Najnowszy numer Wysokich Obcasów w kioskach już 12 kwietnia

red.
A w nich:
1 z 11
Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Wysokie Obcasy

okładka

2 z 11
Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Od redakcji: Duży wspólny dom

Zamieszkać z tymi, których się lubi, w domu zaprojektowanym specjalnie dla nas, czyli marzenia do spełnienia. Tego typu osiedla już są w wielu krajach Europy, tworzą je głównie 35-, 40-latkowie. Zazwyczaj skrzykują się ze znajomymi, bo chcą mieszkać wśród ludzi, którym ufają, chcą mieć bezpieczne, dające możliwość rozwoju środowisko dla dzieci i chcą spędzać razem wolny czas.
Także w Polsce niebawem powstaną cohousingi, bo są już chętni, żeby tak mieszkać, i architekci, których takie budownictwo fascynuje.

3 z 11

Gosia Molska na barykadach

Nagrali teledysk "Happy Kyiv" na Majdanie. Teraz robią dokument o ludziach, którzy tam protestowali.

4 z 11
Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Widelcem w oko

W krakowskiej szkole teatralnej długo na mnie mówili "ta z Warszawy". Uważali mnie za rozkapryszoną pannę, stawiali cały czas tróje z minusem. Myślałam, że tej szkoły też nie skończę. Z reżyserką teatralną Mają Kleczewską rozmawia Mike Urbaniak.

5 z 11

Lubiłam, jak dzieci płaczą

Strzykawki myto, moczono i gotowano. Trzeba było sprawdzać igły, czy są drożne. Jak się tępiły, to się je ostrzyło na cegle. A z dziurawych rękawiczek jednorazowych wycinało się łatki i zaklejało się nimi te mniej dziurawe. Z położną Teresą Tomczyk rozmawia Sylwia Szwed.

6 z 11

Gina Rinehart - jedna z najbogatszych kobiet świata

17 marca 1992 roku dwaj sanitariusze wynosili ciało Langa Hancocka, australijskiego milionera, z jego willi, a kilka chwil wcześniej jego firmę Hancock Prospecting przejęła córka - 38-letnia wówczas Gina Rinehart. Lang Hancock majątek zbił na kopalniach azbestu i rudy żelaza. Gdy umarł, firma warta była 75 mln dol. Ojca Giny nazywano najciężej pracującym australijskim milionerem. Córkę można nazwać najciężej pracującą miliarderką.
- Gina Rinehart nie ma przestojów - w rozmowie z dziennikiem "The Age" mówiła australijska polityk Teresa Gambaro. - Kiedyś leciałyśmy razem do Indii, ona przez dziesięć godzin opowiadała tylko o węglu - wspominała.
Kiedy na wiele lat przed śmiercią ojca urodziła pierwsze dziecko, nie opuściła żadnego dnia w pracy. W biurowcu Hancock Prospecting kazała zbudować pokój z grubymi ścianami, żeby pracownicy nie słyszeli płaczu jej synka.

7 z 11

Czy nowotwór narządów rodnych jest końcem kobiecości?

Rak jajnika daje o sobie znać, ale w mało charakterystyczny sposób. Pierwsze sygnały to uczucie pełności, ciężaru w brzuchu, zgaga, wzdęcia. Zazwyczaj mylnie przypisuje się je niestrawności. Z dr. Krzysztofem Gawrychowskim, mazowieckim konsultantem wojewódzkim ds. ginekologii onkologicznej, rozmawia Irena Cieślińska.

8 z 11
Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl, styl. Malin
Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl, styl. Malin

Trójka z przodu. Jak pielęgnować skórę po trzydziestce?

Obawy 30-latek, że za wcześnie używają kosmetyków dla 40-, 50-latek, są nieuzasadnione. Krem dopasowujemy do kondycji skóry, a nie do podanych na opakowaniu przedziałów wiekowych.

9 z 11
Fot. Arkadiusz Ścichocki/Agencja Wyborcza.pl, styl. Zuzanna Wiciejowska
Fot. Arkadiusz Ścichocki/Agencja Wyborcza.pl, styl. Zuzanna Wiciejowska

Ryby mają głos

40 dni Wielkiego Postu, 40 Adwentu, piątki, na pamiątkę męczeństwa Jezusa środy, bo to dzień, gdy został zdradzony i skazany, soboty, bo poprzedzają świętą niedzielę, liczne posty dobrowolne: a to w intencji powodzenia i zdrowia, a to w ramach pokuty za grzechy, a to w wigilię święta patrona - lekko licząc, liczba dni postnych w roku przekraczała 200. W dawnej Polsce postów przestrzegano restrykcyjnie i powszechnie. I nie była to tylko rezygnacja z mięsa. Pierwotne reguły wywodzące się z diety śródziemnomorskiej, bogatej w warzywa i oliwę, ograniczały również spożywanie mleka, sera, masła i jajek. Gdyby nie ryby, na których oparła się nasza kuchnia, można by powiedzieć, że Polacy przez połowę życia byli weganami. W każdym razie ci pobożni, którzy rzeczywiście ograniczali się i umartwiali.

10 z 11

Spółdzielnia

Cohousing. Na każdy prywatny metr kwadratowy przypada kilka(dziesiąt) przestrzeni wspólnej. Mieszkańcy dzielą się pralkami, warsztatem, wielką jadalnią. Ale przede wszystkim chodzi o kontakt z ludźmi.

11 z 11
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

''Adoracja'' Jacka Markiewicza

Ludzie modlący się przy mojej pracy dali jej drugie życie, rozwinęli ją. Dodali jej siły. Że też ja nie wpadłem na to, żeby postawić przy "Adoracji" modlących się ludzi! Z artystą Jackiem Markiewiczem rozmawia Joanna Ruszczyk.

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy