Wysokie Obcasy w kioskach od 4. maja

red.
Zobacz, co przeczytasz w najnowszym numerze Wysokich Obcasów
1 z 10
Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Wyborcza.pl

Wysokie Obcasy

okładka

2 z 10

Od Redakcji: czym jest patriotyzm dzisiaj?

Mam wrażenie, że jest ich coraz więcej. Mają 20-30 lat, a ich chęć zmieniania świata nie kończy się na ''lajkowaniu'' wstrząsających opowieści z Trzeciego Świata na Facebooku. Oni wychodzą, działają, rozmawiają z urzędnikami, piszą pisma, odwołują się, widzą dalej niż swój prywatny interes.
Na przykład Maciej Łapski, lat 25, prezes Inicjatywy Warszawa Społeczna. W zeszłym roku wspólnie z 40 mieszkańcami i mieszkankami Warszawy założył stowarzyszenie i zaangażował się w protest przeciwko likwidacji szkół i prywatyzacji szkolnych stołówek.

Monika Redzisz zapytała młodszych Polaków (w wieku od 9 do 17 lat), czym jest dla nich patriotyzm. Odpowiedzi często zaskakują, bo okazuje się, że ci najmłodsi Polskę lubią, chcą tutaj żyć, są z niej dumni, Tymon, lat 9, mówi: ''Ja bym nie wyjechał z takiego powodu, że w Polsce jest biednie. Zostałbym i w różnych fundacjach zbierał pieniądze, żeby się ten kryzys szybciej skończył. (...) Gdyby tu wszyscy zostali, to na pewno byśmy ten kryzys jakoś przezwyciężyli''.
Od nas, dorosłych, zależy, ile takich Tymonów będzie w klasie...

3 z 10
Fot. Monika Redzisz
Fot. Monika Redzisz

Patriotyzm. Obciachu nie ma

Mówi się, że Polacy marudzą, ale my, młode pokolenie, już nie. My jesteśmy inni. Mamy tylko jedno życie, nie ma co tracić ani chwili na smutek.

Podoba się wam Polska?

Tomek, 9 lat: Pewnie. Nie jesteśmy żadną pustynią, mamy góry i morze, i lasy. Ja lubię Polskę. I co z tego, że są większe kraje? Taki jest akurat. Byłem w Danii w Legolandzie, ale nasze Centrum ''Kopernik'' jest lepsze. Dobrze mi się w Polsce żyje i moi rodzice też są bardzo szczęśliwi. I Polaków lubię. Jesteśmy bardzo mili.

Ola, 9 lat: E, Polska jest trochę za duża, do babci się strasznie długo jedzie. Mnie się najbardziej podoba w Polsce język. Jest najlepszy. Na przykład w niemieckim są za długie słowa.

Gabrysia, 11 lat: Najbardziej mi się podoba to, że nie wszyscy są tacy sami. Na przykład u nas w klasie mamy kolegę z Wietnamu i koleżankę z Francji. Inaczej toby było bardzo nudno. Nie rozumiem tylko i zawsze się dziwię, dlaczego my się uczymy angielskiego, a w Anglii nie uczą się polskiego. To niesprawiedliwe.

Basia, 11 lat: A kiedyś będzie jeszcze lepiej niż teraz. Dawno temu ludzie mieli gorzej i myśleli, że nic się nigdy nie zmieni. I co? Teraz wszyscy nam zazdroszczą, że mamy takie fajne dzieciństwo.

4 z 10
Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl

Patricia Popławska: Najpierw miłość, potem pieniądze

Dlaczego założyła pani Fundację Clarena? Bo to modne? Promuje markę?
Głównie dlatego, że chcę pomagać kobietom. Na stałe współpracujemy z Domem Samotnej Matki we Wrocławiu. Przez wiele lat byłam sama i samotnie wychowywałam dzieci. Rozumiem więc kobiety, które są w takiej samej sytuacji. Olę, która dziś ma 20 lat, całe życie sama wychowywałam, bo miała 1,5 roku, kiedy rozstałam się z jej ojcem.

Do domu samotnej matki kobiety uciekają przede wszystkim przed przemocą. Spotkała się pani z przemocą w swoim życiu?
A dlaczego pani pyta?

Szukam głębszych przyczyn, dla których rozstawała się pani z mężczyznami.
Z przemocą spotkałam się w moim pierwszym małżeństwie. Mąż był bardzo despotyczny. Bił, a potem przechodził nad tym do porządku dziennego. Nawet nie przepraszał. W końcu złamał mi rękę. Byłam na obdukcji, ale uznałam, że najlepiej mieć z nim jak najmniej wspólnego. To był jeden z powodów, dla których chciałam jak najszybciej uciec od tego faceta. Tak też zrobiłam. Pamiętam, że po tym, jak mnie połamał, pojechałam z ręką w gipsie do rodziców, a mama mi powiedziała: To twój mąż, masz ślub i tam jest twoje miejsce. Nie miałam w niej żadnego oparcia. Wiedziałam, że nie mam gdzie wrócić, i muszę poradzić sobie sama.

Nie ma pani dzisiaj żalu do matki?
Nie mam, bo - paradoksalnie - ona mi w ten sposób pomogła. Musiałam zawalczyć o własne życie. Postanowiłam, że najpierw wybuduję dom, żeby już nikt mnie z niego nie wyrzucał.

5 z 10

Surowa dieta Francis Kenter

Wszystko zaczęło się od argentyńskiego grilla. Kilka lat temu, stojąc przy skwierczących kiełbasach, żeberkach i wołowych stekach, holenderska reżyserka filmów dokumentalnych Anneloek Sollart zastanawiała się wspólnie ze znajomymi, jak bardzo niezdrowa jest ich kolacja. I wtedy jedna z obecnych koleżanek, nauczycielka, rzuciła: - A wiecie, że u mnie w szkole jest jeden chłopiec, który je tylko surowe produkty?
W ten sposób Sollart usłyszała o Tomie, jedenastolatku, który na śniadanie zamiast mleka z płatkami je koktajl z owoców, a zamiast kanapek do szkoły dostaje tarte buraki zawinięte w liść sałaty, oraz o jego mamie Francis. Na podstawie ich historii nakręciła film ''Raw''. (ang. surowy).
Po premierze filmu w Holandii zawrzało. Ludzie wymyślali Francis od wyrodnych matek i wariatek, a dziennikarz znanego programu telewizyjnego powiedział jej wprost, że jest chora na ortoreksję, czyli obsesję na punkcie zdrowego odżywiania i znęca się nad dzieckiem.
Po dwóch latach Sollart odebrała od Francis telefon: - Nie uwierzysz, oskarżają mnie o zaniedbywanie syna!

6 z 10

Sandy Stier i Kris Perry. Dwie mamy kontra Kalifornia

W 2003 roku podczas wycieczki rowerowej na wzgórzach niedaleko San Francisco Kris wyciągnęła z kieszeni pierścionek z diamentem i zapytała partnerkę, czy weźmie z nią ślub. - Tak - odpowiedziała Sandy. - Tylko jak?

7 z 10
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Zakupy z osobistą stylistką Moniką Jurczyk

Jak bardzo ludzie przywiązani są do swoich ubrań?
Bardzo. Ja to rozumiem, bo z ciuchami wiążą się wspomnienia, ale można je wtedy spakować na pamiątkę do pudła. Miej je! Ale już nie włożysz bluzki, którą miałaś na pierwszej randce z mężem 20 lat temu. Zasada jest taka, że w szafie mają być najlepsze rzeczy. Mamy taką tendencję, że jak jesteśmy w nie najlepszym nastroju, wydaje nam się, że jesteśmy brzydkie, a w życiu nic nam się nie udało, to wkładamy najgorszą rzecz, jakiś worek, i on jeszcze pogarsza nam nastrój. A jak włożysz na siebie coś świetnego, świat od razu wydaje się lepszy.

W wyczyszczonej szafie nie powinno się być ani jednej rzeczy ''po domu''? Żadnego dresiku?
Dresik też musi być ładny. Sama mam dziś na sobie dresik. I wiem, że dresy uzależniają. Ale to musi być dres, w którym się czujesz jak Jennifer Lopez: nadal jesteś piękna i seksowna, ale jest ci wygodnie. Wracając do szafy: ona boli, bo zdajesz sobie sprawę z tego, ile rzeczy kupiłaś/kupiłeś bez sensu. Czasem o ukochanej sukience klientki muszę powiedzieć: ''Nie, ona dłużej nie może z tobą mieszkać''.

''A zawsze myślałam, że wyglądam w niej bardzo dobrze!''.
No właśnie, boli, co?

I co robisz, gdy słyszysz takie zdanie?
Raz tak miałam, że klientka broniła każdej rzeczy, którą miała w szafie. Argumenty mi się skończyły: że kiepskie dla jej sylwetki, że stare, że pogrubiają, że kolory nie te - nic nie działało. Wkładałam więc te jej ukochane rzeczy na siebie i pytałam: ''Czy gdybyś mnie spotkała w tym stroju, pomyślałabyś, że jestem stylistką?''. ''No, nie''. To były sweterki po mamie, rozciągnięte podkoszulki - na mnie straciły emocjonalny kontekst.

8 z 10

Ispiro. Dom z kulturą

Wypełniając formularz GUS-u myślą, że nie są normalni. Nie mają zajęć ceramicznych, formacji tanecznych. Wszystkie swoje działania wpisują w rubrykę ''inne''.

9 z 10

Makijaż bez makijażu

Nie umiesz robić kreski, smokey eye to czarna magia, a czerwona szminka zostaje ci na zębach? Wybierz beże, róże, kolory ziemi. Tej wiosny tzw. make-up no make-up jest na topie nie mniej niż kolor.

10 z 10

''Jutro przypłynie królowa'' - mroczna wersja romantycznej legendy o rajskiej wyspie Pitcairn

Każdy dorastający Pitcairneńczyk widział, co robi jego ojciec i dziadek. Dowiadywał się, że dziewczynka staje się kobietą w wieku 10 lat, że seks jest jak jedzenie: ''Podchodzisz do stołu i bierzesz''. Rozmowa z Maciejem Wasielewskim, autorem książki ''Jutro przypłynie królowa''.

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy