia mięśni podtrzymujących owal twarzy.

2.  Styl życia może przyspieszyć lub opóźnić proces starzenia się skóry

Mamy duży wpływ na to, jak wygląda nasza skóra i jak szybko stanie się sucha, wiotka i pomarszczona. Niewłaściwa dieta, palenie papierosów, gwałtowne odchudzanie i przybieranie na wadze, stres, brak aktywności fizycznej, zbyt mało snu, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach to czynniki, które mogą sprawić, że choćbyś była jeszcze studentką, Twoja cera będzie w gorszej kondycji niż u zadbanej czterdziestolatki.

3.  Nadmierne opalanie jest bardzo szkodliwe dla skóry

Jeśli nie znosisz swojej jasnej karnacji i należysz do amatorek opalania, zwłaszcza w solarium, to jesteś na prostej drodze do szybkiego zestarzenia się. Ekspozycja na promienie ultrafioletowe powoduje nieodwracalne zmiany, uszkadza komórki i przyczynia się do powstawania dużej ilości wolnych rodników, które nie tylko sprzyjają nowotworom, w tym także skóry, ale niszczą włókna kolagenowe i elastynowe oraz komórki tłuszczowe w naskórku, co prowadzi do wysuszenia skóry i w rezultacie do pojawienia się zmarszczek.

4.  Skóra sucha, wrażliwa starzeje się dużo szybciej

Dzieje się tak, ponieważ ze względu na niedostatecznie rozwiniętą warstwę lipidową, która stanowi naturalną barierę ochronną, jest ona bardzo delikatna i cienka. Ten rodzaj skóry pozostaje bardziej narażony na atak wolnych rodników i łatwo się odwadnia, co prowadzi do szybszego wiotczenia i powstawania zmarszczek.

5.  „Kurze łapki” pojawiają się u osób z ożywioną mimiką

To stwierdzenie nieco przesadne, ale prawdziwe. Marszczenie brwi, uśmiechanie się lub śmiech wiążą się z kurczeniem mięśni twarzy, które z czasem pozostawiają na niej ślady właśnie w postaci „kurzych łapek” oraz zmarszczek na czole i między brwiami. Stopniowo pogłębiają się one i stają się cechami charakterystycznymi Twojej twarzy. Jeżeli nie ukrywasz emocji i często się śmiejesz, to musisz się liczyć z szybszym i obfitszym pojawieniem się ich na Twoim obliczu.

6.  Lifting bez skalpela jest możliwy

Obecnie masz dostęp do wielu alternatywnych technik liftingu twarzy. Do najczęściej wykorzystywanych nieinwazyjnych metod należą: thermolifting, nici liftingujące Barb, wstrzykiwanie kwasu hialuronowego czy plasma IQ.

7.  Skóra puszystych pań dłużej pozostaje gładka

Dzieje się tak dlatego, że grubsza podściółka tłuszczowa napina skórę, a zmarszczki, które na niej powstają, nie są tak głębokie jak u szczupłych kobiet.

8.  Zmarszczek można się pozbyć na pewien czas, wstrzykując preparaty kwasu hialuronowego

Zabiegi te pozwalają na uzyskanie spektakularnych efektów. Oprócz czasowego usuwania zmarszczek poprawiają ogólną kondycję i wygląd skóry.

Fot. Materiały prasowe

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.