Edukacja seksualna ze świata - historia w obrazkach [GALERIA]

mawro
W polskiej szkole nie ma obowiązkowego wychowania seksualnego i nie ma książek, które tej edukacji mogłyby służyć. Uczniowie od piątej klasy mają zajęcia z Wychowania do Życia w Rodzinie - co według znacznej grupy posłów wystarcza. Jak wyglądają książki do edukacji seksualnej na świecie? Odważnie. Choć najlepiej wypada tajemnicza pozycja Polska z czasów PRLu
1 z 12

Wychowanie seksualne w Europie według WHO

Ilustracja pochodzi z książki "Wielka księga cipek", Dan Höjer, Gunilla Kvarnström.

O tym jakie są standardy (lub jakie winny być) wychowania seksualnego w Europie według WHO można przeczytać na stronie www.federa.org.pl.

Ale nie chcemy skupiać się na definicjach i standardach, nas zainteresowało, jak podchodzi się do sprawy wychowania seksualnego na świecie, jakie można znaleźć publikacje.

Jesteśmy przekonane, że gdyby zacząć rozmawiać o seksie z dziećmi we wczesnym dzieciństwie, to nie tylko byłyby one wyedukowane, a co za tym idzie zdrowsze, ale byłoby to dla nich zupełnie naturalne. Jednak, rodzice nierzadko ze wstydem przyznają, że kiedy dzieci zaczynają pytać o TE sprawy wyłazi nasza pruderyjna natura.

Chcemy zaprezentować, jak TO się robi na świecie. Ciekawe jesteśmy waszego zdania. Uczyć wychowania seksualnego? Nie uczyć? A jeśli tak, to jak? Czy obrazki, które zobaczycie, gorszą was? Przeczytalibyście taką książkę ze swoim dzieckiem? Jaką? - zobaczcie sami.

2 z 12

Skąd się wziąłeś, czyli jak TO się robi w Niemczech.

"Skąd się wziąłeś" ("Wo kommst du her?"), to książeczka dla sześciolatków, wydana w 1991 roku w Niemczech. Zaczęli z niej korzystać uczniowie jednej z berlińskich szkół. W książeczce tematy seksu i antykoncepcji są bardzo dosłowne. Lisa i Lars - główni bohaterowie - przedstawiani są podczas różnych etapów stosunku seksualnego. Rodzice dzieci zaczęli protestować. Przyłączyli się do nich politycy. Wreszcie sprawą zajął się senat Berlina. Więcej o sprawie można przeczytać na stronach www.spiegel.de.

Po protestach rodziców książka została wycofana i aktualnie dzieci nie mają do niej dostępu. Wydawnictwo Loewe Verlag nie ma planów wznowienia publikacji.

3 z 12

"Skąd się wziąłeś"

Ilustracja z książki "Skąd się wziąłeś": "Na przykład tu Lisa i Lars używają prezerwatywy".

4 z 12

Nauka wychowania seksualnego w chińskim przedszkolu

Chiny od lat borykają się z przeludnieniem. Być może właśnie dlatego wprowadzono do chińskich przedszkoli naukę wychowania seksualnego. Dzieci uczą się na pluszowych zabawkach. Ale to nie są zwykłe zabawki. To modele mężczyzny genitaliami i kobiety z narządami rodnymi. Kobieta ma ponadto w sobie dziurkę, z której można wyjąć dzieci. Mężczyzna ma siusiaka. Już czteroletnie maluchy uczą się, jak są zbudowani mężczyzna i kobieta. Mogą dotykać pluszowych części intymnych zabawek. Według przedszkola w miejscowości Zhengzhou wiek 4-6 lat jest najlepszy do edukacji seksualnej, gdyż wtedy dzieci nie mają jeszcze wyodrębnionej i ukształtowanej płciowości. Rodzice są oburzeni.

5 z 12

Książka wychowania seksualnego w Hongkongu

Konserwatywni chińscy rodzice niechętnie rozmawiają ze swoimi dziećmi o seksie. Na pytanie "Skąd się wziąłem?" odpowiadają, że spod pachy, albo ze śmietnika. Jakiś czas temu MOP - popularne chińskie dyskusyjne forum zamieściło zdjęcia z podręcznika do edukacji seksualnej, stosowanej w Hongkongu. Książka została opracowana przez Stowarzyszenie Planowania Rodziny w Hongkongu i przeznaczona została dla dzieci w wieku 3-6 lat.

W książce znajdują się proste ilustracje z podpisami: "Stosunek płciowy to sposób na to, aby mama i tata wyrazili sobie miłość. Rodzice się całują, przytulają i odbywają stosunek".

Na obrazku: "Mam produkuje jajeczka. Mają otoczkę i wyglądają jak jajko sadzone".

6 z 12

USA: It's Perfectly Normal: Changing Bodies, Growing Up, Sex, and Sexual Health (The Family Library)

Książką "It's Perfectly Normal: Changing Bodies, Growing Up, Sex, And Sexual Health" (To normalne: zmiana ciała, dorastanie, seks i zdrowie seksualne) odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące wychowania seksualnego: od poczęcia, do dojrzewania, przez antykoncepcję i AIDS. Porusza również problematykę masturbacji u dzieci i młodzieży (na rysunku) - traktując ją jako coś naturalnego.

Książka wydana w 1994 roku w Stanach Zjednoczonych, w piętnastą rocznicę wydania, ukazało się nowe uzupełnione wydanie. Znalazły się z nim rozdziały o bezpiecznym korzystaniu z internetu.

Książka doczekała się wielu nagród.

7 z 12

It's Perfectly Normal: Changing Bodies, Growing Up, Sex, and Sexual Health (The Family Library)

Ilustracja z książki "It's Perfectly Normal: Changing Bodies, Growing Up, Sex, and Sexual Health" przedstawia jak wyglądają różne ciała męskie i damskie.

8 z 12

Szwecja: "Wielka księga cipek" Dan Höjer, Gunilla Kvarnström

Na naszym rynku dostępna jest "Wielka księga cipek" autorstwa Dan Höjer, z obrazkami Gunilla Kvarnström. Książka jest promowana przez edukatorów Ponton, którzy stosują ten podręcznik na zajęciach z dziećmi.

W Polsce dostępna jest także...

9 z 12

"Wielka księga siusiaków"

"Wielka księga siusiaków" tych samych autorów, co "Wielka księga cipek".

?Wielka księga siusiaków? powstała w wyniku rozmów autorów z uczniami (w szkołach i podczas letnich obozów twórczego pisania), jako odpowiedź na pustkę edukacyjną i nieprzygotowanie nauczycieli do rozmów o wychowaniu seksualnym w Szwecji.

10 z 12

Niech dziecko ogląda z tobą

W internecie krąży tajemnicza pozycja, którą jedni datują na 1969, inni na lata siedemdziesiąte, a inni twierdzą, że jest to dodatek do "Naj" z 1995 roku.

Na tych ilustracjach zatytułowanych: Niech dziecko ogląda z tobą", można przeczytać: "Mama i tata bardzo się kochają i chcą być ze sobą blisko. Czasami, kiedy tata czuje, że bardzo kocha mamę, jego penis staje się duży. Wtedy tata, aby pokazać mamie, jak bardzo ją kocha, przytula ją i wkłada penis do jej pochwy. Oboje kołyszą się i poruszają".

Niestety nie udało nam się ustalić skąd pochodzą te ilustracje - jeśli ktoś z was ma sprawdzone informacje będziemy bardzo wdzięczne za ich przekazanie redakcji "Wysokich Obcasów".

11 z 12

Jak to się robiło w PRL-u

W 1977 roku powstał film Wytwórni Filmów Oświatowych pod tytułem "Alfabet seksu". Pokazuje na jakim poziomie była polska edukacja seksualna. Scenariusz i reżyseria Henryk Dederko.

 

12 z 12

Polska: Wychowanie do życia w rodzinie

W Polsce nie ma edukacji seksualnej. W szkołach dzieci mają przedmiot WDŻ, czyli Wychowanie do Życia w Rodzinie. Nauczyciele mają do dyspozycji różne podręczniki. Tu prezentujemy: "Wędrując ku dorosłości. Podręcznik dla klas V-VI szkoły podstawowej". "Wędrując ku dorosłości" - nowa, w znacznym stopniu zmieniona wersja podręcznika wychowania do życia w rodzinie, dostosowana pod względem trudności do możliwości percepcyjnych ucznia V i VI klasy.

Więcej materiałów dydaktycznych z tego przedmiotu można znaleźć na stronie www.wdz.edu.pl.

Komentarze
To jest dobre szkoda ze tak pozno musialem sie nauczyc a wtedy to mi nikt o tym nie mowil i bym umarl nie wiedzac Wiedza mnie olsnila to bym pokazal memu ksiedzu ktory mnie zabranial tyle lat === straty tylko narobilem
już oceniałe(a)ś
0
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy