Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podobno świat się zmienia, kiedy kobiety siadają ze sobą i rozmawiają. To prawda! Odkąd redakcja "Wysokich Obcasów" postanowiła utworzyć przestrzeń dla kobiecych spotkań, mam okazję obserwować wiele zmian, dla których impulsem były kobiece rozmowy.

Spotkania w gronie kobiet, organizowane od niepamiętnych czasów na całym świecie, niezależnie od uwarunkowań religijnych czy historycznych, zawsze dają siłę, wzmacniają relacje i uwalniają od złych emocji, otwierając na siebie i innych. Żadna z nas pewnie nie przypuszczała, że w ciągu kilku tygodni nasz świat może stanąć na głowie i zwyczajnie odebrać nam nasz wspólny, cenny czas. A jednak…

Na początku marca 2020 roku odbyło się w Warszawie ostatnie stacjonarne spotkanie "Wysokich Obcasów" z czytelniczkami, a w połowie marca w Polsce wprowadzono stan epidemiczny i świat się zatrzymał, niwecząc nasze plany na spotkania w kolejnych miastach.

By nie tracić kontaktu z czytelniczkami, już miesiąc później zaprosiłyśmy je do udziału w pierwszym spotkaniu on-line pod hasłem „Kobiety wiedzą, co robią - live".

Rozmawiałyśmy wówczas m.in. z Mają Ostaszewską, aktorką, działaczką, feministką, i dr Alicją Długołęcką – psycholożką i seksuolożką o projekcie Kai Godek, który wtedy właśnie rozpalał emocje wielu kobiet i mężczyzn w Polsce. Reakcje czytelniczek na nasze spotkanie nie pozostawiały wątpliwości – one potrzebują nas równie bardzo jak my ich.

Od tego momentu niemal w każdą środę zapraszałyśmy nasze czytelniczki, ambasadorki „Wysokich Obcasów" i autorytety z różnych dziedzin do on-line’owej dyskusji o bieżących wydarzeniach, sposobach na odnalezienie siebie i wypracowanie metod na jak najlepsze funkcjonowanie w świecie naznaczonym pandemią.

Byłyśmy razem, kiedy wokół działy się rzeczy niepokojące, i razem starałyśmy się odnaleźć w trudnej rzeczywistości pandemicznej, politycznej, społecznej i każdej, w której przyszło nam żyć. Dzieliłyśmy się radami i czerpałyśmy z wzajemnych doświadczeń. Na przykład Dorota Zawadzka i prof. Aleksandra Piotrowska pomagały zrozumieć, co podczas izolacji rówieśniczej czują nasze dzieci i jak pomóc im przetrwać ten czas.

Część naszych spotkań poświęciłyśmy kobietom na rynku pracy czy w nauce.

Rozmawiałyśmy o sytuacji kobiet w edukacji i służbach medycznych. Rozmawiałyśmy o tym, skąd kobiety z niepełnosprawnościami (m.in. Monika Kuszyńska – piosenkarka i autorka tekstów, w latach 2000-10 wokalistka zespołu Varius Manx) czerpią siłę do stawiania czoła przeciwnościom i w czym znajdują spełnienie.

Kiedy do udziału w naszych spotkaniach zapraszałyśmy mężczyzn, to np. po to, by porozmawiać o ich najważniejszej życiowej roli – roli ojca, o której opowiadali Jerzy Stuhr i Krzysztof Hołowczyc, czy po to, by zwrócić uwagę na sytuację mniejszości – wykluczanych lub narażanych na nierówne traktowanie – o czym rozmawiałyśmy z Michałem Pirógiem.

Naszym gościem był również dr Paweł Grzesiowski.

Nic jednak nie zastąpi spotkań, podczas których możemy być naprawdę razem. Więc kiedy tylko nadarzyła się ku temu okazja i okoliczności do spotkania nienarażającego nikogo na utratę zdrowia – wróciłyśmy do naszych czytelniczek, które tym razem czekały na nas w Orzyszu.

I tam znów dane mi było usłyszeć i zobaczyć na własne oczy, jak działa magia kobiecych spotkań.

Kilka tygodni wcześniej na zlecenie "Wysokich Obcasów" jedna z firm badawczych przeprowadziła badanie dotyczące naszych zachowań z obszaru profilaktyki nowotworu piersi wśród kobiet w czasie pandemii. Pewnie większość z Was domyśla się, że wyniki tych badań nie są pocieszające. W końcu pandemia, skłaniając do pozostania w domach, często powstrzymywała nas również przed wyjściem do lekarza. Niestety, skutki tych zaniechań zaczynamy już widzieć. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem. Do grudnia 2020 roku niechlubnym liderem był nowotwór płuc. Obecnie u 12 proc. kobiet w ciągu roku diagnozuje się właśnie raka piersi. W ciągu ostatnich 20 lat całkowita liczba nowotworów piersi zwiększyła się prawie o 100 proc. Na przestrzeni lat w Polsce zwiększyła się też liczba diagnozowanych nowotworów złośliwych. Od 1999 do 2017 roku był to skok o niemal 50 proc.

Kluczowe znaczenie ma profilaktyka, a wczesna diagnoza daje wielką szansę na całkowite wyleczenie. Z troski o własne życie powinnyśmy zbadać piersi raz w roku. Tymczasem w czasie pandemii zrobiło tak zaledwie 11 proc. Polek. Przy okazji dowiedziałyśmy się również, że 33 proc. kobiet w wieku między 18. a 55. rokiem życia nie badało swoich piersi NIGDY!

W Orzyszu prowadziłam rozmowę o profilaktyce nowotworu piersi właśnie. Nie mogło być inaczej. Do rozmowy zaprosiłam kilka wspaniałych kobiet stamtąd. Jedne z nich same doświadczyły walki z rakiem, inne były w grupie osób bliskich chorym lub reprezentowały organizacje niosące wsparcie w chorobie. Było dużo różnych emocji - nie tylko wzruszeń do łez, ale też radości z życia oraz wiele dobrych, siostrzanych rad i przestróg. Prowadząc rozmowę, nie mogłam słyszeć tego, o czym rozmawiały kobiety na widowni. Dowiedziałam się później od koleżanki, która będąc blisko, usłyszała, jak dwie panie kategorycznie sobie postanowiły, że idą się zbadać – z troski o życie. To dla mnie bezcenne doświadczenie i wielka radość. Wierzę, że takich postanowień podjęto znacznie więcej, tylko ich nie podsłuchałyśmy.

Ale oczywiście nie tylko piersi powinny być przedmiotem naszej troski i o tym właśnie będziemy rozmawiać podczas kolejnego spotkania z czytelniczkami "Wysokich Obcasów". Po dwuletniej przerwie projekt „Kobiety wiedzą, co robią" wraca do Lublina. Jeden z paneli poświęcimy na dyskusję o profilaktyce, konieczności szybkiego reagowania na niepokojące sygnały, które wysyła nam nasz organizm, zdrowych nawykach żywieniowych, aktywności fizycznej, dbałości o siebie i bliskich – i to niezależnie od warunków, w jakich funkcjonujemy. Do rozmowy zapraszamy ekspertów różnych specjalizacji medycznych oraz autorytety wywierające pozytywny wpływ w obszarze zdrowia. Będą z nami: prof. dr hab. n. med. Wiesława Bednarek, mgr Irena Franaszek, prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska oraz Kamila Sierocka – instruktorka jogi dla kobiet po mastektomii.

Bardzo ważnym, a dotąd bezlitośnie zaniedbywanym elementem zdrowia kobiet jest też zdrowie menstruacyjne. Jemu poświęcimy osobny panel.

26 lipca 2021 roku pierwszy raz w historii Sejm RP dzięki inicjatywie Okresowej Koalicji (nieformalnego zrzeszenia organizacji i aktywistek zajmujących się tematem dostępu do środków menstruacyjnych w Polsce, powstałego m.in. z inicjatywy Kulczyk Foundation) zajął się tematem wykluczenia i ubóstwa menstruacyjnego.

Wiedza, zdrowie i higiena menstruacyjna mają fundamentalny wpływ na życie i dobrostan milionów ludzi na całym świecie: ich brak ma negatywne skutki w obszarze zdrowotnym, edukacyjnym, psychospołecznym i ekonomicznym. Dotyka niemal każdego aspektu życia dziewcząt i kobiet, a w konsekwencji wpływa na całe społeczeństwo. Chcemy rozwiązać wiele problemów oraz zmienić sposób myślenia i mówienia o menstruacji - najwyższy czas! – tłumaczy dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska z Okresowej Koalicji.

Niestety, menstruacja jest w Polsce nadal tematem tabu, trudno więc się dziwić, że mało kto wie o tym, że ok. 18 proc. polskich kobiet zdarzyło się nie mieć środków na zakup odpowiednich artykułów higienicznych, a brak możliwości dbania o zdrowie menstruacyjne może mieć negatywne konsekwencje nie tylko w obszarze zdrowotnym czy psychologicznym, ale również edukacyjnym i ekonomicznym.

Od kilku miesięcy na łamach "Wysokich Obcasów" staramy się odtabuizować ten temat, by mówić o miesiączce głośno i bez wstydu, by obalać stereotypy i przeciwdziałać wykluczeniu menstruacyjnemu. Po co? Żeby nikt nie musiał wybierać, czy kupić podpaski czy chleb. Żeby nie słyszał: „Jak masz okres, to musi boleć". Żeby menstruacja, którą ma połowa ludzi na świecie, przestała być tematem tabu. Na spotkaniu w Lublinie pomoże nam w tym Anna Samsel z Fundacji Dominiki Kulczyk.

Podczas naszych spotkań dużo miejsca poświęcamy na rozmowy o sytuacji kobiet na rynku pracy. Dzięki temu miałyśmy okazję spotkać wiele wspaniałych kobiet, które stoją na czele dużych przedsiębiorstw lub z sukcesem, latami prowadzą własne biznesy, niejednokrotnie łącząc role bizneswoman z rolą mamy na pełnym etacie, czasem dodatkowo również opiekunki osób w podeszłym wieku. Zapewne nie jest im lekko. A tak się składa, że katastrofy zawsze najbardziej uderzają w grupy społeczne, które i bez tego miały pod górkę. Wiedząc o tym, bardzo chciałyśmy sprawdzić, jak pandemia koronawirusa zmieniła życie kobiet w Polsce. Stąd kolejne badanie wykonane na zlecenie "Wysokich Obcasów", którego wyniki nie mogą pozostać bez komentarza.

Głównie na kobietach spoczywa ciężar domowych obowiązków, w większości to one zajmowały się w domu edukacją zdalną dzieci, chociaż bardzo utrudniało im to pracę. W ostatnim czasie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn straciło pracę. To – jak wiadomo – doświadczenie „z najwyższej półki" w kategorii najbardziej stresujących wydarzeń w życiu, które często traktujemy jako osobistą porażkę. Dlatego właśnie do rozmowy zaprosiłyśmy Joannę Chmurę - psycholożkę specjalizującą się w tematyce autentyczności, wstydu i odwagi, uczennicę dr Brene Brown z Uniwersytetu w Teksasie, członkinię Rady Ekspertek i Ekspertów dla Instytutu Dobrego Życia i "Wysokich Obcasów". Będziemy rozmawiać o tym, jak troszczyć się o samą siebie oraz jak wrócić do równowagi po porażce, do której przecież mamy prawo.

Z raportu Instytutu Badań Strukturalnych natomiast wynika, że ponad 75 proc. biernych zawodowo kobiet nie podejmuje pracy z powodu opieki nad dziećmi lub ze względu na inne obowiązki rodzinne. Blokuje je brak jakościowych usług dla dzieci lub osób zależnych oraz ofert z elastycznym czasem pracy. W tym właśnie miejscu otwiera się przestrzeń dla kobiecej przedsiębiorczości. Każdego dnia w Polsce powstaje ok. 1 tys. firm, z czego co trzecią zakłada kobieta. W Lublinie będziemy rozmawiać o tym, jak kobiety przedsiębiorczynie prowadzą małe i duże biznesy, czego im brakuje, a czym mogą obdzielić cały świat. Wśród rozmówczyń będzie Dorota Warakomska, która - jako felietonistka "Wysokich Obcasów" - często zwraca uwagę na to, że kobiety w sferze zawodowej same sobie utrudniają zadanie. - Znam wiele kobiet będących autorytetami w swoich dziedzinach zawodowych, znam też takie, które cieszą się nim w swoich środowiskach społecznych. I wiem, że mogłoby być ich dużo więcej. Problem w tym, że my, kobiety, jesteśmy mistrzyniami świata w umniejszaniu swojego autorytetu. Same publicznie się krytykujemy, obwiniamy, odbieramy sobie fachowość, lekceważymy własne osiągnięcia. Nie potrafimy (nie chcemy?) cieszyć się sukcesami, nadstawiać piersi do medali – pisze Dorota. Z pewnością podczas spotkania w Lublinie będziemy kontynuować rozmowę na ten temat chociażby po to, by te z nas, których to dotyczy, uwierzyły w swoje kompetencje i doceniły osiągnięcia.

Będą z nami również prof. dr hab. Aneta Ptaszyńska oraz Marlena Binenda - właścicielka salonu Fancy Lady w Lublinie.

Zapraszam na spotkanie, którego głównym celem jest budowanie i podtrzymywanie kobiecej wspólnoty. „Kobiety wiedzą, co robią" to bezpieczna platforma wymiany myśli i doświadczeń, do której mogą dołączyć kobiety niezależnie od miejsca zamieszkania, statusu społecznego czy materialnego. Poza częścią panelową można będzie skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez licznych partnerów wydarzenia, m.in. mammobus czy mobilny punkt szczepień, sesje jogi, nauka badania piersi, recital, pokazy tańca… Pełną listę znajdziecie na facebookowych profilach "Wysokich Obcasów" i lubelskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Jestem pewna, że będzie to kolejne spotkanie, które na długo zostanie w pamięci. Tym bardziej że pierwszym punktem programu będzie uhonorowanie laureatek Medalu Prezydenta Miasta Lublin oraz wręczenie wyróżnień plebiscytu "Gazety Wyborczej" „Kobiety na medal".

Drogie Panie, Siostry, Lublinianki czekamy na Was w Lublinie w gościnnych progach Chatki Żaka 4 września od godziny 11. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja mailowa: kwcr@agora.pl

Partnerzy projektu Wyborcza.plPartnerzy projektu Wyborcza.pl .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.