Wysokie Obcasy - zajawki numerów

red.

(MATERIAŁY ARCHIWALNE)

Archiwum okładek
1 z 7
MATERIAŁY ARCHIWALNE
MATERIAŁY ARCHIWALNE

Matka Boska Częstochowska

Matka Boska Częstochowska z naszej okładki puszcza oko i uśmiecha się na myśl, że została wybrana przez polski sejm na patronkę roku 2017. Matuchna, królowa, uchodźczyni, emancypantka, obrończyni ubogich, powierniczka ? tak o niej mówią nasi rozmówcy. Zastanawiamy się wraz z nimi, jaki wpływ może mieć jej matronat. Jakich wartości będzie symbolem? Wszak w wielu miejscach na świcie walka o prawa kobiet odbywa się pod jej sztandarem - może stanie się tak i u nas?

W tym numerze typujemy 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce roku 2016. To nie tylko kobiety, które uważamy za inspirujące, również takie, które szkodzą Polsce, jednak ich wpływ jest realny. Na liście znajdują się naukowczynie, aktywistki społeczne, artystki, pisarki, polityczki, sportsmenki, kobiety biznesu. Wiele pozycji Was zaskoczy. Kto jest na naszej liście? Odpowiedź znajdziecie już w sobotę w Wysokich Obcasach.

Zapraszam do lektury,

Paulina Reiter, redaktorka naczelna

2 z 7
AGNIESZKA PAJĄCZKOWSKA
AGNIESZKA PAJĄCZKOWSKA

Być kobietą na wsi - Warmia i Mazury

W tym numerze szczególnie polecam pierwszą część reportażu Być Kobietą na wsi - Warmia i Mazury.
Kobiety mieszkające na wsi są rzadko słyszane, nie mają swojej reprezentacji w mediach, często także w tzw. prasie kobiecej. Reporterki WO - Aleksandra Zbroja i Agnieszka Pajączkowska wybrały więc się pod wschodnią granicę, żeby oddać im głos - porozmawiać o pracy, religii, polityce, o macierzyństwie, codzienności i zmierzyć się ze stereotypami.

W numerze także rozmowa Hanny Rydlewskiej z terapeutką Ewą Woydyłło o lojalności w przyjaźni - czy przyjaciel powinien wspierać bez względu na wszystko?

Kim Anami - sex coach i trenerka par uczy, jak uprawiać waginalne kung-fu i intymną kulturystykę, żeby czerpać więcej przyjemności z seksu. Mięśniami Kegla podnosi żyrandole, kiście bananów, krasnale ogrodowe, stoliki do kawy i sprzęty kuchenne

Ofir Schlittner - Izraelczyk z polskim paszportem i polskim mężem, który wytoczył państwu polskiemu sprawę, aby jego dzieci mogły stać się obywatelami RP.

Polecam, Karolina Sulej, redaktorka prowadząca

3 z 7
Fot. Prasad Naik / Kampania End Acid Sale
Fot. Prasad Naik / Kampania End Acid Sale

Reshma Banoo Qureshi - hinduska oblana kwasem

Reshma Banoo Qureshi - hinduska oblana dwa lata temu kwasem przez swojego szwagra. W Indiach oblewanie kwasem jest powszechne, bo i dostęp do niego jest łatwy. Prawo nie chroni kobiet, nie ma systemu pomocy, a zemsta ze strony oskarżonego jest wielce możliwa. Z Reshmą porozmawiała Ada Petriczko: o wypadku, o traumie, o operacjach plastycznych oraz o organizacji Make Love Not Scars, która oferuje pomoc ofiarom poparzonym przez kwas.

Podlasie - druga część reportażu o kobietach z prowincji. Aleksandra Zbroja i Agnieszka Pajączkowska tym razem odwiedzają mieszkanki Podlasia, rozmawiają z nimi o ich codziennym życiu, o ich problemach i radościach i o tym, co sądzą o sprawach kobiet: czarnych protestach i aborcji

Mary Anning - promocja książki naszego wydawnictwa - "Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat". Mary Anning była jedną z pierwszych paleontolożek. Jako 12-latka odkopała pierwsze swoje znalezisko - ichtiozaura.

Krynolina - kobiety szyją sobie same stroje z krynoliny i nie jest to tylko związane z ich wyglądem zewnętrznym, to cała opowieść o tym, czym jest strój dla kobiety, że ciasne jeansy i koturny, które nam się wydają normalne, bo nam się opatrzyły, nie są wcale bardziej niewygodne.

Chorzy na otyłość. Jemy, bo jesteśmy otyli, a nie odwrotnie, a zbyt duża masa ciała to znak, że mechanizm, który dbał o to, byśmy jedli tyle, ile trzeba, przestał działać. Rozmowa z dr. hab. n. med. Mariuszem Wyleżołem, przewodniczącym sekcji metabolicznej i bariatrycznej w Polskim Towarzystwie Badań nad Otyłością.

Marek Dyjak - głównie rozmowa o muzyce i relacji z matką, ale też o wychodzeniu z picia, kolejnych kobietach, nieudanym samobójstwie czy zaniedbanej relacji z córką.

Polecam

Marta Wroniszewska, redaktorka prowadząca

4 z 7
RYSUNEK AROBAL
RYSUNEK AROBAL

Michalina Wisłocka: Walka o miłość

Michalina Wisłocka otwarcie mówiła, że miała trzy aborcje. Córce tłumaczyła, że chciała być uczciwa wobec swoich pacjentek i wypróbowywała na sobie wszystkie środki antykoncepcyjne, które polecali lekarze. "Stała się sławna, a to często psuje ludzi" - powiedziała o matce Krystyna Bilewicz. Czy życie słynnej gorszycielki PRL-u wciąż gorszy? Pod kołdrę i w duszę Michaliny Wisłockiej zajrzała Bożena Aksamit.

Przeszczep macicy to koronkowa robota. Lekarze uważają, że jedna z najtrudniejszych operacji tego typu. Organ od dawczyni pobiera się wraz z gąszczem drobnych naczyń krwionośnych, które następnie trzeba precyzyjnie połączyć z naczyniami biorczyni. Tekst Malwiny Wapińskiej-Piotrowicz.

Aleksandra Zbroja i Agnieszka Pajączkowska znów zajrzały na polską wieś, gdzie spotkały 89-letnią Leokadię. Usłyszały: "Mając dziewięć lat, musiałam umieć w domu już wszystko. Byłam za mała, żeby wstawić garnek na kuchnię, na klocek drewniany wchodziłam. Pracowałam ciężko od dzieciństwa i to dobrze, bo przywykłam".

Polecamy!

5 z 7
RYSUNEK JAN KOZA
RYSUNEK JAN KOZA

Wstydź się alimenciarzu!

Mamy w Polsce milion porzuconych dzieci. Porzuconych ekonomicznie. To określenie, którego używa badaczka Agata Chełstowska w nowym raporcie o alimentach.
Bycie rodzicem oznacza obowiązki. Jak wytłumaczyć rodzicom, że nie płacąc alimentów, zaniedbują obowiązki? Że to porzucenie wpływa na życie dziecka, utrudnia start w dorosłe życie? Może tak jak zrobiła to dorosła córka alimenciarza, która na naszych łamach pisze do swojego ojca list o tym, co realnie oznaczał i spowodował brak tych pieniędzy. Rozmowa Magdaleny Kicińskiej.

W tym numerze ponadto:

* Rozmowa Agnieszka Jucewicz ze szwedzką pisarką Agnetą Pleijel o jej autobiograficznej "Wróżbie" oraz o tym, jak ma się zachować córka, gdy wie, że ojciec zdradza jej matkę z jej najbliższą przyjaciółką.
* Anna Serdiukow rozmawia z Dakotą Fanning o filmie "Amerykańska sielanka" i życiu w świecie zagrożonym terroryzmem.
* Ela Madej, jedna z najbardziej wpływowych Polek w globalnym środowisku start-upów, opowiada o swoim funduszu Fifty Years, który inwestuje tylko w te biznesy, które rozwiązują społeczne problemy i zmieniają świat na lepszy. Tekst Martyna Sztaba.

Polecam,

Paulina Reiter, redaktorka naczelna

6 z 7
RADEK POLAK
RADEK POLAK

Nieletnie matki

Nieletnie matki - reportaż Łukasza Pilipa. O nastolatkach, które urodziły dzieci albo są w ciąży. O trudach ich dzieciństwa i radzeniu sobie raz lepiej, raz gorzej z rolą matki. A przede wszystkim o dobrych praktykach, czyli sposobach na pomaganiu takim osobom, wspomaganiu, wspieraniu, przez organizacje, społeczeństwo i państwo, aby mogły być samodzielne i aby nie odbierano im dzieci - bo z założenia sobie nie poradzą.

Z Krystyna Sienkiewicz rozmawia Barbara Pietkiewicz - wyjątkowa rozmowa z wybitną kobietą. Poruszająca i prawdziwa. O życiu, o mężczyznach, niepowodzeniach w miłości, adoptowanej córce i o scenie, na której Krystyna Sienkiewicz występuje do dziś. I wszystko to z uśmiechem i radością, która nie opuszcza aktorki pomimo starszego wieku i chorób.

Dr Liza - Wacława Radziwinowicza - czyli portret Jelizawiety Glinki, lekarki, która zginęła w katastrofie samolotu w Boże Narodzenie. To portret osoby, która całe swoje życiu poświęciła innym ludziom, pomagała bezdomnym, karmiła i leczyła, organizowała zbiórki pieniędzy. Nie była lubiana przez wszystkich, a mimo to nigdy się nie poddała.

A w Męskiej końcówce - Łukasz Małkiewicz, czyli raper Małpa. Historia zwykłego chłopaka z osiedla, który nie potrzebował wielkiej wytwórni płytowej, aby wybić się ze swoją płytą.

Polecam,

Marta Wroniszewska, redaktorka prowadząca

7 z 7
MAARTEN DE BOER
MAARTEN DE BOER

Jemimą Kirke o macierzyństwie, manipulowaniu i byciu aktywistką pro-choice

Wanda Czełkowska - zapomniane ogniwo rzeźbiarskiej tradycji. O tym czemu nie lubi wyrazu rzeźbiarka i dlaczego tak bardzo ceni sobie znikanie.

Nowy, ostatni sezon "Dziewczyn" już od poniedziałku z nami. Z tej okazji przedstawiamy wywiad z Jemimą Kirke, serialową Jessą. O macierzyństwie, manipulowaniu i byciu aktywistką pro-choice.

Jak wychować nastoletnią córkę na silną kobietę? O tym przeczytacie w wywiadzie z psycholożką Małgorzatą Liszyk-Kozłowską.

A na deser rozmowa z Piotrem Fronczewskim, okłady z dystansu i świętego spokoju.

Przyjemnej lektury!

Karolina Domagalska, redaktorka prowadząca

Komentarze
Jestem rusofilem, ale rusycyzmy mi przeszkadzaja. Po polsku mówi sie i pisze "zapowiedź", a nie "zajawka" - bo niby co to ma oznaczać?
już oceniałe(a)ś
0
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy